www.tayyareci.com                  ANA SAYFA Tayyareci Türkçe Site JET ANALIZ HAVACILIK
Tayyareci English Site
Tayyareci Deutsch Site
Sitede Arama :
 

Hawker “Hurricane”                   Fighter / Av

Hawker “Hurricane” RAF’ın 300 mph’dan daha hızlı uçan ilk hizmete girmiş uçağıdır. “Hurricane” tasarımı Sydney Camm denetiminde, Teknik Gelişmeler Yönetimi ile yapılan görüşmeler sonucu, çift kanatlı uçakların hakimiyetine son vermek üzere 1933 sonlarında başlamıştır. Bu görüşmeler esnasında Mr. Camm kendi yapımı olan çift kanatlı “Fury”i esas alan, Rolls-Royce P.V.12 (sonraları merlin diye adlandırılmıştır) kullanan bir uçak önermiştir. Diğer bir öneri de iniş takımlarını içine toplayabilmesiydi. Başlangıçta mevcut silah yönetmeliklerinin ışığı altında dört silahlı bir batarya düşünülmüş, fakat bu sonra Colt ile yapılan lisans görüşmelerinin başarılı olması sonucu kanatlarda sekiz makinalı tercih edilmiştir. Bunun sağladığı avantajlardan biri de atışın pervane hareketi ile senkronize olma gerekliliğinin olmamasıydı.

İlk prototip 6 kasım 1935’de uçmuş, bütün ümitlerin ve performans tahminlerinin üstünde bir başarı elde etmiştir. Resmi deneyler üç ay sonra başlamış ve 1936 Haziran’ında Hawker firmasına RAF için ilk 600 uçaklık sipariş verilmiştir.

Bir yıl sonra savaş başladığında toplam 3500 adetlik siparişin ancak 497’si hazırdı. Bu esnada Gloster Havacılık Firması metal kanatlı ve değişken açılı üç kanatlı pervane kullanan Mark 1’lerin üretimine başladı.

Toplam 14,217 adet üretilen “Hurricane”lerden 1715’i Av Filosu Komutanlığı’nda uçmuştur. Bu sayı diğer av uçaklarının toplamından fazladır. “Spitfire”dan bir yıl önce hizmete giren “Hurricane”ler “yarım nesil” daha yaşlı sayılırlar, hız ve tırmanma açısından performansları daha düşüktür. Ancak son derece dayanıklı ve üstün manevra yetenekleri olan uçaklardır; enkaza ayrılmadan önce çok savaş yarasına tahammül edebilirler. Her türlü görevi üstlenebilen bu uçaklar Temmuz-Ekim 1940 döneminde düşürülen düşman uçaklarının beşte dördünü düşürmüşlerdir.

“Hurricane”ler şüphesiz 2. Dünya Savaşı’nın en büyük uçaklarından biridir; 1947 Ocak ayına kadar RAF’ta hizmete devam etmiştir.

The Hawker Hurricane was the first operational RAF. aircraft capable of a top speed in excess of 300 mph. The design of the Hurricane, directed by Sydney Camm, was the outcome of discussions with the Directorate of Technical Development towards the end of 1933, aimed at breaking the deadlocked biplane formula. In these discussions Camm proposed a monoplane, based otherwise on his Fury biplane, using the proposed new Rolls-Royce P.V.12 engine (later to become the Merlin), and in time incorporating a retractable undercarriage. Originally, in concert with current armament requirements, a four-gun battery was proposed; but in 1934, with successful negotiations to licence-build the reliable Colt machine gun, it was deemed possible to mount an eight-gun battery in the wings, unrestricted by the propeller arc and thus dispensing with synchronising gear.

First prototype flew on 6 November 1935. It surpassed expectations and performance estimates. Official trials began three months later, and in June 1936, Hawker received an initial order for 600 aircraft from the Royal Air Force.

By the outbreak of war a year later 497 Hurricanes had been completed from an order book totalling no less than 3,500. At about this time the Gloster Aircraft Company started sub-contract manufacture of the standard Mark 1, which was now emerging from the factories with metal wings and three-blade variable-pitch propellers.

A total of 1,715 Hurricanes flew with Fighter Command during the period of the Battle out of the 14,217 produced which is toplam 1715 “Hurricane”  far in excess of all other British fighters combined. Having entered service a year before the Spitfire, the Hurricane was "half-a-generation" older, and was markedly inferior in terms of speed and climb. However, the Hurricane was a robust, manoeuvrable aircraft capable of sustaining fearsome combat damage before write-off; and unlike the Spitfire, it was a wholly operational, go-anywhere do-anything fighter by July 1940. It is estimated that its pilots were credited with four-fifths of all enemy aircraft destroyed in the period July-October 1940.

The Hurricane was undoubtedly one of the greatest and most versatile fighter aircraft of WWII, and it remained in service with the RAF until January 1947.

Hurricane Mk.III specs/doneleri:

Crew/mürettebat: 1, engine>/motor: 1 x Rolls-Royce Merlin III, power/gücü: 1,030 HP, wingspan/kanat açıklığı: 12.19m, length/uzunluk: 9.55m, height/yükseklik: 3.98m, max. speed/azami hız: 564 km/h, cruise speed/seyir hızı: 488 km/h, ceiling/tavan: 11,096m, range/menzil: 792 km, armament/silah donanımı: 8 x 7.7mm (0.303 in.) MG, 2 x 250lb or 500lb bomb.

Editör :   M. Haluk SEVEL