www.tayyareci.com                  ANA SAYFA Tayyareci Türkçe Site 444 1 JET   Kiralik ucaklar helikopterler
Tayyareci English Site
Tayyareci Deutsch Site
Sitede Arama :
 

Lockheed C-130 “Hercules”

Transport / Nakliye

C-1”30 “Hercules” Havacılık Tarihi’nin köşe taşlarından biridir ve yaratıcı tasarımı ile en başarılı kargo uçaklarından biri kabul edilir ve bu çalışma içinde “Kelly” Johnson’ın izleri bulunur.

2 Temmuz 1951’de 2 prototip sözleşmesini yaptıktan sonra Lockheed ilk uçuşu 23 Ağustos 1954’de gerçekleştirdi. Askeriye tarafından yaratıcı bir tasarımın yüksek güç kaynağı olan turboprop motorlarla birleşmesi gelecek vaad eden bir ürün olarak kabul edildi ve hemen yüklü bir sipariş verildi. Gelen uçaklar 1956 Aralık’ından itibaren hızlı bir şekilde TAC (Taktik Hava Komutanlığı) emrine verildi.

1500’den fazla olan üretim listesi içinde askeriyeye silah platformu (gunship), hedef çekici, füze izleyici, uzay kapsülü kurtarma, haritacılık, arama ve kurtarma, STOL araştırma, meteoroloji, tanker uçak, saldırı nakliye ve kumanda/muhabere gibi değişik tipler de vardır. Buna ilaveten uzatılmış gövdeli sivil kargo tipi de vardır.

 C-130 ilk kullanım amacı acele ile hazırlanmış ve ham pistlerden hareket edebilen bir taarruz nakliye uçağıdır. 92 tam teçhizatlı asker veya 20,340kg kargo taşıyabilme kapasitesine sahiptir. Şartların yetersiz olduğu durumlarda yükünü paraşüt ile veya alçak irtifadan uçarak yer kablo uzantısı ile bırakabilir.

Yirmisekiz C-130 Vietnam Savaşı esnasında yandan ateş edebilme yeteneğine sahip, AC-130 “Gunship” olarak adlandırılan silah platformuna dönüştürülmüşlerdir ve gece saldırıları için kullanılmışlardır.

C-130 “Hercules” is one of the cornerstones of the Aviation History and it may be considered as one of the most successful cargo planes with its innovative design in which traces of “Kelly” Johnson’s works may be found.

After having contracted for 2 prototypes on July 11, 1951, Lockheed committed the first to its maiden flight on August 23, 1954. The marriage of a new and innovative cargo plane design with the great power output of turboprop engines was viewed as very promising by the military, who quickly placed a large order, assigning them to the Tactical Air Command (TAC) as quickly as they became available, starting in December 1956.

The long list of Hercules applications for the more than 1,500 built and delivered to all the military services includes; gunships, drone carrier/launch/control, missile tracking, space capsule retrieval, mapping, search and rescue, STOL research, weather reconnaisance, refueling tanker (including helicopters), assault transport, and command/communications. In addition, a stretched version was built for civilian cargo hauling.

The C-130 was originally designed as an assault transport capable of operating from unpaved, hastily prepared airstrips. It  could transport up to 92 combat troops and their gear or 45,000 pounds of cargo. Where facilities were inadequate, the Hercules could deliver its cargo by parachute or by low altitude ground-cable extraction without landing.

Twenty-eight C-130s were also converted to side-firing gunships, called AC-130 “Gunship” and they were primarily used for night attacks against ground targets during the Vietnam War.

C-130D specs/doneleri:

Crew/mürettebat: 4-5, passengers: 92, engines/motorlar: 4 x Allison T-56-A-15 turboprop, power/gücü: 3085kW, wingspan/kanat açıklığı: 40.4m, length/uzunluk: 29.8m, height/yükseklik: 11.7m, wing area/kanat alanı: 162.1m2, start mass/kalkış ağırlığı: 79,380kg, empty mass/boş ağırlığı: 32,800kg, max speed/azami hızı: 587km/h, ceiling/tavan: 6900m, range w/max.fuel/azami yakıtla menzil: 7900km, range w/max.payload/azami yükle menzil: 5800km

Editör :   M. Haluk SEVEL