www.tayyareci.com                  ANA SAYFA Tayyareci Türkçe Site Türkiye'nin en kapsamlı havacılık sitesi
Tayyareci English Site
Tayyareci Deutsch Site
Sitede Arama :
 

Grumman TBF "Avenger"

Torpedo bomber / Torpil bombardıman

Grumman TBF-1 Avenger üç kişilik bir torpido-bombardıman uçağıdır ve ilk uçuşunu 1 Ağustos 1941’de yapmıştır. Servise girişi ise Haziran 1942’deki Midway deniz savaşından hemen önce olmuştur. 2. Dünya Savaşı döneminde “Avenger”ın tasarımı çok az değişti, bu da ona çok büyük miktarlarda üretilme olanağı sağladı. Talep o kadar fazlaydı ki General Motors Company dahi mukavele yaparak TBM-1 adı altında bu uçaklardan 1942 Eylül’ünden itibaren üretmeye başladı.

1000’den fazla TBF/TBM Kraliyet Donanması tarafından hem Atlantik ve hem Pasifik’te kullanıldı. Yeni Zelanda Hava Kuvvetleri’de bu uçağı aynı zamanlarda kullandı.

Bu uçağın ikinci varyantı TBM-3’dür. Bu uçak roket ve radar podları taşıyabilmek için takviye edilmiş kanatlara sahipti. Bunların büyük bir kısmı arka taretleri kaldırılmış olarak teslim edildiler.

“Avenger”lerin torpido taşıyabilme kapasitesi Japon Donanması üzerinde şok tesiri yapmıştır. İlaveten bu uçaklar düşman savunmalarına karşı son derece dayanıklı çıkmışlardır.

1953’de Kraliyet Donanması askeri yardım programı çerçevesi içinde “Avenger”in denizaltı savar modellerine sahip oldu. Bu uçaklar Avenger AS Mk IV ve AS Mk V adlandırıldılar ve 1955’de Fairey Gannet’in hizmete girmesine kadar ASW görevini üstlendiler. MDAP çerçevesi çinde bu uçaklar Kanada, Holland, Fransa ve Japonya’ya da verilmiştir.

Grumman TBF-1 Avenger is a three-seat torpedo-bomber which was first flown on 1 August 1941. It entered service just in time to take part in the Battle of Midway in June 1942. During its World War II lifespan, the Avenger design changed very little, and this allowed it to be built in huge quantities. Demand for the airplane was so great that the General Motors Company was also contracted to build it, under the designation TBM-1, beginning in September 1942.

Over 1,000 TBF/TBMs (initially called Tarpon Mk I, and later designated Avenger Mk I) were also used by the Royal Navy's Fleet Air Arm in both Atlantic and Pacific theaters. The Avenger was also used by the Royal New Zealand Air Force.

The second major variant was the TBM-3, which featured strengthened wings to allow rockets and radar pods to be carried. A large percentage of the TBM-3s were delivered with their large dorsal turrets removed.

The Avenger's torpedo-delivery capability had a huge impact on the Japanese fleet during the war, and its rugged simplicity made it highly resistant to enemy air defenses.

In 1953, the Royal Navy began acquiring anti-submarine warfare versions of the Avenger under the Mutual Defense Assistance Program (MDAP). These aircraft were designated the Avenger AS Mk IV and AS Mk V, and were used in the ASW role until the introduction of the Fairey Gannet in 1955. Avengers were also exported under MDAP to France, Japan, Canada, and the Netherlands.

General Motors TBM-3 specs/doneleri:

Crew/mürettebat: 3, engine/motor: 1 x Wright R-2600-20 Cyclone 14, power/gücü 1305kW, wingspan/kanat açıklığı: 16.51m, length/uzunluk: 12.19m, height/yükseklik: 5.0m, wing area/kanat alanı: 45.52m2, start mass/kalkış ağırlığı: 8278kg, empty mass/boş ağırlığı: 4853kg, max speed/azami hızı: 430km/h, cruise speed/seyir hızı: 237km/h, ceiling/tavanı: 7130m, range/menzili: 1819km, armament/silah donanımı: 3 x 12.7mm MG, 1 x 7.62mm MG, 907kg of weapons/çeşitli silah

Editör :   M. Haluk SEVEL