ANASAYFA
Anasayfa | Forum Anasayfa | Profil | Kayıt | Aktif Konular | Arama
Kullanıcı İsmi
Şifre:
Şifremi bu bilgisayarda hatırla! 

Şifrenizi Unuttunuz mu?

Bütün Forumlar
 GENEL KONULAR
 Yunanistanin Silahlanmasi ve Ege deki durum
 Yeni Konu  Konuyu Yanıtla
 Printer Çıkışı Al
Sayfa: 
of 2
Yazan Önceki Konu Konu Sonraki Konu  
Korgeneral
üye

USA
66
Cevap
Gönderilme Tarihi - 30/05/2003 :  19:21:24  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Tum arkadaslara merhaba forumu uzun bir suredir izlememe ragmen ilk defa katiliyorum. Degerli forumcu arkadaslardan Yunanistanin Egedeki son gerginlikle ilgili EU'ya basvurmasi hakkinda Yunanli gibi dusunerek beyin firtinasi yapmasini rica ediyorum. Sizce bir sonraki hamleleri ne olacak. Saygilarimla

iletin
üye

Turkey
79 Cevap
Gönderilme Tarihi - 30/05/2003 :  19:41:09  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
2 milyon dolar kadar bir para istemişiz.
beklerler mahkemeyi kaybedince parayı verirler kurtulurlar.
Geriyede hikayesi kalır dilden dile anlatılan.
Bizimki atmış füzeyi düşürmüş. Zaten hep it dalaşlarında bizim pilotlar onları avlıyorlar. Uçakları var ama plotları eğitimsiz. Önemli olan sayı değil plotların kalitesi eğitimi filan derler. Yalan parayla değilya. Biz adamlar rahatsız olsun diye burunlarının dibinde eski gemimize torpil ve güdümlü füze atışları yaptık tatbikat için. Adamların adasında camlar kırılmıştı o zaman güya eğlenicektik kızdırıp herifleri. Onlar ne yaptı ertesi günü gazetelerin tamamında türkler bilmem ne adasının yakınında tatbikat yaparken kendi gemilerini füze ile vurdular diye haberler çıktı. Halada yunanlılar kendi gemimizi vurduğumuzu hatırlıyordur heralde.
Bu olayda öyle işte yuna plot türk uçağını düşürmüş. Paradan yunanlı vatandaşın ne işi olur. parada para değil zaten.

Sayfa Başına Git

Korgeneral
üye

USA
66 Cevap
Gönderilme Tarihi - 31/05/2003 :  04:41:37  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Ben maalesef forumdaki arkadaslar kadar olumlu dusunemiyorum. Bence bir sonraki hamlelerine kilif hazirliyorlar. Hava ihlallerini bildirmistik olanlardan sorumlu degiliz diyebilirler. Yeni bir Nail Erdogan olayindan korkuyorum. Bizim hava kuvvetleride son gunlerde ustlerine cok gidiyor.Egede yeni aldiklari blok 52+lerin teatlerinden sonra ucmaya baslarlarsa guc dengesi aleyhimize degisebilir yeni f16 larinda kaska monteli targeting podlari var adamlar baktiklari yeri targeting edecekler, birde goruntu otesi fuzeleriedindiler( beyond visioal missile) aldilar bildigim kadariyla bizde sadece popeye;er bu ozellikte. gercekten iyi silahlaniyorlar. Ben yunanlilarin barisci oldugunada inanmiyorum dunydaki forumlada her firstta Constantinapolu almaktan bahediyorlar. Bizimde bir an evvel son yildir kesintiye ugrayan modernizasyon calismalarin baslamamiz gerekli oldugunu dusunuyorum. Saygilarimla

Sayfa Başına Git

mehmetcemilkale
üye

USA
166 Cevap
Gönderilme Tarihi - 31/05/2003 :  08:27:16  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Yeni bir Nail Erdogan olayi olacak mi diye sormk yanlis, cunku bence yeni aldiklari 60 F16 B52 ve 18 Mirage 2000 ile IRIS-T lerin gelmesi ile uxalarimiz vurmaya baslayacaklarini dusunuyorum.

Ote yandan bizim ordunun, Ege de ucuslara devam demesi de ya bizim deli oldugumuzun, ya da hakikaten yunan silahlanmasina karsi modernizasyonlarimizi gizliden gizliye surdurdugumuzun gostergesidir. Insallah ikincisi daha dogrudur.

Ev alma komsu al demisler ama Yunanistan da nasil silahlanmis , biz de uyumusuz anlamadim. Neyse, sonucta kaybeden onlar olur. bizim ulkemizde kisi basina GSMH ler 10000 dolarin uzerinde degil yunanistan gibi. Savas zaten batmis Turk ekonomisine bir sey yapmaz, ama yunanlilarin bu kadar senelik cabasi batar.

Bir de bence yunanistan, cagimiza hic uymayan bu yayilmaci politikasinin zaten kurbani olacak. Bu kadar platformu yunanistan isletemez. Iflasa gider. Bence eger Ege denizinde IRIS-T , F16 Block 52 gibi silahlara karsi durabilecek silalarimiz yoksa, Ege denizindeki ucuslari durdurmaliyiz, yoksa, 1 degil 3-4 tane ucak kaybederiz, 1996 daki gibi sert ve guclu bir sekilde cevap da veremeyiz.

Insallah TAI nin yaptigi Turk Savas Ucagini gormeden olmem. :)))Sayfa Başına Git

Korgeneral
üye

USA
66 Cevap
Gönderilme Tarihi - 31/05/2003 :  19:51:44  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Bende zaten bunun icin bu konuyu actum. Kendimi Turk aordusundn bir general yerine koyarak bunu yazdimadimida bu yuzden korgeneral olarak sectim. Su anda azda olsa denge bizim lehimize ama suda bir gercekki birkac yil sonra bu denge degisecek ozellikle 2010 dan sonra egede tamamen denge onlar lehine degisecek. Birde Egede cozumsuzluk durumunda gidilecek LAHEY varki laheyden ne sonuc cikacacagini bilmek icin kahin olmaya gerek yok sanirim. Bu yuzden ben asker olsm ya simdi yada hic derim.Ben eminim tum yunanli askerlere birgun mutlaka Turkiye ile harbe girceekleri ogretiliyordur.Bu yuzden radikal bir hareket gerekli olarak dusunurum

Sayfa Başına Git

mertcevik
üye

138 Cevap
Gönderilme Tarihi - 02/06/2003 :  10:27:40  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Yunanistan şüphesiz ENOSİS'ten vazgeçmemiştir ve vazgeçemez nitekim bu ülke var oluş konseptini Avrupalı olmaya değil Yunanlı olmaya dayandırmıştır.Aciz bilgimle size fazla yardımcı olabileceğimi zannetmiyorum lakin;

Güç dengesi dediğimiz şey değişkendir,bugün bizde olur yarın onlarda eğer süreklilik istiyorsanız o zaman iş kendi sanayinize döner.Dinamik değişme veya değişkenlerin değişkenlik hızı ancak ve ancak kendi olanaklarınızın üstünlüğüne bağlıdır.Bu durumda Yunan ne alırsa alsın mutlak üstünlük elde edemez biz ne alırsak alalım mutlak üstünlük elde edemeyiz.Dengeler her daim taraflar arasında gidip gelicektir.Dolayısıyla sizin,bizim,onların Türklerde şu var Yunan da bu var paniği kullanılan uçaklar arasındaki fark Mig-21 ile F-16 arasındaki farka dayanmadıkça aşırıdır.

Size tavsiyem daha ziyade yunan ordu yapısını,savunma konseptini ve mevcut acil durum planlarını nasıl bir harekete dayandırdıklarını incelemeniz,bu konuda bilgi sahibi olmanızdır.

Daha önce de bu forumda Yunanla ilgili pek çok tartışma oldu ancak hepsi de onlarda şu var biz de bu vardan öteye geçemediği için havada kaldı.Olayları teker teker inceleyeceğinize Yunanistan'ın kuruluşundan itibaren süregelen olayları bir bütün olarak ele alırsanız o zaman çıkacağınız sonuçlar şu an vardığınız kanılardan hiç şüphe yok ki çok çok farklı olucaktır.

Son olarak bunca laf ebeliğinden sonra size Yunanı yakından tanıdığını sandığım bir insanın,VENİZELOS'un "Anadolu harekatı" sonrası General Mateas'a yaptığı realist açıklamayı eklemek istiyorum;
-Biz Türklerle ancak DOST olabiliriz.

Bundan aksi idda ile hareket edicek her Yunan kendi çocuklarının felaketini hazırlar...

Sayfa Başına Git

antiiletin
üye

4 Cevap
Gönderilme Tarihi - 07/06/2003 :  14:24:06  Profili Göster   antiiletin a bir ICQ mesajı Gönder  Alıntıyla Brilikte Cevapla
DEGERSIZ ILETIN,
BU MESAJ SADECE SANA
ben kendim hava kuvvetlerinde ucuyorum ve sana su soyleyeyim hani o "filan derler" diye yazdigin cumlelerde soylenen aynen oyle yani soylendigi gibi oluyor.
benim asil merak ettigim senin bu forumda ne isin var.git yunan forumuna katil vatansever olursun orda.
quote:

2 milyon dolar kadar bir para istemişiz.
beklerler mahkemeyi kaybedince parayı verirler kurtulurlar.
Geriyede hikayesi kalır dilden dile anlatılan.
Bizimki atmış füzeyi düşürmüş. Zaten hep it dalaşlarında bizim pilotlar onları avlıyorlar. Uçakları var ama plotları eğitimsiz. Önemli olan sayı değil plotların kalitesi eğitimi filan derler. Yalan parayla değilya. Biz adamlar rahatsız olsun diye burunlarının dibinde eski gemimize torpil ve güdümlü füze atışları yaptık tatbikat için. Adamların adasında camlar kırılmıştı o zaman güya eğlenicektik kızdırıp herifleri. Onlar ne yaptı ertesi günü gazetelerin tamamında türkler bilmem ne adasının yakınında tatbikat yaparken kendi gemilerini füze ile vurdular diye haberler çıktı. Halada yunanlılar kendi gemimizi vurduğumuzu hatırlıyordur heralde.
Bu olayda öyle işte yuna plot türk uçağını düşürmüş. Paradan yunanlı vatandaşın ne işi olur. parada para değil zaten.

Sayfa Başına Git

GENERAL
üye

USA
39 Cevap
Gönderilme Tarihi - 07/06/2003 :  19:45:40  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Merhabalar,
Konu malumumdur ve sinirlere,Milliyetci duygulara hitab eden boyuttadir.
Ancak,gundelik ve populist silahlanma,teknolojik yatirim anlayisi, ana iskeleti sarsmaz.Bugun,Afrika'nin her hangi bir ulkesi parayi basar, kendi uydusunu endirekt yoldan firlatir.Ama bu, o ulkenin halkinin yasamini ve dunya uzerindeki pozisyonunu degistiremez.Bu itibar ile Yunanistan hava kuvvetlerinin "Sabun Kopugu" mahiyetindeki alimlari sizleri etkilemesin,elbette kendimizi Kaf Dagin'da gormuyorum.Fakat hangi platform ve zeminde olursa olsun, Turk Silahli Kuvvetleri'nin gecmis,bugun,yarin ve uzak gelecege yonelik hesaplama,analiz,tedbir,caydiricilik,taktik ve en nihayetinde stratejik kararlari,malum gurup-sahislarin tahmin ve arzu ettigi seviyenin fersah,fersah yukarisinda, dunya standartlari ve anlayisinin cok otesindedir.Bu konuya olan hakimiyetimiz, bizlere Atalarimizin yadigaridir.
Savgi ve Sevgilerimle.

Edited by - GENERAL on 07/06/2003 19:53:22Sayfa Başına Git

mehmetcemilkale
üye

USA
166 Cevap
Gönderilme Tarihi - 07/06/2003 :  20:55:28  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Turk hava Kuvvetleri dunyanin en iyi egitimli pilotlarina sahip 2-3 hava kuvvetlerinden birisidir.

Insallah TAI nin yaptigi Turk Savas Ucagini gormeden olmem. :)))Sayfa Başına Git

mehmetcemilkale
üye

USA
166 Cevap
Gönderilme Tarihi - 08/06/2003 :  08:33:31  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Ama IRIS-T ile ucacak yunan ucaklarina karsi onlemler de alinmalidir.

messerschmitt
üye

Turkey
66 Cevap
Gönderilme Tarihi - 08/06/2003 :  09:55:02  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
arkadaşlar, benim bu konuda anlamadığım:yunan tayyareleri en üstün teçhizatla donaltılsa ne olacak?yani adamlar gün gelecek topraklarımıza hücum mu edecek?
kendi kara suları olarak ilan ettikleri burnumuzun dibindeki bölgede bırakalım gezsin dursunlar.bugün zaten havadan yer gözetlemelerinde hemen hiçbir mahremiyet kalmadı.bu itiş kakış niyedir anlayabilmiş değilim!

bu 15 milyonluk ab üyesi ülkenin bu tür hareketlerle, türkiyeyi daha çok silahlanmaya teşvik ederek, ekonomimizi felce uğratmaya ve bir türlü belimizi doğrultamamıza neden olmaya çalıştığını düşünüyorum.

Sayfa Başına Git

theeagle
üye

Turkey
32 Cevap
Gönderilme Tarihi - 09/06/2003 :  19:12:02  Profili Göster   theeagle a bir ICQ mesajı Gönder  Alıntıyla Brilikte Cevapla
merhabalar,
konuyu sadece gezinmek olarak ele almak bence cok yuzeysel olur sonucta belirli bir bolge uzerinde olan haklarimizdan vazgecmek odun vermektir.dolayisiyla bu odun baska digerlerine ornek ve mazeret olacaktir.
bence ortada ekonomik bir mantikda yok cunku oyle olsa Yunanistan o kadar cesit ucagi alip ekonomik kulfete girmezdi.
ayrica su IRIS-T olayina muhakkak bir cozum getirilmeli cunku gercekten cok tehlikeli silahlar

heyt bee :)Sayfa Başına Git

mehmetcemilkale
üye

USA
166 Cevap
Gönderilme Tarihi - 09/06/2003 :  22:57:06  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Sayin Eagle,

Haklilik tamam, ama hak , guc ile alinir. Simdi IRIS-T lerin ve Block 52 lerin, Mirage 2000-5 Mk2 erin gelmesiyle bu adamlar bizim ucaklari birer birer vurmaya baslayacak. Yani bunu 1996 da denediler, cevabimizi cok siddetli verdik, pistilar.

Bak, simdi eski bir pilot, simdinin ana muhalefet partisi milletvekili, 1974 ten bu yana 3 Turk jeti dusuruk diye aciklama yapmis, iki F102 1974 te, bir F 4 1994 te, aslinda 1996 daki F16 yi kastetti, buyuk bir ihtimalle bu sahis. Yani adamlar bizim ucaklari vurmaya merakli. Yani simdi pilotlarimizi intihara mi gonderelim? Hayir tabii ki, eger varsa Python 5 veya AIM-9X tamam biz de ucalim Ege de, eger boyle silahimiz yoksa, yapacak birsey tok. :(

Ben gene de pilotlarimiza sukran sunuyorum, bu manyak adamlar ile her gun it dalasi yapiyorlar, ve sukrediyorum bu agresiflikle 29 yilda sadece 3 ucagimizi vurmuslar.

zerogun
üye

Turkey
18 Cevap
Gönderilme Tarihi - 10/06/2003 :  07:53:54  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla

Herkese merhabalar ;

Ege denizi Turkiye ve Yunanistan icin iki apartmanın ortasinda yer alan bir futbol arsasi gibi olmustur.Yani bir oyun sahasi niteligindedir.On yillardir ege denizi uzerinde savas oyunlari oynanmaktadir ve bu oyunlarin cogunlugunun sonunda ucaklar birbirlerine kanat sallayarak hadi evli evine koylu koyune diyerek uslerine donerler.Tabii cok nadiren de olsa bazan bu oyunlar sinir bozucu hale gelerek tatsiz istenmeyen kazalar ile sonuclanabilmektedir.Bunun en onemli nedeni kitlenme'ye maruz kalan pilotun icine girdigi stres durumu ve bunu kendine yedirememesidir.Cunku kitleyen pilotun bas parmagina baglidir hayati.Cogunlukla butona basilmaz ve bu angajman sinevizyon'a cekilir ve filosuna donen avci kolu bu sine'yi filosunda debriefing'de diger filo personeline gosterir ve resimleri basilarak filo duvarlarina asilir.Ayin pilotu panosuna'da genelde bu angajmani yapan pilotun resmi asilir.
Dolayisiyla on yillardir suren bu bazan eglenceli bazan da sinir bozucu ege ortaminda her iki ulke pilotlari icin gercek ve heyecanli bir dog fight egitimi suregelmektedir.Iki sene once bir Yunan F-16 filosu Balıkesir 192 filo'nun misafiri olarak Balıkesir'e gelmislerdi hatirlarsaniz.Yunan filosu 192 Filo'da elinde bir cicek demeti ile kucuk bir kiz cocugu tarafindan Yunanli filo komutaninin kaskini cikartarak terli yuzunun bu minik cocuk tarafindan yanagindan opulerek karsilanmisti.Arka fonda bizim avcilar'in yuzundeki hosgoru -saygi ve muziplik dolu duruslari hic unutulacak gibi degildi.Cunku ege'nin gercek sovalyeleriydi onlar.
Sonucta hepimiz sunu kabul etmeliyiz...Yunanistan ve Turkiye asla savasa girmeyecek iki ulkedir.Ama Ege denizi olaylari bazan tatsizliklar ile sonuclanacak olsa'da hep surup gidecektir.Biz Avrupali olmaya kendimizi adamis bir ulke olarak zaten yeni bir sayfa actik.Bu medeniyet kapilarinin acilmasi demektir.Bu da ne demektir.Yunanistan ve Turkiye Avrupa kardesligi icerisinde olmak zorundadirlar.Yunanistanin son yillardaki ozellikle Hava Kuvvetlerinde takviye yapmasini hic uzerimize alinmamamiz gerekiyor.Ulkelerin ekonomik konjonkturu ile orantili olarak Ulkeler silahlanabilir veya baska yatirimlara yonelebilir.3 sene sonra biz Hava Kuvvetlerimizi daha guclu hale getiririz.Sonucta bizde 3-4 sene sonra bir Avrupa ulkesi olacagiz.
Bati yonunden bize bir tehdit asla gelemez.Dikkatlerimizi dogu ve guneydogu yonune kaydirmamiz daha dogru olacaktir.Sinsi dusmanlar asil o taraflarda gizlidir.Yunanistan tarafina dikkat sarfederek asil tehlikeli taraflari goz ardi etmemeli ve bir an once AB'ye girmeye bakmaliyiz.
Saygilarimla,

Zafer Ergun

Sayfa Başına Git

mertcevik
üye

138 Cevap
Gönderilme Tarihi - 10/06/2003 :  13:03:23  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Sevgili Tayyareciler;

Bu konuda muhalefete düşmek ve forumdaki insanlarla "iletin misali" sürekli zıt gitmek gibi bir niyetim yok.Ancak gerçekten bu konuda bir istatistik tuttuğumda; Yunanlılar ve Yunan hava kuvvetlerinin bu forumda tartışıldığı kadar "GENEL KURMAY HAREKAT DAİRESİ BAŞKANLIĞINDA" tartışıldığını sanmıyorum.

Bu konuda defalarca pek çok arkadaşla tartışmaya girdik.Her defasında da karşıma "air force international" gibi dergilerden alınmış bir yığın bilgiyle geldiler ve görüyorum ki hala o bilgiler üzerine tartışmalar sürüyor.Ama ben buradan çıkması muhtemel bir çatışmadan değilde bir bilgisayar oyunundan bahsediyormuşsunuz gibi geliyor.

Sayın Bülent Yılmazer hava şehitlerimize yapılan saygısızlık konusunda aylarca resmen kendisini paraladı ve kesinlikle bu konu başlığı bu kadar tartışılmadı.
Dahası bu kadar insan somut bir tepki ortaya koyamadı.Daha dahası iletin arkadaşımız bu hassas konuya harika "hissiyatlı" bir yanıt verdi.

Kendi şahsım adına havacılığımızın kötü gidişi üzerine kapsamlı ve cüretli bir yazı dizisi ortaya koydum Hakan Bey dışında tınan olmadı.Şimdi "Türk Havacılığı için ne yapabiliriz?" diyorum bir sayın Mehmet Cemil Kale cevap yolladı bir de Yavuz Balkan ama onlarda beni yanlış anlamış. :))) Yine de ikisinee teşekkür ederim.

Yanlış anlaşılmak istemem amacım çocuk gibi benim ortaya attığım lafları niye tartışmıyorsunuz diye kavga etmek değil.Sadece Türk havacılığı üzerine bu forumda ciddi tartışmalardan uzaklaşıldığı ve üretkenliğin azaldığına dikkatinizi çekmek istiyorum.

Yunanlılar konusunda ise hala muhalifim,nitekim;

Siz,biz bu yunanlıları oturup kalkıp kafamıza takıyoruz da çıkılan sonuç ne oluyor? Lütfen bana bunun cevabını verin...
Yunan hava kuvvetlerinin yeni uçaklarını bu derece kafaya takan arkadaşlar acaba Yunan ordusunun büyük bir modernizasyon süreci geçirdiğinin farkında değil mi? IRIS-T füzeleri,vurulan uçaklar,yeni ECM podları bu kadar tartışılıyor da Yunan Hava kuvvetlerinin asıl muharebe uçağı olacak EF-2000 projesinin JSF projesindeki hedeflerin gerisinde kaldığı ve Avrupalıların sırf EADS,Airbus gibi firmalara büyük yara açmamak için projeyi devam ettirdiği görülmüyor mu? İngilizler,italyanlar,İspanyollar ne demeye JSF'ye EF-2000 ile eş zamanla eğiliyorlar? Projeye sadık kalan tek ülke Almanya tıpkı A-400M projesindeki gibi.Ama bunun asıl sebebi projelerin mükemmelliğimi yoksa Almanya'nın daha büyük bir ekonomiye sahipken bağımsız bir havacılık sanayi konusunda Fransa ve İngiltere'nin gerisinde kalmasından mı kaynaklanıyor? Sonuçta acep Avrupa'ya sadakat Yunan hava kuvetlerinde ne gibi zaaflara sebep olucak ve Yunan ekonomisi acaba bu çok kaynaklılığı ne derece kaldırıcak???

Bu memleketin sınır komşusu sadece Yunanistan'mı ? Niye bir İran için burada kimse kaygılanmıyor? Yoksa siz hala Anadolu'nun kapılarının sadece ama sadece Doğu'dan açılabildiğini bilmiyo musunuz?Yarın öbür gün Amerika Irak'tan İran'a sıçramaya kalktığında Türkiye'nin tarafsız kalamaması halinde nasıl bir işgal tehlikesiyle karşı karşıya kalacağını tasavvur edebilen kimse yok mu burada?

Adamlar 3 uçağımızı vurmuş ne olmuş yani bu üç uçak yeni alınan uçaklarla 1 saat içinde vurulmadı ya.Haberler ilginç ama bunların yorumlanması daha da ilginç,düzenli olmayan resmi kaynaklara dayandırılamayan açıklamalarla sanki burada bir hava savaşı tahlil edilmiyorda "çayda vurulan kuşlar sayılıyor".Hangi silahlarla vurulmuşlar,manevralar,vurulma pozisyonları,pilotların ifadeleri,kaç saatte kaç uçak vurulmuş,düşen-düşürülen uçak oranı,modellerin birbirlerine üstünlükleri,sebepler ne olabilir...bunların hiç biri yokta bu çatışmalara katılmamış,daha yeni alınmış uçakların varlığını bu kaza ya da mağlubiyetlerin sebebi ve gelecek mağlubiyetlerin garantisi olarak görüyoruz.Bu ne biçim bir harp tahlili ben anlıyabilmiş değilim ama ilk söylediğim gibi forum Türk havacılığına katkı sağlamaktan ziyade öylesine konuların ve konuşmaların geçtiği bir saat doldurma ortamına dönüşüyor.

Yunan bizim için değil,biz yunan için tehdidiz.

Saygılarımla
Mert ÇEVİK

!!!NOT;Amacım bu tartışmayı başlatan arkadaşa hakaret etmek kesinlikle değildi,konuşmam geneldir ve biz yunanlıları niye tartışıyoruz başlığında değil yunanlılar'dan başka konuları niye yeterince tartışmıyoruz beşlığındadır.

Sayfa Başına Git

fuatulas
üye

Turkey
237 Cevap
Gönderilme Tarihi - 10/06/2003 :  14:25:44  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
arkadaslar bu kadar dusunmeye (derın dusunmeye) gerek oldugunu sanmıyorum
yunan blok 52 almış kaskından özel tertibat varmış bunlar önemli değil brakın blok 52 yi dunyanın en harıka avcı ucaklarıyla hava kuvvetlerını donatsalar o dangalaklar bir halt edemez ha eşşeği sağlam kazığa bağlamak lazım ona eyvallah bizim blok 50 ler le kartallarımız onları rahat haklar çünkü bizim kartallar daha iyi bunun için eğitiliyorlar teknoloji herzaman lehınıze işlemez burda oldugu gıbı alehte gelişebilir yada arkadan takıp edebiliriz bizim kartallar en zor koşullarda en güzel müdafa yapmayı öğreniyorlar bundan eminin istiklal ve çanakkale şavaşları teknolojık açıdan sıfır oldugumuz bır donemde verıldı kuvvetlerımız tarıhte yasananları cok ıyı bılıyorlar işin garıbı karşı kıyıdakılerde izmirin serın sularına tam tezhizatı bırakıp yüzmeye çıktıklarınıda unutmamış olmalıdırlar hava kuvvetlerının en buyuk savaş ganimeti izmirde yunanlı kardeşlerimizin bırakıp kaçtıgı gıcır gıcır yenı ucaklardır vecihi hürküş un bir tayyarecinin anıları adlı kıtabı okursanız yunanlıların teknolojık olarak bızden ustun oldugu halde savaş kabiliyetlerının bıtık oldugunu anlayacaksınız zaten savaslarda onlardan daha tecrubelıyız onlar gıbı 10 tane yunanıstanı devırız kabılıyet olmadıktan sonra teknolojı hıc bır ıse yaramaz
bızımkılerın arkalarına gecmek ıcın manevra yaparken suya cakılan adamlardan tedırgınlık duymaya gerek yok
ama eşşek kazık meselesını dıkkatten kaçırmamak lazım en nıhayet aamlar tepemızde ucarken sapanla dusurmeye kalkmak bıraz garıp olur dogrusu...

fulasSayfa Başına Git

mehmetcemilkale
üye

USA
166 Cevap
Gönderilme Tarihi - 10/06/2003 :  14:51:38  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Sevgili Mert Cevik,

Sizin Turk Havaciligi ile ilgili yazdiginiz yaziyi okudum ve ne yazarsam yazayim, o guzel yazi dizisini mahvedecegimi dusuundugum icin cevap vermeyi uygun bulmadim. :D

mertcevik
üye

138 Cevap
Gönderilme Tarihi - 12/06/2003 :  15:32:01  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Sayın Fuat Ulaş'ın verdiği bilgiyi aynen doğruluyorum ve söylediklerine katılıyorum.Ayrıca tüm tayyarecileri farklı ufuklarda dolaşmaya,mesela güney doğu asya'daki ilginç havacılık faliyetleri,İran'ın havacılıktaki atılımları veya Avrupa'nın yeni oluşturduğu havacılık geliştirme programı ve bu programa ayrılan Avrupa bazındaki büyük ödenekleri tartışmaya davet ediyorum...

Yunanistan malumunuz yeni oyunlar peşinde koşmaktadır.Ancak biz bu oyuna gelirsek bunun tek sebebi Avrupa'ya gireceğiz palavrasıyla milletimizi uyutan dirayetsiz siyaset adamları yüzünden olucaktır,hava kuvvetlerimizin usta pilotları yüzünden değil...

Saygılarımla
Mert ÇEVİK

**NOT;Sayın Mehmet Cemil Kale'ye onur verici mesajından dolayı teşekkür ederim ,herkesi havacılığımızı nasıl geliştirebileceğimiz konusunda görüş alış verişine davet ediyorum...

Sayfa Başına Git

iletin
üye

Turkey
79 Cevap
Gönderilme Tarihi - 16/06/2003 :  09:01:52  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
İt dalaşları kaçınılmazdır ve hava kuvvetlerimizin boynunun borcudur. Heyecan yada eğitim olsun diye bunu yapmadıklarını biliyoruz. Enosis in bir basamağı ile mücadele ediyorlar inatla. Bu ciddi bir çatışmadır ve zaiyatda üzücü fakat normaldir. Askerleri bunun için farklı görürüz ve kahraman yaparız. Ben uçaklarımızın düşmesinden utanç duymuyorum. İt dalaşı oyun değil orada bir düşük düzeyli savaş durumu var. Biri topraklarını koruyor biri menfaatlerine yapılan saldırıyı engelliyor. Biz siviller işin aktüel tarafına takılmış kalmışız.
Bu çok ciddi çatışmada zaiyat olmaması imkansız. Düşük düzeyli çatışmada düşük düzeyli zaiyat olur. Taraflar karmaşık savaşın kurallarını asker oldukları için ustaca çizmişler. Sen uçağımı düşürdün bu savaş sebebidir deyip havaalanını bombalayamazsınız. bu başka çeşit askerlerin kurmayların bildiği literatürde eminim yeri olan bir mücadele biçimi. Egede her iki tarafında zaiyat verdiğine eminim. Aksi durumda pazılda eksik parça kalır. Uçağımız helikopterimiz düşerse onlarınkide düşer. Her iki tarafda sesini barış yada savaşdaki gibi çıkartmıyor bu sıradışı mücadelede.
Başka çeşit, anlamamızın zor olduğu bu çağa özel bir mücadeleyi savaşa yaklaştırmadan ve menfaatleri de kaybetmeden yada teslim etmeden sürdürmek çok zor olmalı.

Sayfa Başına Git

mehmetcemilkale
üye

USA
166 Cevap
Gönderilme Tarihi - 18/06/2003 :  13:32:52  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
Iletin,

Ucaklarin hepsi vurularak dusmuyor. Bazilari manevra hatasindan dusuyor mesela, biz 1995 Subatinda bir F16, 1996 araliginda da bir F4 kaybettik. Bu ucaklar vurulmadi. Sadece 1996 Ekimindeki F16 miz vuruldu.

Yunanlilarin ise Ege denizinde it dalaslarinin sikca yasandigi yerlerde dusen ucaklarini bir sayayim, bu ucaklarin it dalasi esnasinda dustugunu soyleyemem. cunku gosterilebilecek resmi belgem yok, sadece belirtmek istedigim, bu bolgelerde cok sIk yunan ucagi dusmus ve bu ucaklarin hepsi THK tarafindan vurulmus olamaz:

18-06-1992, Mirage F1, Midilli civarinda kucuk bir ada yakinlari, 1 pilot oldu
15-07-1993, F-16C, Skyros yakinlari, 1pilot kurtuldu
04-09-1993, Mirage F1, 1 pilot kurtuldu
02-09-1994, F-4E, Anafi yakinlari, 2 pilot kurtuldu
07-11-1994, Mirage F1, Chios yakinlari, 1 pilot oldu
23-02-1995, F-4E, Skyros yakinlari, 2 pilot kurtuldu
06-10-1995, F-16C, Skyros Yakinlari, 1 pilot kurtuldu
31-01-1996, AB-212, Kardak Yakinlari, 3 pilot oldu
10-10-1996, Mirage 2000, Andros yakinlari, 1 pilot oldu (*)
28-07-1997, Mirage 2000, Skyros yakinlari, 1 pilot oldu
23-09-1997. F-16C, Lesvos yakinlari, 1 pilot oldu
30-09-1997, Mirage 2000, Skyros yakinlari, 1 pilot oldu
20-08-1998, F-4E, Andros yakinlari, 2 pilot oldu
13-11-2000, F-16C, Anhialos yakinlari, 1 pilot oldu

Yani kaybedilen ucaklar sadece vurularak dusmuyor, ıt dalasi esnasinda zor bir manevra deniyor ve denize cakiliyor ucak, ya da yunan tarafinin iddialari bu ucaklarin cogunun ıt dalasindan dondugu sirada pilotun hata yapmasi sonucu dustugunu soyluyor.

Mesela 30 Eylul 1997 de S300 krızının doruga cıktıgı esnada, gece bır Mirage 2000 denize cakildi, yunan tarafinin aciklamasi pilotun balikci isiklari ile , pist ısıklarini karistirmasiydi.

Veya 2000 yilinda dusen F16 nin onleme gorevine giderken radarlara yakalanmamak icin alcaktan uctugunu ve motoruna su girerek( :) ) dustugunu iddia ettiler.

Ama bir gercek var ki, Ege denizine son 10 yilda, 3 Turk Ucagi, 13 yunan ucagi, 1 yunan helikopteri dusmus. Eger limanda egitim kazasi esnasinda dusen 5 askerimizin sehit oldugu, 9 askerimizin kurtuldugu Sikorsky kazasini da sayacaksak, 1 Turk helikopterini ekleyebiliriz. 1996 yilinin sonlarina dogru 1 Turk AB 212 Helikopteri NATO tatbikati esnasinda Rodos yakinlarinda dustu, bu iki olay 100% kazaydi, herhangi bir vurulma veya taciz sonrasi manevra hatasi gibi birsey soz konusu degildi. Oyle birsey olsaydi zaten propogandayi cok seven yunan kardeslerimiz kesin 1996 da F16 miz vuruldugunda oldugu gibi TV yayinlarini kesip, naklen kazayi bildirirdi. :)

Cok fazla abartma yunanlilari gozunde. Puzzle cok karmasik degil, zaten onlarin da basina bir kriz geliyormus. Biz havacilik ile ilgil yazilar yazalim.

NOT: Daha Ege denizi esnasinda yunan ucak kazalari var ama gercekten yoruldum, 2-3 tane daha F4 var.

iletin
üye

Turkey
79 Cevap
Gönderilme Tarihi - 20/06/2003 :  07:13:18  Profili Göster  Alıntıyla Brilikte Cevapla
bu sayılar yanıltıcı olabilir mukayese ederken
13 e 3 deyipde bir takım üstünlüklerimizi kanıtlarsan doğru olmaz bence.
yunan ana karası ince uzun bir kara adalarda bir sürü askeri havaalanı var. yunan hava kuvvetleri eğitim veya normal uçuşlarının tamamına yakınını heralde bir şekilde ege üzerinde veya egeye taşarak yapıyordur. Aynı israilin akdenizi kullanmaları gibi.
haritaya bakın bir yunan uçağı ege üzerinden az yada çok uçmadan nasıl havalanım geri dönebilir.
13 sayısı yunan hava kuvvetlerinin toplam uçak kazalarını gösterir sayı ile ilişkilendirilmeli it dalaşı ile değil.
bizim egedeki uçak kaybımız ise heralde tamamı it dalaşı ile olmalı.
onların 13 ü ile karşılaştırılacak sayımızı bulmak için adanada diyarbakırda düşen uçaklarıda eklemek gerek

Sayfa Başına Git

Konu 2 Sayfa Uzunluğunda:
  1  2

Yeni Konu  Konuyu Yanıtla
 Printer Çıkışı Al
Sıçra:

Tayyareci Forum : İKOVAN BİLİŞİM

Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000