www.tayyareci.com                  ANA SAYFA Tayyareci Türkçe Site Gökyüzünün yeni adresi
Tayyareci English Site
Tayyareci Deutsch Site
Sitede Arama :
 

 

SUKHOI OKB
23A, Polikarpov Str., 125284 Moscow, Russia
Tel.: + 7 095 9456525,
Telefax: +7 095 2004243
Telex: 414716 suhoi su

                          

Sukhoi OKB (Sukhoi Özel Tasarım Bürosu) çeşitli askeri ve ticari uçak tasarımlarını yapmış Dünya’nın en önde gelen havacılık tasarım kuruluşlarından biridir.

Tasarım bürosu 1939 yılında Pavel Osipovich Sukhoi tarafından kurulmuş ve çalışmalarına II. Dünya Savaşı’nda görev alan Su-2 taarruz uçağının projelendirilmesi ile başlamıştır. Daha sonraları Su-7, Su-9, Su-11, Su-15, Su-17 av, Su-24 bombardıman ve Su-25 taarruz, T-4 uzun menzil süpersonik bombardıman ve keşif uçaklarının tasarım ve geliştirilmesi görevlerini üstlenmiştir. Süpersonik hızlarda fırlatılabilen kokpit, açısal hareketli jet egzostlu süpersonik uçak (VTC=Vector Thrust Control) gibi ilklere de imza atmıştır.

1949 yılında süpersonik Su-15 uçağının kırıma uğraması neticesi Stalin’in gazabına uğrayarak kapatılmış, ancak 1953 yılında Stalin’in ölümünden sonra Kruşçev tarafından tekrar faaliyete geçirilmiştir. Ancak bu dört yıllık ara, Sukhoi’u havacılık yarışında kısa bir süre için MiG’in gerisinde bıraktığı gibi Rus-Sovyet süpersonik uçak yapımını da birkaç yıl geciktirmiştir. 

1975 yılında kurucusu Pavel Osipovich Sukhoi’un ölümünden sonra da çalışmalarına devam etmiş, 1977’de kurucusunun anısına kanunla “Sukhoi” ismi verilmiştir.  

Pavel Osipovich Sukhoi hayattayken tasarım çalışmalarına başlanan Su-27 çalışmaları tamamlanmış ve 1984’den itibaren hizmete girmiştir.  Birçok yabancı ülkeye de ihraç edilen bu uçak esas alınarak iki kişilik av-eğitim uçağı olan Su-27UB, deniz kuvvetleri modeli olan Su-30, av-bombardıman uçağı olan Su-33, iki kişilik taarruz uçağı olan Su-34, av-bombardıman uçakları olan Su-35 ve Su-37 geliştirilmiştir. Su-35 ve Su-37 dünyanın ilk “VTC” uçaklarıdır.

41 dünya rekoru sahibi Su-27’lerin modernizasyon çalışmaları da Su-27MK ve Su-27UBK kod adları altında aynı büro tarafından yürütülmektedir. Afganistan Savaşı’nda Rus Hava Kuvvetleri’nce başarılı kabul edilen Su-25’ler esas alınarak Su-39’da geliştirilmiştir. Son olarak yaptığı, beşinci kuşak Rus jet uçaklarının iki temsilcisinden biri olan S-37”Berkut” ise bir prototip yapıldıktan sonra ekonomik nedenlerle rafa kaldırılmıştır. 

Sukhoi OKB (Sukhoi Special Bureau) who has accomplished n-many military and commercial plane designs is one of the world’s leading design offices.

The design office was founded by Pavel Osipovich Sukhoi in 1939 and started its works by designing Su-2 assault plane which participated the WWII. Later the office worked on Su-7, Su-9, Su-11, Su-15, Su-17 fighter planes, Su-24 bomber and Su-25 assault and T-4 long range supersonic bomber planes. They were the first who created the ejectible cockpit, jet planes with engines equipped with angularly movable exhausts (VTC=vector thrust Control).

In 1949 due to Su-15 accidents they met Stalin’s infuriation and they were closed. In 1953 they were refounded after Kruschchov maintained power. This four year gap left Sukhoi behind MiG and also caused a delay in the advancement of Soviet jetplanes.

The establishment continued its works after the death of its founder and in 1977 it was named after “Sukhoi” by law.

Su-27 whose design works started while Pavel Osipovich Sukhoi was alive was completed and the plane entered service starting on 1984. It was exported to many countries. The double seat trainer-fighter version Su-27UB, the naval version Su-30, the fighter-bomber Su-33, the double seated attack version Su-34, the fighter-bomber versions Su-35 and Su-37 were designed based on the Su-27. Su-35 and Su-37 are the world’s first jetplanes equipped with “VTC”.

The upgrade studies of Su-27 which holds 41 world records are also being carried out by the same bureau. Su-39 was designed in the meantime based on Su-25 which was found successful in the Afgan War by the Russian authorithies. The latest design which is one of the two representatives of the Russian fifth generation jets, S-37 “Berkut” was indefinitely postponed due to economical reasons.

 

 
Editör :   M. Haluk SEVEL

Mysql & .NET & Everything | Kitap | Forum | Haberler | Havacilik | Daily News | Noticias