www.tayyareci.com                  ANA SAYFA Tayyareci Türkçe Site Gökyüzünün yeni adresi
Tayyareci English Site
Tayyareci Deutsch Site
Sitede Arama :
 

Martin B-26 "Marauder"

Bomber / Bombardıman

ABD Ordu Hava Birlikleri’nin (USAAC) yüksek hızlı orta bombardıman uçağı talebine Martin sirketi hazırladığı ve sunduğu bir tasarımla cevap verdi; Gövde üstünden kantilever bağlantılı,beş kişilik mürettebatı olan tek kanatlı bir uçaktı. Uçak bütün performans gereksinimlerini karşıladı ve hatta geçti. Ancak yüksek hızda seyir için geliştirilen kanatlar düşük hızlarda , özellikle iniş ve kalkışlarda dengesizlik yarattı. Eğitim esnasında meydana gelen kazalardan sonra “Marauder”larda revizyonlara gidildi.

B-26’lar normal şartlarda 1,356 kg bomba yükü taşıyabiliyorlardı. Ancak bu miktar kanat altlarına eklenen pilonlarla 452 kg daha arttırılabiliyordu.  Silah donanımı sabit pozisyonlu, burun ve gövdeye yerleştirilmiş, ileri ateş edebilen ve bunlara ilaveten sırt ve kuyrtuktaki onbir adet 12.7mm makinalıdan oluşuyordu. B-26’nın servis tavanı 6,000 metre’ydi ve bu özellik ona yakın kara destek görevini uygunlaştırıyordu.  Bu özellik Pasifik ve Akdeniz cephelerinde hem USAAF hem de RAF tarafından kabul edildi. RAF 522 B-26’yı özel kiralama programı dahilinde bünyesine kattı.

Bu uçağın 26 değişik modelleri içinde B-26A (arttırılmış yakıt kapasitesi, sistem değişikliği ve daha kalın zırh 139 adet üretilmiştir), B-26B (daha büyük motorlar, silah donanımı iyileştirilmesi, 1,80metre kanat açıklığının artttırılması, daha büyük dikey kuyruk, daha fazla silah donanımı 1.883 adet üretilmiştir), B-26F (geliştirilmiş kalkış performansı ve ekipman tadilatı, 300 adet üretilmiştir),  ve JM-1 (Donanma için üretilen birkaç modelden biridir. Güverte personelinin hava savunması ve foto-keşif için kullanılmıştır.)

In accordance with the US Army Air Corps’ (USAAC) need for a high speed medium bomber, the Martin Company prepared and  submitted a design; a cantilever shoulder wing monoplane carrying five crewmen. While the plane met or exceeded all performance requirements. The wing optimized for high speed cruising but it was found to be unstable at low speeds during take-offs and landings. After a number of training accidents, modifications were made on the Marauder.

The B-26 carried a normal bomb load of 1,356 kg , though another 452 kg could be added when fitted with special wing hardpoints. Armament included eleven 12.7-mm machine guns in fixed, forward-firing, nose and waist mounts, and in powered dorsal- and tail-turrets. B-26s service ceiling was 6,020 meters, and its primary role was close tactical ground support. This was widely accepted and used in the Pacific theater and the Mediterranean by both the USAAC and the RAF. RAF acquired 522 B-26’s under Lend-Lease.

The twenty variants of this aircraft included the B-26A (increased added fuel capacity, externally mounted torpedo, system revisions and heavier armament, of which 139 were built); the B-26B (bigger engines, armament revisions and better armor protection, a 6-foot increase in wing span, taller vertical tail and more armament, of which 1,883 were built); the B26-F (improved take-off performance and equipment changes, of which 300 were built); and the JM-1 (one of several designations for US Navy models of the Marauder, used mainly for training of shipboard anti-air crews and photo-reconnaissance.)

B-26 specs/doneleri:

Crew: 5 (7 on later n-models/daha sonraki modellerde 7), engines/motorlar: 2 x Pratt & Whitney R-2800-43, power/gücü: 2 x 1,410kW, Wingspan/kanat açıklığı: 21.6m, length/uzunluk: 27.1m, height/yükseklik: 6.1m, wing area/kanat alanı: 61.1m2, start mass/kalkış ağırlığı: 17300kg, empty mass/boş ağırlığo: 11340kg, max speed/azami hız: 465km/h, cruise speed/seyir hızı: 345km/h, ceiling/tavan: 6000m, range w/max.fuel/azami yakıtla menzil: 1770km, armament/s,lah donanımı: 11 x 12.7mm MG, 1808 kg of bombs/bomba

Editör :   M. Haluk SEVEL