ALTIN KANATLAR DA GÖREV ALANLARIN ANILARI 
 ALTINKANATLAR'da görev alan personelden, havacılık tarihimize belge oluşturması amacıyla, görevleri süresince tuttukları notları, anıları yazmalarını istedim. 2005 te de olsa birincisi geldi. Teşekkürler. Diğerlerini hala bekliyorum.
1 Mehmet YEŞİLYURT

ALTIN KANATLAR’IN TEST UÇUŞLARI

    Test pilotluğu eğitimimi daha önceden farklı bir görevle bağlantılı olarak  HAZİRAN 2000 yılında National Test Pilot School’da ( short course ) tamamladım. Altın kanatlar projesine ise 20 ŞUBAT 2001 tarihinden itibaren projedeki diğer pilot arkadaşlara uçuş ve yer dersleri konusunda ihtiyaç duyulduğunda yardımcı olmak üzere görevlendirildim.

26 MART 2001 tarihinde ise projede gönüllü olarak tamamen yer aldım. Bir hayli yoğun geçen bir haftadan sonra 30 MART 2001 tarihinde problemleri büyük oranda çözülmüş olan FETHİ isimli ALTIN KANATLAR uçağının ilk GROUND HOP’u tarafımdan gerçekleştirildi. FETHİ uçağının yerde taxi ( rule) testi başarı ile yapıldıktan sonra pist içine girerek ilk kalkışını gerçekleştirdim. Pist sonuna kadar uçağı 3-4 defa indirip kaldırdım.150-200 feet irtifalara kadar çıkarıp indirme durumunu rüzgarın sakin olması nedeniyle aksi pist istikametinde de 3-4 kez denedim. Bu test sonucunda uçak park yerine geldiğimde durum hakikaten çok değişikti. Kayseri Hava İkmal Bakım Merkezi’ndeki uçağın yapımına emek harcayan bir çok işçi ve mühendisin sevinçten ağlamasına şahit olmuştum ki, bu durum benim için hakikaten heyecan vericiydi.

     Uçağın ground hop’undan sonra karşılaşılan en büyük problem sürükleme olmuştur. Bu ve buna benzer problemler başarı ile çözüme kavuşturulmuştur. Örneğin lastiklerinin önüne cover’ların yerleştirilmesi ( 5 knot’lık sürat kazancı yaratmışlardır ), dihedral uygulaması, sürüklemenin en fazla olduğu yerlerin tespit edilerek en aza indirecek tedbirlerin alınması gibi işlemler yapıldı. Uçağın yapısının yerde dayanıklılığı testi, Ground Course, Fly by Tower, Phugoid,  Long ve Short Period, Dutch Roll, İrtifa tırmanma testleri...gibi bir çok test altın kanatlar uçaklarında ( Fethi-Sadık) ben ve pilot arkadaşlarım tarafından gerçekleştirilmiştir.

Tırmanma testleri esnasında FETHİ uçağı 13500 feet irtifaya, SADIK uçağı ise 14200 feet irtifaya kadar tırmandırılmıştır. Tolerans birikmesinden dolayı SADIK uçağının tırmanma performansının FETHİ uçağına göre daha iyi olduğu, buna karşılık olarakta FETHİ uçağının, düz uçuşta, SADIK uçağına göre daha performanslı olduğu tespit edilmiştir.

   Perdövites testi ile ilgili olarak tarafımdan her iki kanat yüzeyi orlondan küçük ip parçacıkları ile belirli bir sıra dahilinde kaplatılmış ve uçuşa gidilmiştir. Bundan amaç sürat düştükçe akım ayrılmasının planlandığı gibi kanat kökünden başladığını ve kanat ucuna doğru devam ettiğini görmek ve tutunabilecek minimum sürati bulmaktı. Akım ayrılması başladığında ipler artık ters istikamette hareket edecektir. Yaptığım bu test esnasında sürat 38 knot’a düştüğünde, akım ayrılmasının dışta olan kanatçıkların % 85 – 90’ nına ulaştığını görmek şeklinde olmuştur.

Devam eden testler esnasında performans testleride tarafımdan yapılmış ve bu testler esnasında alçak irtifada  pist üzerinde uçağın süratinin maksimum 110 knot’a kadar çıktığı görülmüştür. Simetrik ve asimetrik manevralarda uçağın durumu gözlenerek kritik noktalara limitler getirilmiştir

Fethi ve Sadık uçaklarının yapımı esnasında Kayseri Hava İkmal Bakım Merkezindeki mühendis ve işçilerin mesai mefhumu gözetmeyen çalışmaları gerçekten taktire şayandır. Gece gündüz demeden kendilerinden istenilen çalışmaları aksaklık olmayacak şekilde yerine getirmişlerdir. Yeşilköyden başlayan ve Mısır İskenderiye’de son bulacak projenin uygulanmasına  Kayseri HİBM’den 10 kişilik bir ekip  yerden destek vermiştir. Bu kişiler sırasıyla Hv.Müh.Bnb. İbrahim CAN, işçi Ahmet EROĞLU, Fahri ERDEM, Remzi NARİN, Recai BALOĞLU, Ethem ÖZTÜRK, Orhan TÜRKTEKİN, Ömer ÇINAR ve Murat SOYGÜL’dir. Hatta bu işçilere, tarafımdan, proje kapsamında yaptıkları iş esnasındaki hareket şekillerine göre çeşitli lakaplar bile verilmiştir.. Yengeç Recai, Hızır Remzi, Sancaktar Ahmet efendi, Bayraktar Fahri efendi lakapları bu kişiler tarafından duyulduğunda heyecan yaratmaktadır. Yine yapılacak törenlerle bağlantılı olarak bu 9 kişilik işçi ekibine askeri yanaşık düzen eğitimi verilmesi ihtiyacı doğduğunda bu durum tarafımdan büyük bir zevkle yerine getirilmiş ve eğitim esnasında çekilen görüntüler tatlı birer anı olarak kalmıştır. Kendilerine gösterdikleri çabalardan ötürü teşekkürü bir borç bilirim.

SONRASI   

Projenin uygulanması esnasında Suriye’de şehitlerimizin mezarını ziyaret ettiğimizde içine girdiğimiz duygu yoğunluğu anlatılacak gibi değildir.. Orada  O ASLANLARIN mezarları başında aynı projeyi uygulayan pilotlar (Yzb. YAPICI, Yzb. BAŞTÜRK, Yzb. YEŞİLYURT, Yzb.YÖNEY, Yzb.DEMİRAYAK) olarak karşılarında durmak bizleri hüzünlendirmiş, heyecanlandırmış ve de gururlandırmıştır. O anki duygularımı kelimelerle anlatmak imkansız,   ruhları şad olsun.

    Bütün bu uçuşlar süresince TRT’nin değerli spikeri Zafer KİRAZ’ın her karşılama törenindeki coşkulu konuşmaları heyecanımıza heyecan katmıştır.

    Ben ve projedeki diğer pilot arkadaşların çalışmaları ve çabaları testlerin adım adım yapılması ve uçağın yapılacak büyük uçuşa bütünü ile eksiksiz bir şekilde hazırlanması şeklinde olmuştur. Projede yer alan pilotlar olarak ailelerimizle birlikte projenin tamamlanması için her türlü çabayı en küçük bir karşılık beklemeksizin ve mesai mefhumu gözetmeksizin yerine getirmiş bulunuyoruz. Projenin test uçuşları ve uygulanması esnasında uçucular ve projede görevli HİBM personeli büyük bir aile halinde hareket etmeye başlamıştır. Ulusal tarihimizin tanıtımına yönelik bir nitelik taşıyan böylesine onurlu bir projeyi elbirliği ile hayata geçirmek, uygulamak ve tarihe geçmek bizler için çok gurur vericidir. Yapılan uçuşlar esnasında tabiki çeşitli zorluklarla karşılaşılmıştır. Ancak ben ve arkadaşlarımın Hava Kuvvetleri’nde aldığımız eğitimler, bunların üstesinden rahatlıkla gelmemize olanak sağlamıştır.

    Bizlere hertürlü desteği sağlayan KOMUTANLAR’ımıza saygılar sunarız.

                                                                                                         Mehmet YEŞİLYURT

                                                                                                         Hv.Plt.Yzb.

                                                                                                         Test Pilotu

                                                                                                         Temmuz 2005

2
3

4
WELCOME TO www.tayyareci.com GERİBACK NEXTİLERİ BİZ KİMİZ?