www.tayyareci.com                  ANA SAYFA Tayyareci Türkçe Site KAYA SIGORTA
Tayyareci English Site
Tayyareci Deutsch Site
Sitede Arama :
 

ALBATROS  D V

Albatros D-V, Albatros Flugzeugwerke GmbH’ın 1. Dünya Savaşı’nda ürettiği “D” modellerinin devamıdır. Bu model THvKv’nin 1984’de yayınladığı kitapta ve bazı havacılık sitelerimizde “D-IV” olarak belirtilmektedir. Halbuki D-IV hiçbir zaman seri üretime girmemiş bir modeldir. Geliştirilmiş Mercedes motorunu denemek için üretilmiş bir prototiptir. Gövde olarak D-V aynen uygulanmıştır; kanatlar ise D-II’ye benzemektedir. Başlangıçta 3 adet sipariş edilen bu uçaktan yalnız bir adet üretilmiştir.

Yukarıda fotoğrafta görülen de bir D-V’dir. Bu uçakların 1922’de görev dışı kaldığı aynı kaynak tarafından belirtilirken yukarıdaki fotoğrafın “Şapka Devrimi”nden sonra (1926 sonrası) çekildiği anlaşılmaktadır. D-5’lerden yalnız iki adet 1.Dünya savaşı sonlarına doğru Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilmiştir.

Albatros D-V is the continuation of the “D” models being produced by Albatros Flugzeugwerke GmbH during WW1. This model has erroneously been referred as the “D-IV” model in the book published by the TuAF in1984. Nevertheless the D-IV is a prototype which has never entered series production. It is a merely a testbed constructed to test the new Mercedes engine. The fuselage is identical to D-V and the wings werte adopted from D-II. Initially 3 samples were purchased however only one was produced.

The plane in the above photograph is a D-V. It can easily be assumed from the dressings and the hats of the officers that the photo was taken on 1926 the earliest (after the “Hat Revolution”). Only two D-Vs were brought to Turkey towards the end of the Great War.

Özellikleri/Specifications:

Mürettebat/Crew:1, motor/engine:1 x Mercedes DIIIa, gücü/power: 180 HP, kanat açıklığı/wingspan: 9.04m, uzunluk/length:7.33m, yükseklik/height: 2.70m, kanat alanı/wing surface: 21.20m2, boş ağırlık/empty weight:687 kg, azami ağırlık/max t.o weight:937 kg, tavan/ceiling: 6100 m, silah donanımı/armament: 2 x Spandau 7.92mm MG

THvKv seri numaraları/TuAF serials

TuAF serials

Factory outlet Nr

Photo

AK D-33

7409

 

AK D-34

7445

 

Editör :   M. Haluk SEVEL