www.tayyareci.com                  ANA SAYFA Tayyareci Türkçe Site KAYA SIGORTA
Tayyareci English Site
Tayyareci Deutsch Site
Sitede Arama :
 

L.V.G  B-1

yukarıdaki iki fotoğraf Tayyareci  Mehmet Şakir Generalfeyzioglu'nun torunu Dilara OZUGUR tarafından gönderilmiştir.  

Luftverkhers GmbH firması tasarımı tamamen kendine ait ilk orijinal “B” modeli uçağı 1912 yılında tasarlamış ve ertesi yıl üretmeye başlamıştır. Eğitim ve keşif amaçlı iki kişilik, çift satıhlı, üst ve alt kanat açıklıkları farklı olan bu uçak L.V.G. B-1 olarak adlandırıldı. Başlarda 100Hp gücünde Mercedes D.I motoru ile donatılmış uçağa daha sonraları 120HP gücünde Mercedes D.II motoru takıldı. 1915 yılında B-2 modeli geliştirildi. Bu model LVG’ye ilaveten lisans altında Otto-Werke GmbH ve Luftfahrtzeugbau tarafından da üretildi.

Osmanlı Silahlı Kuvvetleri’nde toplam üç adet L.V.G. B-1 görev almıştır. Aslında Almanya’dan 4 uçak gönderilmiş ancak bunlardan birine Sırbistan’da el konulmuştur. 1915 Haziran’ında katılan bu uçaklar keşif ve hafif bombardıman görevlerinde 1918 yılına kadar kullanılmıştır.

The “B” model which was completely designed by Luftwerke GmbH in 1912 made its first flight the following year. It was a tandem seat, double-wing plane with diffrent lower and upper wing spans. At the beginning the plane was powered by an 100HP mercedes D.I in-line reciprocating engine but it was changed to 120Hp Meercedes D.II in the coming years. The advanced model wihich appeared in 1915 was also under-licence produced by Otto-Werke GmbH and Luftfahrzeugebau in addition to L.V.G.

Three examples of the  “B-1” model were deployed at the Ottoman Armed Forces in June 1915. Actually four planes were despatched but one was confiscated in Serbia. They remained in service until 1918 as reconnaissance and training planes.

Özellikleri / specifications:

Mürettebat/Crew: 2, motor/engine: 1 x Mercedes D.I, gücü/power: 100HP, kanat açıklığı/wingspan: 12.12m, uzunluk/length: 8.30m, yükseklik/height:2.95m, azami hızı/max speed: 105 km/h, havada kalış süresi/airborne duration: 4 saat/hours, boş ağırlık/empty weight: 726kg, azami ağırlık/max to weight: 1075kg, armament: yok/none (yalnız küçük bombalar/only small size bombs)

THKv seri No.ları/TuAF serials

TuAF serials

Factory Nr.

Photo

LVG 1

?

 

LVG 2

657

 

LVG 3

659

 

Editör :   M. Haluk SEVEL