www.tayyareci.com                  ANA SAYFA Tayyareci Türkçe Site JET ANALIZ HAVACILIK
Tayyareci English Site
Tayyareci Deutsch Site
Sitede Arama :
 

TAYYARECİ ARŞİV

... ŞENAY GÜNAY senay gunay ( çiper ciper ) FOTOĞRAF ve BELGELERİ ..

 1- 
 2- 
 3- 
 4- 
 5- 

 6- 
 7- 
 8- 
 9- 
10- 
11- 
12-   
13- 

Bu Anıları Hava Kuvvetleri Komutanlığımızın geleceğine kanatlanan değerli kadın pilotlarımıza ithaf ediyorum.

 

BİR SAĞLIK SORUNU

           

            1959-1960 yılları arasında uçuş eğitimimizin son bölümü olan Jet eğitimini gerçekleştirmek üzere, o zamanlar Eskişehir, 1.Tak.Hv.K.lığına bağlı, jet eğitim filosunda eğitime başlamıştık. Filo komutanımız çok değerli Kur.Kd.Bnb.Tevfik Alpaslan (Hv.Pilot Korg. E.) idi. 40 kişilik grubumuzda kadın olarak ben ve bröve almaya çok yakın bir zamanda yer görevine ayrılan, sevgili arkadaşım Asimet Karahasan’la birlikteydik.

            Ayrı ayrı da olsa verildiğimiz değerli hocalarımızın sayesinde, uçuş programının büyük bir bölümünü gerçekleştirmiş, neredeyse yolun sonlarına yaklaşmıştık.

            Birçok eğitim birliğinde olduğu gibi, her sabah filonun bir odasında toplanan biz öğrenciler, filoya gelen görevli bir hekim tarafından o gün uçup, uçamayacağımız konusunda kontrolden geçerdik.

            Şikayeti olanlar, sorulduğunda, sorunlarını doktor’a tek tek, yüksek sesle iletir, rahatsızlıkları saptananlar tedaviye başlatılırken, bizim gibi her sabah “Turp gibi sağlam” olduğunu beyan edenlerde, koçlar gibi uçuş hattına yollanırdı.

            Bu böyle sürüp giderken, bir gün doktorun, benimle görüşmek istediğini ve beni odasında beklediğini söylediler. Doktorun beni niye çağırdığını doğrusu merak etmiş, ama hiçbir tahminde bulunamamıştım. Odasına girdiğimde beni güler yüzle karşılayan, sempatik doktorumuz, beni oturtmuş ve hemen sözün özü olan sorusunu patlatıvermişti.

            “Kuzum siz hiç hasta olmaz mısınız?  7-8 aydır bu filoya gelirim, her gün onlarca arkadaşınız, hastalanıp mazeret beyan ederken, siz........

            Doktor sözlerine devam ederken, ben galiba biraz anlar gibi olmuştum da anlamıyor gibi görünmeye çalıştığımı anımsıyorum.

            Ve o devam ediyordu :

            “Siz Teğmen Çiper (evlilik öncesi soyadım) siz gerçekten hiç hasta olmadınız ve uçmamak için bir gün bile mazeret ileri sürmediniz”

            Doktorun  sözünü kesmiş:

            “Evet, şey hasta veya keyifsiz olsaydım size mutlaka söylerdim, deyivermiştim”

            “Biliyorum ve kutluyorum, çok sağlıklı bir bünyeniz var, ama... Doğal olarak tüm sağlıklı genç kızlar da periyodik olarak hastalanırlar, devam ediyordu doktor :
            “Benim merak ettiğim, hiçbir şekilde dışarı yansıtmadığınız bu tür bir engelle bu kadar zaman nasıl ve neden uçtunuz? Bununla büyük bir risk altına girdiniz?”

            Olan olmuştu. Sanki tüm kutsal değerlerim yerle birdi, ve çok utanmıştım. Bana göre kendi cinsime özel bir durumun ortaya saçılmasındansa, yaşamsal bir tehlikeyi göze almak o gün için daha uygundu.

            Bir anlık suskunluktan sonra :

            “Kimseye, benimle alay etme fırsatı vermek istemiyorum, öylece uçuyorum, hiçbir şey olmuyor demiş, sonrada biraz bilgiçlik taslayarak”

            “Ben dayanıklıyımdır, acı patlıcanı kırağı çalmazmış” diye eklemiştim.

            Doktor sorunun kaynağını, sanırım anlamıştı. Bana, başarmak için illa da hayatın tehlikeye atılamayacağını, o dönemlerde uçuşun, özellikle yüksek irtifada, şoklara ve bayılmalara neden olabileceğini, sade ve basit bir dille anlatmış, o günlerde kesinlikle uçmamamı, istediğim anda kendisine özel olarak ulaşabileceğimi ekleyip beni rahatlatmıştı.

            Bu tür olaylar, yıllar önce yaşarken beni ne denli zorladıysa, bu gün yazarken de aynı zorluğu yaşıyorum. Kıssadan hisse, bu hikayem Türk kadınının, ilklere imza atma misyonuna soyunurken, her adımda karşısına dikiliveren dogmatik geleneklere karşı sezsizce direnişinin ve, tümüyle erkeğe göre biçimlendirilmiş bir düzene uyum sağlamak üzere gereğinde kendini ortaya koyarak, riskli çözümlere yönelebileceğinin basit bir örneklemesidir.

            Oysa doktor’a tüm dünyanın gözleri üzerinde olduğu bir dönemde, hele başarıp başaramayacağımız konusunda tartışmalar sürerken, “Zaten  eksik etek ne olacak ! Elinin hamuruyla ... , diye takılmak için fırsat kollayan onca alaycı bakış arasında kalkıp da, uçuş için böylesine bir mazeret ileri sürmemin kendi ipimi çekmek demek olduğunu nasıl söyleyebilirdim.

                                               *          *          *

 

                                   BİR SINAV İPTALİNİN HİKAYESİ

 

            Hava Harp Okulu 2.sınıf öğrencisiydim. Hava Kuvvetleri K.lığı her yıl A.B.D. ile anlaşmalı olarak, Hv.H.O. öğrencileri arasından seçtiği 2 öğrenciyi, jet eğitimi almak üzere, A.B.D.’nin Texas eyaletindeki Hava üssüne yolluyordu. Komutanlıktan gelen bir emirle bu iki kişinin seçimi için İngilizce sınavı düzenlendi.

            Yapılan sınav sonucunda, kazananlardan biri bendim, diğeri arkadaşım Ergin Celasin (Hv. Pilot Orgeneral) idi. Sınavdan sonra, Tabur komutanı bize, okul komutanımız Zeki Belgin Paşa’nın bizleri tanımak istediğini söyleyerek bizleri bölük komutanımızla Zeki Paşa’nın makam odasına yolladı.

            Kazanma sevinci üzerine komutan karşısına dikilme heyecanı da eklenmişti. Kolay da değildi hani, büyük komutanların önlerine çıkmak. Üstümü başımı şöyle bir düzelttim, botlarımı, her zaman cebimde sakladığım bir kadife parçasıyla yeniden parlattım.

            Bölük K. önce, E. Celasin’i yanına çağırdı, kapalı duran,kapıyı tıklattı. Ve hafifçe açıp, kapının eşiğinde... Numaralı E.Celasin, Komutanım diyerek, arkadaşımı içeri saldı. Kapıyı kapatır kapatmaz bana hazır ol dedi. Ben ayakta, ve hazır vaziyette sanırım 3-5 dakika bekledikten sonra, kapının açıldığını Ergin’in alı al, moru mor dışarı çıktığını bana ;

            “İyi şanslar dediğini anımsıyorum.!”

            Bölük komutanı yine kapıyı tıklatmış, ve bir saniyelik bekleyişten sonra, kapıyı açıp; “1013 Şenay Çiper –evlilik öncesi soyadım-komutanım” diyerek beni eşiğe doğru yönlendirip, kapıyı kapamıştı.

            Oda uzunca bir oda idi, ve ben girdiğim andaki noktada, ayağımı vurarak, esas duruşa geçmiştim. Komutan uzaktaki  büyük makam masasında oturuyordu. Yer yer dökülmüş saçları, hafif kırlaşmıştı, ve burnuna doğru kaymış numaralı gözlüklerinin üzerinden bana bakıyordu.

            Bir süre, belki birkaç saniye, ama nefesini tutmuş, bekleyen ben garibe bir yıl gibi gelen bir suskunluktan sonra, ağzından “Ama....” lafı döküldü. Ardından, “Ama dedi tekrar, “Sen kızmışsın” durdu, “Olmaz ki” dedi, yavaş sesle ve önündeki kağıda bakarak,

            O anda, neden tereddütle “ama” dediğini kafamda birleştirmiş, bir gariplik, bir olumsuzluk havası sezmiştim.

            İçimde bir burkulma bir kopukluk hissediyordum. Komutanın o bir çift sözü, cinsiyet ayrımının hiç olmaması nedeniyle alındığım bu okulda yine hortlatılmış, ve şahsımda, cinsiyetime karşı indirilen bir şamar gibi şaklamıştı yüzümde. Neye uğradığımı şaşırmış, alt üst olmuştum. Komutanım “Buyrun siz çıkın kızım” dediğini  ve palaspandıras, geriye dönüşle komutanı tekrar selamladığımı hayal meyal hatırlıyorum.

            Kendimi dışarıda bulduğumda ise bölük K’nın ve arkadaşların “ne oldu, ne oldu? Sorularına cevap  vermek, olayın en zor yönü olmuştu. Elimden geldiğince sakin görünmeye, boğazımda düğümlenen bir şeyleri baskılayarak cevap vermeye çalışmış ve hızla koğuşa yollanmıştım.

            Ertesi gün, sınav sonucunun değiştiğini, adımın silinerek, yerime yedekteki bir başka arkadaşın isminin kaydırıldığını söylediler.

            Bu karara, Zeki Paşa’nın kişisel eğilimleri mi yoksa yukarının verdiği emir mi yansımıştı, onu asla öğrenemedim., sormadım da.

            Ancak bize çok yakın gördüğümüz bölük komutanımız, belkide teselli için “Kızlara göre A.B.D. de yer yokmuş” gibi bir neden ortaya koymuştu.

            Oysa, makamına kabul edildiğim ilk an, paşa’nın gizleyemediği hayret dolu bakışları, ve ağzından dökülen sözleri onun duygu ve düşüncelerini ölçmeme yetmişti.

            Salt kadın olduğum için, cinsiyetimden dolayı, daha sonraları birçok kez yaşayacağım, ve ağır bedeller ödeyeceğim utanç duygusunu, ilk kez, 19 yaşımda bir genç kız olarak o gün yaşamış ve çok sarsılmıştım.

            Bu olayda suçlu, yine ve her an, karşımıza yasaklar koyan ve aşılmayı bekleyen, toplumun katı değer yargılarıydı ve biz bunları aşmak için vardık.

            Nitekim olumsuzlukların, beni, olumlu yönde motive ettiğini ve sırtımda şaklayan bu kırbaçtan sonra hedefime koşar adım gittiğimi söylemek isterim.

            Sonuçta A.B.D.’ye ben gidememiştim. Ama, benim yerime çok değerli arkadaşlarım gitmişlerdi. Bense, yurt dışında değil  de, yurt içinde değerli hocalarım sayesinde 1960 yılında pilot brövesi takmıştım.

            Şimdi düşünüyorum, 1958 yılında  dünyanın hiçbir ülkesinde yokken, Türk Hava Kuvvetlerinde uygulanan bu eğitimin bir temsilcisi bir Türk kızı olarak A.B.D.ye gönderilseydim, orada jet eğitimi alarak pilot olsaydım, dünyanın en ilerici ülkelerinden biri olmasına karşın ancak 1970’ler sonrası kadınları Harp Okullarına alan Amerika’da ve diğer tüm ülkelerde bu olay nasıl yankılanacaktı!!!

            Ülkemin, Türk toplumunun, hele o yıllar, az da olsa, gelebilecek her olumlu puana onca ihtiyacı vardı ki !

            Bunları yıllarca sorgulayan ve geri kalmışlığımızda, kadın erkek eşitsizliğinin büyük rol oynadığına inanan biri olarak, sorunların aşılmakta olduğuna inanıyor ve Hava Kuvvetlerimizin yeni nesil genç kadın pilotlarına mutlu yarınlar diliyorum.

                                                                      

                                                                                  ŞENAY GÜNAY

                                                                       EMEKLİ HAVA PİLOT ALBAY

 

14-   
15-   
16-   
17-   
18-   
19-   
20-   
21-   
22-   
23-   
24-   
25-   
  Tayyareci Arşiv, tüm havacılarının, yakınlarının ve havacılık tutkunlarının elinde bulunan  20 yıldan daha eski fotoğraf, bilgi ve belgelerin bir araya getirilerek  www.tayyareci.com  da " 1911 den bugüne TÜRK HAVACILIK TARİHİ ARŞİVİ " nin oluşturulması amacıyla hazırlanmıştır. Katkılarınız için teşekkürler. Elinizdeki size veya yakınlarınıza ait Türk Havacılık Tarihi konulu fotoğraf, bilgi ve belgeleri LÜTFEN SİZDE GÖNDERİNİZ. celaluzar@gmail.com 
26-   
27-   
28-   
29-   
30-   
31-   
32-   
33-   
34-   
35-   
36-   
37-   
38-   
39-   
40-   
41-   
42-   
43-   
44-   
45-   
46-   
47-   
48-   
49-   
50-   
  Tayyareci Arşiv, tüm havacılarının, yakınlarının ve havacılık tutkunlarının elinde bulunan  20 yıldan daha eski fotoğraf, bilgi ve belgelerin bir araya getirilerek  www.tayyareci.com  da " 1911 den bugüne TÜRK HAVACILIK TARİHİ ARŞİVİ " nin oluşturulması amacıyla hazırlanmıştır. Katkılarınız için teşekkürler. Elinizdeki size veya yakınlarınıza ait Türk Havacılık Tarihi konulu fotoğraf, bilgi ve belgeleri LÜTFEN SİZDE GÖNDERİNİZ. celaluzar@gmail.com 
51-   
52-   
53-   
54-   
55-   
56-   
57-   
58-   
59-   
60-   
61-   
62-   
63-   
64-   
65-   
66-   
67-   
68-   
69-   
70-   
71-   
72-   
73-   
74-   
75-   
  Tayyareci Arşiv, tüm havacılarının, yakınlarının ve havacılık tutkunlarının elinde bulunan  20 yıldan daha eski fotoğraf, bilgi ve belgelerin bir araya getirilerek  www.tayyareci.com  da " 1911 den bugüne TÜRK HAVACILIK TARİHİ ARŞİVİ " nin oluşturulması amacıyla hazırlanmıştır. Katkılarınız için teşekkürler. Elinizdeki size veya yakınlarınıza ait Türk Havacılık Tarihi konulu fotoğraf, bilgi ve belgeleri LÜTFEN SİZDE GÖNDERİNİZ. celaluzar@gmail.com 
76-   
77-   
78-   
79-   
80-   
81-   
82-   
83-   
84-   
85-   
86-   
87-   
88-   
89-   
90-   
91-   
92-   
93-   
94-   
95-   
96-   
97-   
98-   
99-   
100   
Tayyareci Arşiv, tüm havacılarının, yakınlarının ve havacılık tutkunlarının elinde bulunan  20 yıldan daha eski fotoğraf, bilgi ve belgelerin bir araya getirilerek  www.tayyareci.com  da " 1911 den bugüne TÜRK HAVACILIK TARİHİ ARŞİVİ " nin oluşturulması amacıyla hazırlanmıştır. Katkılarınız için teşekkürler. Elinizdeki size veya yakınlarınıza ait Türk Havacılık Tarihi konulu fotoğraf, bilgi ve belgeleri LÜTFEN SİZDE GÖNDERİNİZ. celaluzar@gmail.com 
101-   
102-   
103-   
104-   
105-   
106-   
107-   
108-   
109-   
110-   
111-   
112-   
113-   
114-   
115-   
116-   
117-   
118-   
119-   
120-   
121-   
122-   
123-   
124-   
125-   
  Tayyareci Arşiv, tüm havacılarının, yakınlarının ve havacılık tutkunlarının elinde bulunan  20 yıldan daha eski fotoğraf, bilgi ve belgelerin bir araya getirilerek  www.tayyareci.com  da " 1911 den bugüne TÜRK HAVACILIK TARİHİ ARŞİVİ " nin oluşturulması amacıyla hazırlanmıştır. Katkılarınız için teşekkürler. Elinizdeki size veya yakınlarınıza ait Türk Havacılık Tarihi konulu fotoğraf, bilgi ve belgeleri LÜTFEN SİZDE GÖNDERİNİZ. celaluzar@gmail.com 
126-   
127-   
128-   
129-   
130-   
131-   
132-   
133-   
134-   
135-   
136-   
137-   
138-   
139-   
140-   
141-   
142-   
143-   
144-   
145-   
146-   
147-   
148-   
149-   
150-   
  Tayyareci Arşiv, tüm havacılarının, yakınlarının ve havacılık tutkunlarının elinde bulunan  20 yıldan daha eski fotoğraf, bilgi ve belgelerin bir araya getirilerek  www.tayyareci.com  da " 1911 den bugüne TÜRK HAVACILIK TARİHİ ARŞİVİ " nin oluşturulması amacıyla hazırlanmıştır. Katkılarınız için teşekkürler. Elinizdeki size veya yakınlarınıza ait Türk Havacılık Tarihi konulu fotoğraf, bilgi ve belgeleri LÜTFEN SİZDE GÖNDERİNİZ. celaluzar@gmail.com 
151-   
152-   
153-   
154-   
155-   
156-   
157-   
158-   
159-   
160-   
161-   
162-   
163-   
164-   
165-   
166-   
167-   
168-   
169-   
170-   
171-   
172-   
173-   
174-   
175-   
  Tayyareci Arşiv, tüm havacılarının, yakınlarının ve havacılık tutkunlarının elinde bulunan  20 yıldan daha eski fotoğraf, bilgi ve belgelerin bir araya getirilerek  www.tayyareci.com  da " 1911 den bugüne TÜRK HAVACILIK TARİHİ ARŞİVİ " nin oluşturulması amacıyla hazırlanmıştır. Katkılarınız için teşekkürler. Elinizdeki size veya yakınlarınıza ait Türk Havacılık Tarihi konulu fotoğraf, bilgi ve belgeleri LÜTFEN SİZDE GÖNDERİNİZ. celaluzar@gmail.com 
176-   
177-   
178-   
179-   
180-   
181-   
182-   
183-   
184-   
185-   
186-   
187-   
188-   
189-   
190-   
191-   
192-   
193-   
194-   
195-   
196-   
197-   
198-   
199-   
200-   
  Tayyareci Arşiv, tüm havacılarının, yakınlarının ve havacılık tutkunlarının elinde bulunan  20 yıldan daha eski fotoğraf, bilgi ve belgelerin bir araya getirilerek  www.tayyareci.com  da " 1911 den bugüne TÜRK HAVACILIK TARİHİ ARŞİVİ " nin oluşturulması amacıyla hazırlanmıştır. Katkılarınız için teşekkürler. Elinizdeki size veya yakınlarınıza ait Türk Havacılık Tarihi konulu fotoğraf, bilgi ve belgeleri LÜTFEN SİZDE GÖNDERİNİZ. celaluzar@gmail.com 
201- 
202- 
203- 
204- 
205- 
206- 
207- 
208- 
209- 
210- 
211- 
212- 
213- 
214- 
215- 
216- 
217- 
218- 
219- 
220- 
221- 
222- 
223- 
224- 
225- 
Tayyareci Arşiv, tüm havacılarının, yakınlarının ve havacılık tutkunlarının elinde bulunan  20 yıldan daha eski fotoğraf, bilgi ve belgelerin bir araya getirilerek  www.tayyareci.com  da " 1911 den bugüne TÜRK HAVACILIK TARİHİ ARŞİVİ " nin oluşturulması amacıyla hazırlanmıştır. Katkılarınız için teşekkürler. Elinizdeki size veya yakınlarınıza ait Türk Havacılık Tarihi konulu fotoğraf, bilgi ve belgeleri LÜTFEN SİZDE GÖNDERİNİZ. celaluzar@gmail.com 
226- 
227- 
228- 
229- 
230- 
231- 
232- 
233- 
234- 
235- 
236- 
237- 
238- 
239- 
240- 
241- 
242- 
243- 
244- 
245- 
246- 
247- 
248- 
249- 
250- 
  Tayyareci Arşiv, tüm havacılarının, yakınlarının ve havacılık tutkunlarının elinde bulunan  20 yıldan daha eski fotoğraf, bilgi ve belgelerin bir araya getirilerek  www.tayyareci.com  da " 1911 den bugüne TÜRK HAVACILIK TARİHİ ARŞİVİ " nin oluşturulması amacıyla hazırlanmıştır. Katkılarınız için teşekkürler. Elinizdeki size veya yakınlarınıza ait Türk Havacılık Tarihi konulu fotoğraf, bilgi ve belgeleri LÜTFEN SİZDE GÖNDERİNİZ. celaluzar@gmail.com 
251- 
252- 
253- 
254- 
255- 
256- 
257- 
258- 
259- 
260- 
261- 
262- 
263- 
264- 
265- 
266- 
267- 
268- 
269- 
270- 
271- 
272- 
273- 
274- 
275- 
  Tayyareci Arşiv, tüm havacılarının, yakınlarının ve havacılık tutkunlarının elinde bulunan  20 yıldan daha eski fotoğraf, bilgi ve belgelerin bir araya getirilerek  www.tayyareci.com  da " 1911 den bugüne TÜRK HAVACILIK TARİHİ ARŞİVİ " nin oluşturulması amacıyla hazırlanmıştır. Katkılarınız için teşekkürler. Elinizdeki size veya yakınlarınıza ait Türk Havacılık Tarihi konulu fotoğraf, bilgi ve belgeleri LÜTFEN SİZDE GÖNDERİNİZ. celaluzar@gmail.com 
276- 
277- 
278- 
279- 
280- 
281- 
282- 
283- 
284- 
285- 
286- 
287-   
288-   
289-   
290-   
291-   
292-   
293-   
294-   
295-   
296-   
297-   
298-   
299-   
300-   
  Tayyareci Arşiv, tüm havacılarının, yakınlarının ve havacılık tutkunlarının elinde bulunan  20 yıldan daha eski fotoğraf, bilgi ve belgelerin bir araya getirilerek  www.tayyareci.com  da " 1911 den bugüne TÜRK HAVACILIK TARİHİ ARŞİVİ " nin oluşturulması amacıyla hazırlanmıştır. Katkılarınız için teşekkürler. Elinizdeki size veya yakınlarınıza ait Türk Havacılık Tarihi konulu fotoğraf, bilgi ve belgeleri LÜTFEN SİZDE GÖNDERİNİZ. celaluzar@gmail.com 
 
 

... BİYOGRAFİ ...

Fotoğraf açıklamalarını ve biyografileri tamamlamak için desteğinizi bekliyoruz.

Copyright © 2000 + 2015 Tayyareci

celaluzar@gmail.com          celaluzar@yahoo.com  

  İLETİŞİM 

Tayyareci Arşiv de neler var ? 

www.tayyareci.com

Celal UZAR webmaster    celaluzar@gmail.com   celaluzar@yahoo.com