www.tayyareci.com                  ANA SAYFA Tayyareci Türkçe Site KAYA SIGORTA
Tayyareci English Site
Tayyareci Deutsch Site
Sitede Arama :
 

Chance-Vought F8E "Crusader"

Fighter/Av

1952 Eylül’ünde Donanma , uçak gemilerinde kullanılacak, önşartları içinde bakım kolaylığı, katlanabilir kanatlar, düşük iniş hızı ve seyir esnasında süpersonik hızlara erişebilmek olan yeni bir uçak için sekiz üretici firma arasında yarışma açtı.

Bundan önceki üç deneyinde olumsuz sonuçlar (F5U, F6U ve F7U ile) almış Chance Vought firması bu yarışmayı 45 derece   geriye eğik kanatları olan süpersonik F8U “Crusader” ile kazandı.Bu uçağın, iniş ve kalkışlarda düşük hızları temin edebilen, hidrolik olarak 7 derece açı ile kaldırılabilen, uçuş ve güvertede gövdeye paralel olan özel ve benzersiz kanatları vardı. Dört adet 20mm top ile techiz edilmiş F8U bir “silahşör” ve pilotları tarafından hava üstünlük savaşçısı olarak kabul ediliyordu. Aynı zamanda 1800 kg silah yükü de taşıyabiliyordu. Bu yük  gövdenin iki yanına monte edilmiş 4 adet AIM-9 “Sidewinder” enfraruj AA füze,  kanat altı pilonlarda “Bullpup” AS güdümlü füze ve “Zuni” AS roketlerden oluşuyordu.

F8U’nun önemli başarılarından Pasifik’teki bir uçak gemisinden kalkıp ABD’yi boydan boya geçip Atlantike gitmesidir. Tek motorlu bir uçak için çok önemli olan bu görev esnasında 1195 km/h ile kıtalar arası hız rekorunu da kırmıştır. Bu görev esnasında uçağı bilahare astronot ve ABD senatörü olan USMC pilotu Binbaşı John Glenn kullanmıştır. Lübnan’da devriye görevi, Küba krizinde foto-keşif görevleri de önemli görevleri arasında sayılabilir. Vietnam Savaşı’nda devamlı ön saflarda foto, saldırı ve av görevlerinde bulunmuş, 18 adet MiG düşürmüştür. Bu görevde 83 F8U düşürülmüş, 109’u da yara almıştır.

F8U-NE Donanma için üretilen son modelidir. Her türlü hava şartlarında görev imkanı sağlıyan APQ-94 arama ve silah kontrol radarı ile techiz edilmiştir.

Radar arayıcısına “Sidewinder” füzeleri için infraruj arayıcı monte edilmiştir. İki kanat arasındaki kambura da AGM-12 “Bullpup” füzelerini kullanabilmesi için ilave avionikler yerleştirilmiştir.

1987’de ABD Donanması’ndan emekli olmuştur. Fransız Donanması ise halen (2001) kullanmaya devam etmektedir.

In September 1952, the Navy laid out for competitive bid by eight aircraft manufacturing companies the specifications for a new carrier-based fighter which, aside from normal requirements for easy maintenance, folding wings and a slow landing speed, also specified that it be able to exceed the speed of sound in routine level flight.

As the competitor considered least likely to succeed as a result of producing three earlier disappointing Navy aircraft (F5U, F6U, and F7U), Chance Vought none-the-less won the bid with its F8U Crusader that incorporated a 42-degree swept-wing design to achieve the high speed requirement. The wing was also unique in providing a two-position, variable incidence wing which allowed the pilot to hydraulically raise it 7 degrees to enable the aircraft to land and takeoff at slow speeds while maintaining the fuselage parallel to a carrier deck or runway for excellent visibility by the pilot. Armed with four- twenty mm cannons, the F8U was a gunfighter and considered a pure air-superiority aircraft by its pilots. It was also capable of carrying an ordnance load of 4,000 lbs four including AIM-9 "Sidewinder" heat seeking air-to-air-missiles located on both sides of the fuselage, Zuni air-to-ground rockets and "Bullpup" air-to-ground missiles on underwing pylons.

Significant accomplishments by the F8U included a non-stop flight from an aircraft carrier in the Pacific to one in the Atlantic; a non-stop transcontinental flight speed record (723 mph) by a single engine aircraft set by Major John Glenn, USMC (later to become famous as an astronaut and U.S. Senator); participation in Lebanon patrol operations; and photo-intelligence flights during the Cuban missile crisis. F-8s were on-scene throughout the Vietnam conflict in photographic, strike and fighter roles and took credit for downing 18 MiGs. Eighty three Crusaders were lost in action while 109 sustained major damage.

The F8U-2NE was the final production version of the Crusader for the US Navy. It was an improvement of the F8U-2N with a new and even larger APQ-94 search and fire-control radar that gave it improved all-weather capability. The radar scanner was surmounted by a housing for an infrared scanner that was used in conjunction with the Sidewinder missiles. Additional avionics were installed in a hump in the wing center section which made the aircraft capable of firing the AGM-12 Bullpup air-to-surface. However, this weapon was rarely actually used.

Retired from the U.S. Navy in 1987, the French Navy continued to operate them from their aircraft carriers.

F8U specs/doneleri:

Crew/mürettebat: 1, engine/motor: 1 x P+W J-57-P-4A, thrust/itiş gücü:71.2kN, wingspan/kanat açıklığı: 10.7m, length/uzunluk: 16.6m, height/yükseklik: 4.8m, start mass/kalkış ağırlığı: 12500kg, max speed/azami hız: Mach 2, cruise speed/seyir hızı: 1165km/h, range w/max.fuel/azami yakıtla menzil: 3900km, armament/silah donanımı: 4 x 20mm MG, 4 x AIM-9 “Sidewinder” AA missiles/ AA füze, bombs, AS missiles/bomba, AS füzeler

Editör :   M. Haluk SEVEL