www.tayyareci.com                  ANA SAYFA Tayyareci Türkçe Site KAYA SIGORTA
Tayyareci English Site
Tayyareci Deutsch Site
Sitede Arama :
 

Bleriot XI

25 Temmuz 1909’da Louis Bleriot, kendi uçağı olan Bleriot-XI ile Fransa’dan İngiltere’ye tarihi Manş uçuşunu gerçekleştirdi.

Son derece dikkati çeken bu gösteri sonrasında uçağı Fransa ve İtalya silahlı kuvvetleri’nde hizmete girdi. 1912 yılında Britanya ve Osmanlı İmparatorlukları da aynı uçağı kullanmaya başladılar.

  İki kişilik Bleriot XI-b uçağından Osmanlı Ordusu’nda iki adet kullanılmış, birincisini Serasker Rıza Paşa hediye etmiş ve 1912’de hizmete girmiştir.  Aynı uçağın değişik modeli olan, yine iki kişilik XI-2 modelinden de üç adet ve tek kişilik modeli olan “Penqouin” modelinden de üç adet  hizmete girmiştir.

  Osmanlı Ordusu’nda kullanılmamış olan üç kişilik “CI-3” tipi de mevcuttur.

On July 25,1909, Louis Bleriot accomplished the historic flight over the British Channel. 

The plane which attracted great attention started being deployed at the French and the Italian armed forces.In 1912 The British and the Ottoman Empire started using the same plane.

Two of the two-seater version of Bleriot XI-b were used in the Ottoman Armed Forces first of which was presented by Supreme Commander Rıza Pacha. Three of a different two-seat model named XI-2 and three of the single-seat model called “Penqouin” were also deployed at the Ottoman Armed Forces.

 

There is also the “CI-2” model which has not entered the Ottoman Armed Forces.

Özellikleri/specifications:

Mürettebat/Crew: 1-2, Motor/engine: 1 x Gnome 80 HP, kanat açıklığı/wingspan: 10.36m, uzunluğu/length: 8.20m, yüksekliği/height: 2.57m, boş ağırlığı/empty weight: 335 kg, azami kalkış ağırlığı/max.take-off weight: 600 kg, azami hızı/max.speed: 106 km/saat, menzili/range: 370 km, silah donanımı/armament: none/yok

Editör :   M. Haluk SEVEL