www.tayyareci.com                  ANA SAYFA Tayyareci Türkçe Site YDK ENERJI
Tayyareci English Site
Tayyareci Deutsch Site
Sitede Arama :
 

TAYYARECİ ARŞİV

... AHMET GÜRGÜR FOTOĞRAF ve BELGELERİ ..

 1- açıklama  
 2- açıklama  
 3- açıklama  
 4- açıklama  
 5- açıklama  
 6- açıklama  
 7- açıklama  
 8- açıklama  
 9- açıklama  
10- açıklama  

... BİYOGRAFİ ...

Edremit’in yaşayan tarihi yaşamını yitirdi

 

 

Enver DOLGUN / Edremit (Anadolu Ajansı) Gazeteci-Yazar 

 

12 Şubat 1922’ de Edremit’te doğan ve Edremit’in ilk savaş pilotu ve pilot öğretmeni olan, emekli olduktan sonra binlerce öğrenciye ücretsiz İngilizce dersi verip yetiştirdi.  Edremit tarihini en iyi bilen ve Edremit Türk Hava Kurumunun yıllarca başkanlığını yapan ve Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Edremit Şubesinin kurucusu olan Emekli Pilot Astsubay Kıdemli Başçavuş Ahmet Gürgür (7 Eylül 2004 Cumartesi) önceki gün yaşamını yitirdi.

 

82 yaşında evinde geçirdiği bir kalp rahatsızlıgı nedeniyle vefat eden Emekli Pilot Astsubay üç çocuk babası Ahmet Gürgür’ün ailesinin ve dostlarının katıldığı cenazesi, önceki gün ikindi namazına müteakip Edremit Mahkeme Camiinde yapılan mütevazı bir törenle Edremit Şehir Mezarlığına defnedildi.

Ahmet Gürgür İlk ve orta öğrenimini Edremit’ te yaptı. 1941 yılında Havacılık Okulunun Pilotajlık (pilotluk) THK Bölümünü birincilikle bitirir. Askeri sicil numarasını da 1941-1 dir. Alman malı Fokker uçaklarıyla ilk uçuşlarına Eskişehir İnönü’ de başlayan ve sonra yine Alman malı Gotha’ larla uçuş deneylerini ve tecrübelerini artırdı. Flastingle Akrotim talimi yapan, Fransız malı HENRIOT’ larla uçuşunu geliştiren ve ABD imalatı Falcon Tayyareleri ile okulda uçuşunu tamamlayan ve Diyarbakır’a Vultee Bombardıman uçakları ile tam bir harp pilotu olarak kendini geliştirdi. 1952 yılında “Pilotajlık Geliştirme ve Öğretmenlik Kursunu” başarı bir şekilde birincilikle bitirip, “Pilot Yetiştirme Öğretmeni” diplomasını aldı. Türk Hava Kuvvetlerinde yıllarca harp pilotu yetiştirdi ve genç askeri pilotlara uçuş öğretmenliği yaparak yüzlerce uçucuyu ülke savunması hizmetine verdi.

Amerika ile Sovyetler Birliği arasında çıkan “Domuzlar Körfezi” bunalımına bağlı İzmir’ de bulunan Jupiter Füzelerinin sökülmesinde çalıştı. Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanlığı emrinde uçuş öğretmeni görevinde iken kendi arzusu ile1963 yılında emekli oldu. 

Bir oğlu (İrfan) Hava kuvvetleri komutanlığında savaş pilotu olarak hizmet vermiş ve emekliliğinden sonra sivil hava yollarında pilotluğa devam etmekte, diğer oğlu da   Hava Harp Okulunda Bilgisayar uzmanı (Hava Öğretmen Subay ) olarak göreve devam etmektedir.

ENVER DOLGUN / Edremit (Anadolu Ajansı) Gazeteci-Yazar  

Fotoğraf açıklamalarını ve biyografileri tamamlamak için desteğinizi bekliyoruz.

Copyright © 2000 + Tayyareci

Bu fotoğraf ve belgeler www.tayyareci.com  da 1911 den 2011 e TÜRK HAVACILIK TARİHİ bölümlerinin düzenlenmesinde kullanılacaktır. Her fotoğraf yayınlanırken kaynak kişi adı soyadı yazılacaktır. Katkılarınız için teşekkürler.

Tayyareci Arşiv havacıların, yakınlarının ve havacılık tutkunlarının elinde bulunan  20 yıldan daha eski fotoğraf, bilgi ve belgelerin bir araya getirilerek " 1911 den 2011 e " bölümünün oluşturulması amacıyla hazırlanmıştır. Elinizdeki size veya yakınlarınıza ait Türk Havacılık Tarihi konulu fotoğraf, bilgi ve belgeleri

1- Posta ile : 

2- E Posta ile : enaz 600 dpi çözünürlükte scan ederek, üzerinde oynama yapmadan, her fotoğraf veya belge için açıklamalar yaparak : celaluzar@gmail.com adresine gönderebilirsiniz.  Tel: +9 0 532 3321912

Tayyareci Arşiv de neler var ? 

www.tayyareci.com

Celal UZAR webmaster celaluzar@gmail.com   celaluzar@yahoo.com