www.tayyareci.com                  ANA SAYFA Tayyareci Türkçe Site JET ANALIZ HAVACILIK
Tayyareci English Site
Tayyareci Deutsch Site
Sitede Arama :
 

ANPK MiG 

Rostislav A. Belyakov : General Manager/Gn. Müdür

Anatoli Belosvet  : Chief Designer/Baş Tasarımcı

Valeri V. Novikov : Chief Designer/Baş Tasarımcı

                                        

Aviatsionni Nauchno-Proizvodsvenni Kompleks imeni A.I. Mikoyana i M.I.Gurevicha
A.I.Mikoyan ve M.I.Gurevich adına (kurulmuş) Havacılık Bilimsel-Üretim Kompleksi
The meaning of this long Russian name is Scientific Aviation Production Facilities named after A.I.Mikoyan and M.I.Gurevich.

Bu uzun Rusça ismin manası, A.I.Mikoyan ve M.I.Gurevich adına (kurulmuş) Havacılık Bilimsel-Üretim Kompleksi’dir. 

8 Aralık 1939’da 1. No.lu Havacılık Fabrikası’nın deneysel Tasarım Departmanı olarak kurulmuştur. Sonraları MiG OKB (MiG Özel Konstrüksiyon Bürosu) adını almıştır. Artem I. Mikoyan ve Mikhail I. Gurevich’in liderliğinde II. Dünya Savaşı’nın yüksek irtifa av uçağı olan MiG-1 ve MiG-3’ü dizayn etmiştir. 1941 Ekim’inde savaş nedeniyle Moskova’dan Kuybushev’e taşınmış, 1942 Mart’ında ise geri dönmüştür. 155 No.lu fabrikanın kendisine bağlanması ile yalnız bir tasarım bürosu olmaktan çıkmış, komple bir araştırma, tasarım ve imalat kompleksine dönüşerek ANPK MiG adını almıştır. Bu arada prototip aşamasında kalan MiG-5(DIS) ve sonraları pervaneli avcı uçaklarının sonuncusu olan ve çok az sayıda üretilen MiG-13’ü projelendirmiştir.

Savaş sonrası jet avcı uçakları üzerinde ihtisaslaşmış ve bu konuda yaptığı projelerle tanınmıştır. Bir geçiş dönemi jeti olan MiG-9’dan sonra geliştirdikleri MiG-15, MiG-17 ve MiG-19 birinci kuşak Rus savaş uçaklarının temsilcisileridir. MiG-15 aynı zamanda Dünya’nın en çok üretilen jet savaş uçağı ünvanına sahiptir. MiG-19 da Dünya’nın ilk AA roket taşıyan süpersonik savaş uçağıdır. MiG-15 ve MiG-17’nin gövde konstrüksiyonu 1950 ve 60’ların uzun menzilli havadan karaya güdümlü roketleri olan AS-1, AS-2, AS-3, AS-4 ve AS-5’de de kullanılmıştır. 

MiG-21’ler delta kanat artı kuyruk kanadı ile simgeleşen ve dünyada en uzun süre görevde kalma rekoruna sahip avcı uçağıdır, aynı zamanda ikinci kuşak Rus savaş uçaklarına dahildir.

Değişken kanat geometrili ilk Sovyet uçağı olan MiG-23 ile bu uçağın kara taarruz modeli olan MiG-27 ise üçüncü kuşağa ait ve hala birçok ülkenin hava kuvvetlerinde kullanılmakta olan uçaklardır. MiG-25 ile geliştirilmiş modeli MiG-31 keşif ve yüksek irtifa önleme uçağı olarak geliştirilmiş, SR-71 ile birlikte dünyanın en hızlı uçaklarıdır (Mach 3+). MiG-29 ise günümüzün en üstün manevra yetenekli savaş uçaklarından biridir. Luftwaffe’nin yaptığı karşılaştırmalar sonucu, görüş mesafesi içinde yapılan hava muharebelerinde F-16’ya üstün olduğu iddia edilmektedir.

1990’lı yılların sonlarında Rusya Federasyonu hükümeti yeni ekonomik yapılanma projesi sonucu Moskova ve civarındaki havacılık kuruluşlarını birleştirerek MAPO MiG adında yeni kuruluş meydana getirmiştir. MiG’le birlikte helicopter tasarımcısı Kamov’da bu kuruluşun içinde yer almaktadır. MAPO MiG  “MFI” (Mnogo Funksionnalni İstrebitel=çok maksatlı avcı uçağı) projesi içinde MiG-1.42’yi projelendirmiş ve ilk prototipini imal etmiştir. XF-22 karşıtı olan bu proje ekonomik nedenlerle şimdilik rafa kaldırılmış bulunmaktadır.

 MAPO MiG şu anda MiG-29SMT ve MiG-29UBT adları altında MiG-29 modernizasyon projelerine DASA (Daimler-Chrysler AeroSpace Administration) ile müştereken devam etmektedir.

The meaning of this long Russian name is Scientific Aviation Production Complex named after A.I.Mikoyan and M.I.Gurevich.

It was founded on December 8th, 1939 as the experimental design department of Aviation Factory Nr.1. Later on it was named MiG OKB (MiG Special Design Bureau). They designed the WWII high altitude fighters MiG-1 and MiG-3 under the leadership of Artem I. Mikoyan and Mikhail I. Gurevich. On October 1941 they moved to Kuybushev from Moscow because of the War but returned  on March 1942. After the connection of Factory Nr.155 it became no longer a mere design office but a complete research, design and production complex and it was named ANPK MiG. In the meantime they also designed the MiG-5(DIS) which was abandoned at the prototype stage and MiG-13 which was the last propeller driven fighter.

After the war, they specialized on fighter jets they became known by these designs. After the transition period jet MiG-9 they designed MiG-15, MiG-17 and MiG-19 which are the representatives of the first generation Russian jets. MiG-15 is also the most produced jet fighter in the World. MiG-19 is the first AA-missile carrying supersonic fighter. The fuselage designs of MiG-15 and MiG-17 are also used in the long range cruise air-to-surface guided missiles AS-1, AS-2, AS-3, AS-4 and AS-5.

MiG-21 is symbolized with its delta-wing plus tail wing configuration and it is the jet fighter which stayed in service for the longest period of time. It belongs to the second generation of Russian jets.

The Mig-23 with variable wing geometry and its ground attack version MiG-27 belong to the third generation and they are still in service in many air forces. MiG-25 and its advance model MiG-31 were designed as high altitude interceptors and reconnaissance planes and they are the fastest planes in the world together with SR-71 (Mach 3+). MiG-29 is a highly maneouvrable and one of the best fighter planes of today. According to the comparisons made by the Luftwaffe, it is said to be better than F-16 at air combats made within visual sight.

Towards the end of the 1990s, the goverment of the Russian Federation united the  aviation establishments under the name of MAPO MiG. Together with MiG, the helicopter producer Kamov is also within the new organisation. MAPO MiG designed MiG 1.42 within the “MFI” project (Mnogo Funksionalny Istrebitel= Multi Function Fighter). The project which is equivalent to XF-22 made its prototype flight but it was postponed due to economical difficulties.

 
Editör :   M. Haluk SEVEL

Mysql & .NET & Everything | Kitap | Forum | Haberler | Havacilik | Daily News | Noticias