www.tayyareci.com                  ANA SAYFA Tayyareci Türkçe Site UCAK MODELLERI
Tayyareci English Site
Tayyareci Deutsch Site
Sitede Arama :
 

Hv.Plt.Ütğm. Muzaffer ERDÖNMEZ'in Alb. Thomas S. GUMBY' i kurtarması
ALBAY GUMBY TUTSAK OLUYOR (*)
 

 27 Kasım 1950 Kunuri'de vakit öğle olmuştu. General Tahsin YAZICI'nın anısına göre, muharebe istikrarlı bir hal almıştı. Tugay karargahındaki Amerikan İrtibat Heyeti Başkanı Albay Thomas S. GUMBY, bu durumdan istifade ederek şahsen ileriyi görmek ve kolorduya rapor vermek maksadıyla jipine binerek en ileri hatta sokulmuş: fakat yol üzerinde bizden kimseyi görememiş,bunlar daha ileridedir zannıyla arabasını ileri sürdürmüş, bu sırada yol yakınlarında gizlenmiş olan erlerimiz kendisine seslenmişler fakat duyuramamışlar ; albayın yaklaştığını gören düşman, başlangıçta ses çıkarmamış, yaklaşınca teslim olmasını istemişler, bir mucize olarak albay, jipinden atlayarak, kendisini yakındaki bir hendeğe atarak silahını kullanmış,  şoforü ile arabasını uzaklaştırmış, karargaha kadar gelen şoför (Samsunlu Cemal GENÇ) albayın durumunu bildirerek yardım istemişti. 

Bu haber üzerine tank takımı ileri sürülmüş, irtibat heyetinden binbaşı MUNSON da bu takıma katılmış ve bunlar albayın bulunduğu yere ulaşıncaya kadar, o sırada 10 ncu bölüğe gönderilmiş olan İHK (İleri Hava Kontrolörü) Hv. Plt. Ütğm. Muzaffer ERDÖNMEZ, albayın düştüğü tehlikeli durumu görmüş, bir sıçrayışta yanına yaklaşmış ve birkaç  düşman askerini saf dışı ettikten sonra çevreden yapılan ateş desteği ile esir düşme tehlikesini atlatmış, fakat ateş hattı altındaki hendekten sağ salim kurtulma  olanağı elde edilememişti.
Türk kuvvetleri içinde görevli bir yabancıyı, pahalıya da mal olsa kurtarmak, Türk'ün şerefi gereğidir. Bu şeref hatırı için tanklarla beraber 3 ncü bölük kısa hedefli bir taarruza sevk edildi. Düşmanın barınıp tuttuğu hatta  ve bu hattın ilerisinde ve gerisinde mevcut birkaç binaya karşı başlayan tank topu ateşiyle, binalarda yangın başlamış ve içerisinde sinmiş olan bir bölük kadar düşman ortaya çıkmış, havan ateşleri altında bunların üzerine saldıran 3 ncü bölüğün ateş ve süngüsü, Allah Allah sesleri arasında tanklarında sürekli ateşleri ile düşman yerini terke mecbur edilmiş ve kaçarken ağır kayıplara uğratılmıştır.  İşte Amerikalı albay GUMBY  bu sayede kurtarılmış ve aynı zamanda da 3 ncü tabur cepheside bir zaman için ferahlamıştı. Albay salimen fakat arkadaşı Bnb. MUNSON  ağır yaralı olarak geriye dönmüştü. 
(*) Tahsin YAZICI Kore Birinci Türk Tugayında Hatıralarım, sayfa 170.

   Copyright © 2000-2001 Tayyareci


Bilgi Portali | Forum | Haberler | Havacilik | Daily News | Noticias