www.tayyareci.com                  ANA SAYFA Tayyareci Türkçe Site Türkiye'nin en kapsamlı havacılık sitesi
Tayyareci English Site
Tayyareci Deutsch Site
Sitede Arama :
 

CAUDRON  G 3

Fransız Gaston ve Rene Caudron kardeşler tarafından tasarlanan ve geliştirilen G.3 modeli ilk uçuşunu 1914 Mayıs’ında yapmıştır. İki kişilik, çift satıhlı bir keşif uçağı olan G.3 üst ve alt kanat açıklıklarının farklılığı, çift dik dümen kanadı (rudder) ile farklı bir görünüme sahiptir. Savaşın ilk yıllarında çok beğenilen bu uçak Fransızlar’a ilaveten İngiliz ve İtalyan kuvvetlerinde de görev almıştır. G.3 modelinden yalnız Fransız Silahlı Kuvvetleri için 2450 adet üretilmiştir.

Osmanlı Silahlı Kuvvetleri’ndeki tek örnek 16 Eylül 1915 tarihinde El-Cezire’de yerden açılan ateş neticesi inmeye zorlanan bir İngiliz Gaudron G.3’ünden ibarettir. Uçak daha sonra Bağdat’a nakledilmiş, orada onarımı yapılarak servise sokulmuştur.

The plane designed and construction by the French brothers Gaston and René Caudron made its first flight on May 1914. It was a tandem seated biplane and it was mainly used for reconnaissance duties. With different upper and lower wingspans and a twin rudder it had a different outlook from the contempoparies. It was very much appreciated by the Allies. In addition to the French they were deployed at the Italian and British Armed Forces. Only 2450 examples were produced for the French Armed Forces.

The only example in the Ottoman Armed Forces it a British Caudron C.3 which was forced to land by ground fire 0n September 16, 1915 in Al Jazira. The plane was later transported to Bagdat were it was repaired at put into service.

Özellikleri/specifications:

Mürettebat/crew: 2, motor/engine: 1 x Gnome , gücü/power: 80 HP, kanat açıklığı/wingspan: 13.44m, uzunluk/length: 6.40m, yükseklik/height: 2.59m, boş ağırlığı/empty weight: 420kg, azami ağırlığı/max to weight: 710kg, azami hızı/max speed: 108km/h, seyir hızı/cruise speed: 86 km/h, havada kalış süresi/airborne duration: 4 hr, tavan/ceiling:4000m, silah donanımı/armament: 1 x MG

Editör :   M. Haluk SEVEL