www.tayyareci.com                  ANA SAYFA Tayyareci Türkçe Site JET ANALIZ HAVACILIK
Tayyareci English Site
Tayyareci Deutsch Site
Sitede Arama :
 

Grumman E-2 “Hawkeye”

AEW - Erken uyarı

E-2A’nın ana görevi filoya yaklaşımları takip etmek, düşman uçak, füze ve deniz kuvvetleri saldırılarını tespit etmektir. Bu erken uyarı görevine ilaveten hava trafik ve saldırı kontrol, alan kontrol, arama-kurtarma yönlendirme, navigasyona yardım ve haberleşmede röle görevlerini üstlenir. Her türlü hava koşullarında görev yapabilme yeteneği ile birlikte sofistike elektronik ekipmanları sayesinde “Hawkeye”ın esnek görev yapma olasılığı vardır. Tespit radarı, hava bilgisayarı, hafıza ve data link sistemlerinden meydana gelen Hava Taktik Data Sistemi (ATDS) Donanma Komutanlığı’nda bulunan Donanma Taktik Data Sistemi’ne (NTDS) bağlıdır ve bu sayede taktik genel durumu anında iletir. E-2’nin enteresan bir özelliği de üzerinde 7,30m çapında şapka biçiminde döner anten bulunmaktadır. Dakika da 6 tur dönen bu anten, uçak gemide park halinde iken 60 santim içeri çekilir. 

İlk “Hawkeye”lar 1966’da USS Kitty Hawk (CVA 63)de göreve başladı. O günden beri donanmanın saldırı ve savunma kuvvetlerinin standart bir parçası haline gelmiştir. Beş kişilik mürettebat iki pilot ve üç ekipman operatöründen meydana gelmektedir. Hava koşullarına bakmaksızın herhangi bir zamanda büyük sayıda uçağı izleyebilir, hedeflere saldırı uçaklarını yönlendirebilir, düşman kuvvetlerini izlemede tutabilir. Ekip çalışması halinde “Hawkeye”lar filonun etrafını erken uyarı ağıyla kuşatıp hava savunmalarını herhangi bir düşmana karşı yönlendirebilirler.

E-2 “Hawkeye” 1961’deki ilk E-2A  uçuşundan bu yana devamlı iyileştirmeye tabi tutulmuştur. İleri modeller olan E-2B ve E-2C daha geliştirilmiş radar, bilgisayar sistemleri ile genişletilmiş izleme ve kumanda kontrol yeteneklerini içermektedir. Şu anda ABD Donanması’nda kullanılmakta olan E-2C modeli 3 milyon kübik mil izleme zarfı içinde herhangi bir hedefi kolayca bulabilir ve bu esnada da deniz trafiğini yönlendirebilir. Her E-2C her türlü hava şartlarında devriye görevi yapabilir, 600’den fazla uçağı aynı anda izleyebilir ve 40’dan fazla hava önleme görevini kontrol edebilir.

The E-2A Hawkeye’s main duty is to patrol the approaches to the fleet, to detect impending attack by hostile aircraft, missiles or sea forces. In addition to this AEW function, the E-2A provided strike and traffic control, area surveillance, search and rescue guidance, navigational assistance and communications relay services. Capable of all-weather carrier operations, the Hawkeye has great flexibility in assignments owing to its sophisticated electronics equipment. Its Airborne Tactical Data System (ATDS), consisting of an auto-detection radar, airborne computers, and a memory and data link system, is tied to the Naval Tactical Data System (NTDS), located at fleet headquarters, which gives an overall picture of the tactical situation.
One interesting feature of the E-2 is its 24-foot revolving radar dish. The dish rotates at six rpm and can be retracted two feet to facilitate stowage aboard a carrier.

The first Hawkeyes went to sea aboard USS Kitty Hawk (CVA 63) in 1966. Since that time, they have become a regular part of the fleet's defensive and offensive forces. The five-man crew consists of two pilots and three equipment operators. They can monitor a large number of aircraft at any given time, directing strike aircraft to assigned targets, in fair weather or foul, while maintaining a watch for hostile forces within the long range of their radar. Working as a team, the Hawkeyes surround the fleet with an early warning ring capable of directing air defenses against any enemy.

The E-2 Hawkeye has been improved since the first E-2A flew in 1961. Follow-on models include the E-2B and E-2C with advanced radar, improved computer systems, and expanded surveillance and command control capability. The current model operating in the Fleet, the E-2C, is equipped with radar capable of detecting targets anywhere within a three-million-cubic-mile surveillance envelope while simultaneously monitoring maritime traffic. Each E-2C also can maintain all-weather patrols, track, automatically and simultaneously, more than 600 targets, and control more than 40 airborne intercepts.

E-2C specs/doneleri:

Crew/mürettebat: 5, engines/motorlar: 2 x Allison T56-A-422, power/gücü: 2980kw/ea., wingspan/kanat açıklığı: 24,62m, length/uzunluk: 17,63m, height/yükseklik: 5,47m,empty weight/boş ağırlık: 17,030kg, maxc take-off weight/azami kalkış ağırlığı:23,310kg, max speed/azami hız: 617km/h, cruise speed/seyir hızı: 513 km/h, ceiling/tavan:9,364m, range/menzil: 360km radius with 6 hours on station/ 360km görev yarıçaplı 6 saat istasyon görevi (2,750km ferry)

Editör :   M. Haluk SEVEL