www.tayyareci.com                  ANA SAYFA Tayyareci Türkçe Site UCAK MODELLERI
Tayyareci English Site
Tayyareci Deutsch Site
Sitede Arama :
 

RUMPLER  C-1

Rumpler Flugzeug-Werke tarafından 1915 yılında sunulmaya başlanan C serisi silah donanımlı iki kişilik uçakların en başarılısı C.1 modelidir. Başlangıçta yanlız gözlemci için bir Parabellum MG’si olan uçağa sonraları pilot için Spandau makinalı eklenmiştir. 1916 Ekim’inden itibaren 250 civarında C.I ve C.Ia hizmete girmiş bulunuyordu. Genel maksat uçağı olarak kullanıldılar. 1917 yılında Müttefik uçakları üstünlük sağladığında da Selanik, Makedonya, Filistin gibi cephelere sevk edildiler. 1918 yılının sonuna kadar Almanya’da eğitim amaçlı da kullanıldılar. 1918 yılında, Bayerische Rumpler-Werke tarafından çift kumandalı bir modeli de üretildi. 150 HP Mercedes motor ile tahrikli bu uçağın arka kokpitinde makinalı ringi bulunmuyordu.

1917 İlkbaharı’nda 8 adet yeni C.I Şam’a nakledildiler. Bu uçaklar Gazze Savaşları’nda çok önemli rol oynadılar. Bütün düşman birliklerinin harekatları izleniyor ve ordu kurmay başkanlığına rapor ediliyordu.

Yukarıdaki 8 adet te dahil olmak üzere toplam 10 adet C.I Osmanlı Silahlı Kuvvetleri’nde savaş sonuna kadar kullanılmıştır

 

One of the most successful and best liked of the newly introduced C type armed two-seaters which appeared during 1915 was the C.I of the Rumpler Flugzeug-Werke. At first equipped only with a Parabellum machine-gun for the observer, the armament was later reinforced by the addition of a Spandau machine-gun for the pilot.  By October 1916 there were some 250 C.Is and C.Ias in service. They were used as general-purpose types, and when they became outclassed on the Western Front they served in the Salonika, Palestine and Macedonian theatres during the 1917 period.  They were also used on training duties in Germany right up to the end of the war.  In fact, during 1918 a special trainer version with dual control was developed by the Bayerische Rumpler-Werke.  This version was powered with a 150 h.p. Benz engine and did not have a gun-ring installation in the rear cockpit.

Eight new C.Is were transported to Damascus in the spring of 1917 and were to play a big part in the battles which took place that year for Gaza. All enemy troop movements were observed by the Rumplers and the General Staff kept constantly informed.   Bombing raids were carried out on Allied cavalry.

A total of 10 C.Is were deployed at the Ottoman Armed Forces till the end of the War including the 8 mentioned above.

Özellikleri/specifications

Mürettebat/Crew:2, motor/engine: Mercedes D.III 6 sislindir sıra/6 cylinder in-line, gücü/power:160HP, kanat açıklığı/wingspan:12.32m, uzunluk/length:7.85m, yükseklik/height:3.07m, boş ağırlık/empty weight:793kg, azami kalkış ağırlığı/max to weight:1333kg, azami hız/max speed:152km/h, menzil/range:500km, tavan/ceiling:5000m, silah donanımı/armament: 2 x MG, bombalar/bombs

THKv seri No’ları/TuAF serials, Rumpler C.I

THvKv Seri No

TuAF serial

Fabrika No.

Factory outlet Nr

Foto

Photo

 

THvKv Seri No

TuAF serial

Fabrika No.

Factory outlet Nr

Foto

Photo

RK1

?

 

 

?

?

 

RK2

?

 

 

?

1214

 

RK3

?

 

 

?

1276

 

?

673

 

 

?

1278

 

?

?

 

 

?

1281

 

Editör :   M. Haluk SEVEL