www.tayyareci.com                  ANA SAYFA Tayyareci Türkçe Site 444 1 JET   Kiralik ucaklar helikopterler
Tayyareci English Site
Tayyareci Deutsch Site
Sitede Arama :
 

Grumman EA-6B “Prowler”

ECM / Elektronik Önlem

EA-6 “Prowler” Donanma’nın savunma ihtiyaçlarını günümüzün elektronik savaş kolullarına uygun olarak tamamlamak için geliştirilmiştir. Hergün artan komplekslikteki düşman radar kumandalı silahları, füzeleri ve uçaklarına karşı elektronik savunma gerekmiştir. “Prowler” da çizim masasından üretime geçen, bu iş için doğrudan tasarlanmış ilk elektronik savaş uçağıdır.

Donanma ilk EA-6B’yi 1971 Ocak’ında teslim almış ve 1972’de Vietnam’da servise sokmuştur. Bu standart uçak 1973’de genişletilmiş kapasiteli (EXCAP), ECM sisteminde frekans kapsamı bulunan EA-6B ile değiştirilmiştir. 1976’da ise geliştirilmiş kapasiteli (ICAP) olan model hizmete girmiştir. ICAP II EA-6B geliştirilmiş ve daha sofistike bir model olup 1985’den itibaren hizmete girdi. Yenilikler içinde operatör ekranları, atalet seyrüsefer sistemi (INS), genişletilmiş frekans kapsama  ve taktik EA-6B görev destek programı olan (TEAMS)i içeren sofistike uçuş öncesi planlama ve programlama ekipmanları bulunuyordu.

Tamamen entegre elektronik sistemler ile uzun menzil ve her türlü hava şartlarında görev yapabilme yeteneği ile bütün düşman radarları izleme, analiz etme ve nötralize etme gücüne sahiptir. Uçak Grumman firması tarafından uçak gemileri için yapılmıştır. Gövde A-6 serisi ile temelde aynı olup ön kokpit ilavesiyle mürettebat dört kişiye çıkarılmıştır (bir pilot ve üç elektronik karşıt önlem subayı).

EA-6B düşmanın erken uyarı sistemlerini elektronik silahlarıyla çökerterek saldırı uçaklarına, gemilere ve kara birliklerine destek sağlamaktadır.

The EA-6B Prowler was designed to complement the Navy's defenses in today's electronic warfare environment. Electronic countermeasures required improvement to compete with the ever-increasing complexity of hostile radar-guided guns, missiles and aircraft. The Prowler was the first aircraft built from the drawing boards to fulfill the role of an electronic warfare aircraft.

The first EA-6B was received by the Navy in January 1971 and deployed to Vietnam in 1972. This "standard version" of the aircraft was replaced in 1973 with the "expanded capability" (EXCAP) EA-6B which augmented the frequency coverage of the ECM system. In 1976 the "improved capability" (ICAP) version entered service. The ICAP II EA-6B was the follow-on and a more sophisticated version. Its first deployment was in 1985. It featured updated operator displays, an inertial navigation system, expanded frequency coverage and a "tactical EA-6B mission support" (TEAMS) system which allows sophisticated pre-flight planning and programming.

Combining a fully integrated electronic warfare system with long range, all-weather capability, the EA-6B has the ability to intercept, analyze and effectively neutralize hostile radars. Built by Grumman Aerospace Corporation, it is designed for carrier and advanced base operations. It has the basic airframe of the A-6 series with the addition of a forward cockpit, increasing the crew complement to four: one pilot and three electronic counter-measures officers (ECMO's).

The EA-6B supports strike aircraft, ships, and ground troops by degrading the enemy's early warning capability and electronic weapons systems.

EA-6B specs/doneleri:

Crew/mürettebat:4, engines/notorlar: 2 x Pratt & Whitney J52-P-408 turbojet, thrust/itiş gücü:41.4kN/ea, wingspan/kanat açıklığı: 16,11m, length/uzunluk: 18,24m, height/yükseklik: 4,86m, empty weight/boş ağırlık: 14,537kg, max.take-off weight/azami kalkış ağırlığı: 29,380kg, max. speed/azami hız: 1,074km/h at sea level/deniz seviyesinde, cruise speed/seyir hızı: 794km/h, ceiling/tavan: 11,500m, combat range/görev menzili: 3,750km

Editör :   M. Haluk SEVEL