www.tayyareci.com                  ANA SAYFA Tayyareci Türkçe Site Türkiye'nin gerçek havacılık sitesi
Tayyareci English Site
Tayyareci Deutsch Site
Sitede Arama :
 

RF-84F THUNDERFLASH FOTO KEŞİF SİSTEMİ

 

1. HAVA FOTO KEŞFİNİN TARİHÇESİ:  

    Wright kardeşlerin 17 Aralık 1903’de yaptıkları ilk uçuştan sonra uçağın askeri açıdan büyük yararlar sağlayacağı çok çabuk anlaşılmış ve keşif / bombardıman görevlerini yapabilecek şekilde geliştirilmesine başlanmıştı.

    Birinci Dünya Savaşı’na kadar düşmanın cephedeki hareketleri sabit bir noktadan yükseltilen balonla, cephe gerisindeki yedek birlikler ve lojistik faaliyetleri gibi bilgiler ise ajanlar tarafından sınırlı olarak sağlanıyordu. Gözleme dayanan ve zor şartlarda elde edilen bu bilgiler, bazen yanlış algılama ve değerlendirme yapılması nedeniyle yanıltıcı olabiliyor, harekâta olumsuz olarak etki ediyordu.

    Foto keşif görevleri ilk olarak Birinci Dünya Savaşı’nın başladığı 1914 yılında yapılmış ve olumlu sonuçları da hemen alınmıştı. Havadan çekilen fotoğrafların herhangi bir etki altında kalınmadan değerlendirilmesi nedeniyle karşı taraf hakkında doğru bilgiye ulaşılmasını sağlamıştı. Ayrıca bilginin çabuk elde edilmesi ve fotoğrafların çoğaltılarak ilgili makamlara gönderilmesi olumlu etkenlerdi. İngiliz Kraliyet Uçuş Birlikleri bünyesinde hava foto keşif görevlerini yapacak uçuş ekibi belirlenmiş ve bu personel yalnız hava foto keşif görevlerinde kullanılmıştı. Alman uçuş birliklerinde de buna benzer bir uygulama yapılıyordu. Fotoğraflar zor şartlarda ve ilkel bir teknikle çekiliyordu. Örneğin, fotoğraf makinesi elde tutulduğu için uçağın ani hareketinde veya türbülansta fotoğraf makinesinin, hatta fotoğrafı çekenin düşmesi ara sıra rastlanan bir olaydı.  

Bakınız : http://www.tayyareci.com/hvsehitleri/cilt1-1914-47/1914-1933/027.htm

    İkinci Dünya Savaşı’nın başladığı 1939 yılına kadar uçaklar, fotoğraf makineleri ve fotoğraf çekme teknikleri teknolojiye paralel olarak geliştirilmişti. Savaş yıllarında İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri yüksek irtifadan foto keşfi yapan DeHavilland Mosquito Mk.1 ve Hawker Typhoon uçaklarını, Alman Hava Kuvvetleri 40,000 feet yükseklikten fotoğraf çekebilen, basınç kabinli Junkers JU – 86P ve uzun menzilli Dornier DO – 217A/O gelişmiş foto keşif uçaklarını kullanmıştı. Birleşik Devletler, 7 Aralık 1941’de Japonların Pearl Harbour baskınından sonra savaşa katılmıştı. P – 38 “Lightning”, P – 51 “Mustang” av uçakları ile B – 29 “Superfortress” bombardıman uçaklarının bir kısmı aynı zamanda foto keşif görevleri için de kullanılıyordu.

    İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra, özellikle Soğuk Savaş döneminde hava foto keşfi daha da önem kazanmış, uçaklar ve fotoğraf makineleri gelişen teknolojiye paralel olarak sürekli yenilenmişti.

Günümüzde uyduların devreye girmesiyle uzun menzilli (stratejik) keşif uçakları önemini yitirmişse de kısa ve orta menzilli (taktik) keşif uçakları güncelliğini korumaktadır.
 

2. RF – 84F “THUNDERFLASH” AV / KEŞİF UÇAĞI FOTOĞRAF MAKİNELERİ:

    RF – 84 F “Thunderflash” uçağının prototipi 1952 yılı Şubat ayında üretilmiş, 1954 yılı Mart ayından itibaren Birleşik Devletler, daha sonra NATO ülkeleri Hava Kuvvetlerinde kullanılmaya başlanmıştı. Bu uçakla ilgili geniş bilgi için “1951 – 2006 yılları Türk Hava Kuvvetleri uçakları” bölümüne bakınız.

a.      Fotoğraf makineleri ve özellikleri:

    Uçağın iki bölmeden oluşan burun kısmında beş ayrı tipte altı adet fotoğraf makinesi yer alır. Arka bölmenin kokpite yakın olan kısmında dikey fotoğraf çeken KA – 38, bu makinenin hemen önünde sola eğimli fotoğraf çeken KA – 22 ve ön bölümün arkasında ufuktan – ufuk’a (trimetregon) fotoğraf çeken KA – 2, KA – 3, ön kısımda eğimli fotoğraf çeken KA – 17C fotoğraf makineleri bulunmaktadır.

 

     Kameranın

           tipi

    

 

     Odak

  uzunluğu

     (Inch)

 

   Görüş açısı

     (Derece)

 

Negatif film

   ölçüsü

    (Inch)

 

   Kasetteki

film uzunluğu 

     (Feet)

 

     KA – 17 C

 

          6

 

      74 x 74

 

     9 x 9

 

       180

 

     KA – 17 C

 

        12

 

      41 X 41

 

     9 X 9

 

       180

 

     KA – 22

 

        24

 

      21 X 21

 

     9 X 9

 

       180

 

     KA –  22

 

        24

 

      21 X 42

 

     9 X 18

 

       370

 

     KA – 38

 

        36

 

      14 X 28

 

     9 X 18

 

       370

 Fotoğraf makineleri ile film kasetlerinin özellikleri

a.      Fotoğraf makineleri kontrol ve kullanma kutuları: 

    Kamera kumanda istasyonları ve kamera kontrol kutusu:

    Fotoğraf makinesinin plânlamaya uygun olarak fotoğraf çekmesi için kokpit ön panelinin sağ tarafında bulunan “kamera kumanda istasyonları” ile kokpit sağ panelinde bulunan “kamera kontrol kutusu” kullanılır.

Kamera kumanda kutuları ile kamera kontrol kutusu birbiriyle bağlantılı olarak çalışır. Önce, kamera kumanda kutusundan seçilen kameranın zamanlama diski istenen konuma getirilir. Daha sonra kamera kontrol kutusundaki “takat”, “hazır” ve “çalıştır” anahtarları sırasıyla açıldığında kamera kumanda kutusundaki istasyona ait kamera fotoğraf çekmeye başlar. Fotoğraf çekilmeden önce, kamera kumanda kutusundaki seçilen kamera dışındaki zamanlama diskleri “off” (kapalı) konumunda olmalıdır.

    Eğer kamera kumanda kutusundaki seçilen kameraya ait zamanlama diski INTV. (İntervalometre) konumuna getirilmişse, kamera kontrol kutusundaki ilgili kameranın intervalometresi hesaplanan saniye değerine bağlanır. Önce “takat” ve “hazır” sonra “çalıştırma” anahtarı açıldığında kamera fotoğraf çekmeye başlar.

    Dik açılı kameraya ait intervalometre’de 1 – 120, eğimli açılı ve trimetregon kameralara ait intervalometre’lerde 1 – 60 saniye değerleri vardır.

    C – 4 kumanda kutusu:

    Kokpitte bulunan C – 4 kumanda kutusu; dik açılı kamera ile alçak irtifadan fotoğraf çekilmek istendiğinde; kamera fotoğraf çekim değeri alt sınırının altında uçulmasından kaynaklanan ve film üzerinde oluşabilecek görüntü sürüklenmelerini önlemek amacıyla kullanılır.

Kumanda kutusu üzerinde bulunan irtifa, odak uzunluğu ve hız ayar diskleri kullanılarak; uçulacak irtifa, odak uzunluğu, uçulacak hız değerleri ayarlanır ve inch/saniye penceresinden film geçiş hızı belirlenir. Bu değerlere göre kamera çalışmaya başladığında; KA – 38 kamerasının sehpası uçuş yönünün aksi tarafına doğru önden arkaya hareket eder, aynı anda film belirlenen değerde sarılır ve film üzerinde oluşacak görüntü sürüklenmesini önler. Fotoğraf çekildikten sonra film kasete sarılarak kamera sonraki çekime hazır olur. Inch / saniye normal değerlerde olduğunda amber renkli lamba titrek, titrek yanar ve fotoğraf çekimi yeşil renkli film geçiş lambasının yanmasıyla kontrol edilir. Inch / saniye, 1 – 4 değerleri arasında olmalıdır.

a.      Vizör (Viewfinder):

    Pilotun görüntüyü ortalayabilmesi amacıyla: Dik açılı fotoğraf çeken KA – 2, KA – 38 kameraları için kokpit ön panelinin ortasında; sola eğimli fotoğraf çeken KA – 22 kamerası için iç içe dairelerden oluşmuş ve kanopinin sol tarafında yer alan iki vizör kullanılır.

d.  RF – 84F “Thunderflash” uçağı foto keşif görevi plânlaması ve fotoğraflar:

Uçulacak rotanın belirlenmesi ve kullanılacak fotoğraf makinesinin cinsine göre fotoğraf çekim değerlerinin hesaplanması, keşif görevinin birinci adımıdır. Uçuşa çıkılmadan önce harita üzerinde rota ve kameraların cinsine göre fotoğraf çekim süreleri belirlenir.

Üzerinde 1954 tarihi bulunan uçuş profili plânlama şablonu

       

        İrtifa

      (Feet)

Fotoğraflanacak saha-

dan uçulacak uzaklık

            (Feet)

   Fotoğraf

     Ölçeği

    (1 /    )

   

        2,500

     

           4,330

 

     2,500

 

        3,000

 

           5,200

 

     3,000

 

     3,500           

 

           6,060

 

     3,500

 

        4,000

 

           6,930

 

     4,000

 

        4,500

 

           7,800

 

     4,500

 

        5,000

 

           8,660

 

     5,000

        26 derece eğimli, odak uzaklığı 24 inch olan KA – 22 tip kameranın fotoğraf çekim değerleri

Eğimli açı ile çekilen fotoğraf için başka bir örnek

 

 RF-84F daha fazla bilgi

 

 

Editör : Ercan ÇETİNERLER