www.tayyareci.com                  ANA SAYFA Tayyareci Türkçe Site Gökyüzünün yeni adresi
Tayyareci English Site
Tayyareci Deutsch Site
Sitede Arama :
 

 

GUREVICH
Mikhail Iosifovich
1892 - 1976

 

                                       

Mikhail İosifovich Gurevich 1892 yılında dünyaya geldi. Mesleki eğitimi tamaladıktan sonra ilk olarak lisans altında Sovyetler Birliği’nde lisans altında üretilmekte olan C-47’lerin üretiminde görev aldı. 1939 yılında Polikarpov’un yönettiği Sovyet Deneysel Uçak Tasarım Bürosu’nda görev aldı. Bu görev ona A.I.Mikoyan ile tanışma fırsatını verdi ve böylece geleceğin en büyük uçak tasarım ve imalat gruplarından biri olacak olan “MiG”in temelleri atılmış oldu.

Polikarpov’un başka bir göreve atanması neticesi Mikoyan’la birlikte altı önemli tasarımcının da katılmasıyla MiG OKB’yi kurdu. II.Dünya Savaşı sırasındaki pervaneli MiG’lerin, savaş sonrası MiG-9’la başlayan MiG’lerin gelişiminde Mikoyan’la birlikte en önemli rolü oynadı. Mikoyan’ın erken ölümünden sonra tasarım grubunu yönetti, MiG-29’ların tasarımlarını gerçekleştirdi. “Altın Yıldız” nişanı sahibi Mikhail İosifovich Gurevich 1976 yılında Moskova’da öldü.

Mikhail Iosifovich Gurevich was born in 1982. After completing has professional education he joined the production group responsible for the under-licence production of C-47’s. He also started working in the construction bureau headed by Polykarpov. This gave him the chance of  meeting A.I.Mikoyan which formed the basis of the “MiG” which would be one of the greatest of aircraft design and production groups.

After Polikarpov’s appointment to a different post he formed MiG OKB together with Mikoyan and six other important designers. He played an important role in the design of the propeller driven MiG’s during WWII and the MiG jets starting with MiG-9 after the war together with hia colleauge Mikoyan. After the early death of Mikoyan he lead the design group and realized the designs of MiG-29. Mikhail Iosifovich Gurevich, a holder of a “Gold Star” medal died in 1976 in Moscow.

OKB= Osoboye Konstruktornoye Büro(Special Construction Bureau/Özel Konstrüksişyon Bürosu)
 
Editör :   M. Haluk SEVEL

Mysql & .NET & Everything | Kitap | Forum | Haberler | Havacilik | Daily News | Noticias