www.tayyareci.com                  ANA SAYFA Tayyareci Türkçe Site UCAK MODELLERI
Tayyareci English Site
Tayyareci Deutsch Site
Sitede Arama :
 

TAYYARECİ ARŞİV

... TAHİR MANER ( tahir ) FOTOĞRAF ve BELGELERİ ..

 1- 

Tahir MANER

 2- 

oturanlar : soldan 1 Mustafa Kemal ATATÜRK  2 İsmet İNÖNÜ  3 Tahir MANER

 3- 
 4- 
 5- 
 6- 

ANKARA 11 TEMMUZ 1937 Hava Yolları'na ait hatıram. Tahir MANER

 7- 
 8- 
 9- 
10- 
11- 

13 Mart 1930 Junkers A-20

12-   
13- 
14- 

15- 
16- 
17- 
18-   
19- 
20- 
21- 
22- 
23- 
24- 
25- 
  Tayyareci Arşiv, tüm havacılarının, yakınlarının ve havacılık tutkunlarının elinde bulunan  20 yıldan daha eski fotoğraf, bilgi ve belgelerin bir araya getirilerek  www.tayyareci.com  da " 1911 den bugüne TÜRK HAVACILIK TARİHİ ARŞİVİ " nin oluşturulması amacıyla hazırlanmıştır. Katkılarınız için teşekkürler. Elinizdeki size veya yakınlarınıza ait Türk Havacılık Tarihi konulu fotoğraf, bilgi ve belgeleri LÜTFEN SİZDE GÖNDERİNİZ. celaluzar@gmail.com 
26- 
27- 
28- 
29- 
30- 
31- 
32- 
33- 
34- 
35- 
36- 
37- 
38- 
39- 
40- 
41- 
42- 
43- 
44- 
45-   
46-   
47-   
48-   
49- 

Fotoğrafların bir çoğu Stuart KLINE dan alınmıştır. 

Aşağıdaki makale de Stuart KLINE a aittir.

Teşekkürler

www.tayyareci.com

 
50- 

DELİ TAHİR ( MANER )

Efsane Tayyareci Mustafa “Deli” Tahir Maner hangi semtte oturduğunu daha geçen hafta öğrendim. Oysa kim olduğunu tam yedi sene önce öğrendim.  Torunu Najla “sanırım dedem Atatürk’ün pilotu olmuş” diye anlattı bana 1999 yılında. Arada yedi seni oldu ve artık kim olduğunu iyice öğrenmiş oldum. Tabii ki onun sayısız meslektaşların çabası! THY Başpilot Şakir Akkartal, THY Başpilot Talip Demirkol, THY Ticaret Müdür Cemal Özcivelek, DHY Baş Teknisyen Suat Yelkin, THY Pervane Tamircibaşı Süleyman Şirikçi, THY Başpilot Orhan Suyolcu, THY Genel Müdürü Atilla Çelebi, THY Başpilot İsmail Kalıpçı ve daha niceler. Daha geçen hafta Kalıpçı anlattı bana, “Tahir, Rumeli Kavağı’nda oturuyordu. No. 18, firin üstünde.”

      Eşim Serpil ve oğlumuz Jonathon Meriç’le birlikte oralara en son yedi sene önce geçtik. Garipçe’li Şener ve eşi Birsen Şengül ile birlikte Bizans kulenin harapların etrafında saklambaç ve yakalamaca oynadık, Jonathon daha iki yaşındaydı. Şener, Karadeniz’e hamsi yakalamaya çıkacaktık fakat o günden beri takasına binip denizlere açılamadık gitti.

Dün, Şener ve Birsen’in ikinci çocuğu dünyayı geldi, güzel, gri gözlü bir kız çocuğu. “Analı babalı büyüsün, inşallah.”

Dün, başkaların doğum günü kutlamak için Sarıyer’e geldim. Atatürk’ün manevi kızı Ülkü, Kasım ayının sonu 1932 tarihinde doğdu. Kendilerinin 75. doğum günü Sultan Su Yalısı’na eşi Öke ve oğlu Ahmet’le kutlamak amacıyla saat 21.30’da buluşacaktık. Fakat kısmet olmadı. Yalıya gitmeden iki üç saat boş vaktim vardı. Zamanı değerlendirmek için Sarıyer’den geçip “Deli” Tahir’in izlerine peşine düştüm…

“Tahir kimdi?” diye soran varsa, izinizle bildiklerimi izah edeyim; 1900 yılların başında doğan Tahir, Türkiye’nin ilk sivil pilotlardandır. O konuma gelmeden önce Fransa’da yaşadıkları aktaralım size;

İKİ AŞK ARASINDA – Fikret Arit 1966 “Türk Havacılık Hikayeleri”

Fransa’daki Caudron uçak fabrikasının tamir atölyesinde hummalı bir çalışma vardı. Tamirleri tamamlanan Gnome-Rhone uçak motorları vinçlerle yerden kaldırılarak 1,80 yüksekliğindeki tecrübe tezgahlarının üstüne konuyor; bir yandan onların tecrübeleri yapılırken bir yandan da öbür motorların tamirlerine devam ediliyordu.

İşçiler yine bir motoru tecrübe tezgahına kaldırmak için vinci hazırlıyorlardı. Uzun boylu, geniş omuzlu, siyah saç ve siyah gözlü bir genç, ustaya Fransızca olarak:

“Kaç kilodur bu motorların ağırlığı?” diye sordu.

Usta: “Yüz elli kilo” dedi.

Uzun boylu genç, vinci hazırlayan işçileri araladı. Eğildi. Motorun iki yanından tuttu. Teraziledi. Usta onu önlemek istedi:

“Ne yapıyorsun Tahir? Delirdin mi sen?

Tahir (Maner) onu dinlemedi. Motoru göğsüne doğru kaldırarak tecrübe tezgahının üstüne koydu. Aynı anda da bütün atölyede:

“Bravo Türk” diye bir feryat koptu.

Aradan birkaç gün geçmişti ki, fabrikanın sahibi Mösyü Caudron’un geldiği haberi yayıldı. Patron neredeyse fabrikaya hiç uğramadığı için bu geliş herkesin merak uyandırdı. Yanında orta yaşlı, balık etinde, 1,65 boyunda, kibar tavırlı bir kadın ve zayıf, uzun boylu, siyah saç ve siyah gözlü, 18-19 yaşlarında güzel bir kız olduğu halde tıknaz, uçları aşağı sarkık pos bıyıklı, yuvarlak yüzlü, sağlam yapılı bir Fransız olan Mösyö Caudron ve fabrika ileri gelenleri tamir atölyesine girdiler.

O sırada Tahir’in yanında olan Mühendis Mösyö Vergeille:

“Oooo…” dedi. “Madam Caudron ile kızları Lucienne de geldi.”

Gelenler Tahir ile Mühendis Mösyö Vergeille’in olduğu tezgaha doğru yürüdüler. Mösyö Caudron mühendisi ve genç işçiyi selamladı. Ellerini sıktı. Sonra dikkatle Tahir’e bakarak:

“Demek 150 kiloluk Gnome motorunu bir hamlede kaldırıp tecrübe tezgahının üstüne koyan stajyer Türk sizsiniz?” diye sordu.

Tahir mahcup olarak başını eğdi. Cevap vermedi. Mösyö Caudron devam etti.:

“Ben de, Madam Caudron ve kızım da bugün buraya sizi merak ederek geldik… Nasıl kaldırdınız bu ağırlığı, ne sporları yaparsınız siz?”

Tahir cevap verdi:

“Türkiye’de iken Kumkapı Kulübü’nde boks yapar ve Greko-Romende ağır siklette güreşirdim.”

“Niye kaldırdınız motoru peki?”

“Vinç takmak uzun sürüyor, zaman alıyor. Vakit kazanmak için.”

“Kaç yaşındasınız?”

“Yirmi iki Mösyö.”

“Bekarsınız, değil mi?”

“Evet, bekarım.”

Bu konuşmalar sırasında ana-kız Caudronlar gözlerini Tahir’den ayırmıyorlardı. Nihayet Mösyö Caudron:

“Sizi tanıdığıma memnun oldum Mösyö Tahir” dedi. “Bir akşam bize gelin de beraber çay içelim. Bize kendinizden, Türkiye’den bahsedersiniz.”

“Memnuniyetle Mösyö”.

Caudron ailesi güleryüzle genç Türk stajyeri selamlayarak fabrikadan çıktılar. Tahir derin bir soluk koyuverdi:

“Caudron ailesi ile konuşmak, motoru kaldırmaktan zor geldi bana.”

Mühendis Mösyö Vergeille onun omzunu okşadı:

“Matmazel Lucienne’in bakışlarına dikkat ettin mi?”

“Hayır. Yüzüne bile bakamadım.”

Gözlerini bir an senden ayırmadı. Bu kızın bakışlarını beğenmedim ben.”

Sonra gülümseyerek manalı bir şekilde ekledi:

“Haydi hayırlısı…”

 * * * * * *

Çayı akşam yemeği, akşam yemeğini, Tahir’in pilotluk öğrenmek için girdiği Caudron Havacılık Okulu’nun bulunduğu Sommer’de gezintiler takip etti. Caudron ailesinin, Paris’e üç yüz kilometre uzaktaki Sommer’de köşkleri olduğu için bu arkadaşlık bütün yaz devam etti.

      Tahir altı ayda okulu bitirerek 1 Haziran 1925 günü bröve aldı. 2700 frank aylıkla fabrikanın tecrübe pilotu Mösyö Beshler’in yardımcılığına başladı. İki genç birbirlerini deliler gibi seviyorlardı. Tahir duruma İstanbul’da, İstanbul Belediyesi Bedestanı Mücevherat Kısmı Baş Münadisi olan babasına bildirdi. Evlenmek için izin istedi. Baba izin verince de, tamir atölyesindeki tanışmadan on dört ay sonra Matmazel Lucienne ile nişanladı.

      O sırada uçak satın almak için Avrupa’da geziye çıkmış olan Albay Muzaffer (Ergüder) başkanlığındaki bir Türk heyeti Caudron fabrikasına da geldi. Tahir İzmir’de, Darağacı’ndaki motor tamirhanesinde çalışırken Fransa’ya gitmeye karar verdiği zaman Muzaffer Bey kendisine bir tavsiye mektubu vermişti. Fabrikaya gelince Tahir’i aradı. Pilot brövesi aldığını, tecrübe pilotu yardımcılığı yaptığını öğrenince:

“Buna çok sevindin Tahir” dedi. “Türkiye’nin havacıya çok ihtiyacı var. Artık burada durma, yurda dön.”

“Peki efendim.”

“Söz mu?”

“Söz efendim.”

Madem uçuyordu vatan göklerinde uçacak; yurduna, milletine faydalı olacaktı. Gitme kararını Caudron ailesine açtı. Onu artık iyice benimsemiş olan aile büyük bir üzüntüye kapıldı. Bir tek kızlarını hiç tanımadıkları bir memlekete nasıl gönderirlerdi? Tahir orada ne para alır, nasıl geçinirlerdi? Mösyö Caudron ağlamaklı bir sesle:

      Gitme Tahir” dedi. “Kızım seni çok seviyor. Bizim de ondan başka kimsemiz yok. Sen bizim hem damadımız olacaksın, hem de benim vekilim. Ben ihtiyarladıktan ve öldüktan sonra bütün bu işlerin başına sen geçeceksin. Senin için burada hazır bir istikbal var.”

      Caudron fabrikasınd 1000 işçi çalışıyordu. Motor ve gövde dahil iki kişilik okul ve on beş kişilik dört motorlu uçakları yapıyorlardı. Doğu memleketlerine gönderilen uçakların büyük çoğunluğu bu fabrikada yapılanlardı. Fakat varlıklı bir aile çevresinde yetişmiş olan genç Tahir’e bu bir şey ifade etmiyordu. Onun için tek ve en önemli konu, nişanlısına olan büyük aşk idi. Lucienne’in kendisi ile beraber Türkiye’ye gitmesine müsaade etmedikleri takdirde, bu vatan çağırısında o da ikinci planda kalmaya mahkumdu. Müstakbel kayınpederine:

“Söz verdim, dönmem lazım” dedi.

Ağlayarak boyuna sarılan ve gitmemsini yalvaran nişanlısına da:

“Seni çok seviyorum Lucienne” dedi. “Fakat yurdumu senden çok severim.”

Hareket edeceği akşam karkoca Caudron’lar ile Lucienne Caudron, Tecrübe Pilotu Mösyö Beshler, Motor Mühendisi Mösyö Bergeille istasyona onu uğurlamaya geldiler. Veda sırası Lucienne’e gelince, iki genç bir anda birbirlerine sarılarak ağlamaya başladılar.

Gözlerinden yaşlar boşanan bu iri-yarı gençle hıçkıra hıçkıra ağlayan ve:

“Gitme Tahir” diye yalvaran genç kızın halını görünce öbür yolcular da gözyaşlarını tutamadılar.

Trenin hareket kampanası çaldı. Tahir, iradesinin son gücünü kullanarak kendini nişanlısından kopardı. Tekerlekleri dönmeye başlamış olan vagona atladı…

 

Türkiye’ye döndükten sonra Eskişehir Hava Okulu’nun 7. Bölüğü’ne Baş Makinist olmuştur. Tahir, askerliğini havacı olarak yapmıştır ve Ağrı Harekatı’na katılmıştır. Sonra Almanya’ya gitmiş ve Brunswick Yüksek Hava Ticaret Okulu’nda ikmal ederek uluslar arası hava kaptanı diplomasını kazanmıştır. Bir müddet Lufthansa havayolları şirketinde pilot olarak çalışmış, daha sonra tekrar ülkesine dönüp Eşkişehir Hava Okulu’nda öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1932 yılında kurulan Türk Hava Postaları’nın uçakları (tek motorlu Junkers F-13, çift motorlu Curtiss Kingbird, çift motorlu Tupolev ANT-9), 1933 yılında kurulan Devlet Hava Yolları’nın (çift motorlu de Havilland DH.89A Dragon Rapide, dört motorlu de Havilland DH.86B Dragon Express ve üç motorlu Junker Ju52m/3 tipi uçaklar kullandı. 1937 yılında DHY’nın ilk yurtdışı sefer yapan Maner, İstanbul’dan Bükreş’e uçmuştur. Yolcusu Atatürk değil, Bükreş’te 10 gün süren uluslararası antropoloji konferansı katılmak için giden Atatürk’ün manevi kızı Prof. Afet İnan idi. Atatürk ülkeye dönüşünde uçağı karşılamak için Yeşilköy’e gitmiştir. Zaten Tahir kendisi Atatürk’le beraber aynı fotoğraf karede bulunan tek sivil pilotu idi.

Atatürk uçtu mu? Uçmadı mı? Bence aşağıdaki metni göre uçmuştur:

Gazi Hazretleri tayyareyle gezintiye çıktılar

“Gazi Hazretleri, dün Devlet Hava Yollaarı’nın yeni getirtmiş olduğu “de Havilland” tipi yolcu tayyarelerinden biriyle yanındaki zevatla birlikte İstanbul üzerinde kısa bir gezintiye çıkmışlardır. Boğaz üzerinden Adalar’a kadar uzanan bu tayyarelerle, matbuatmızın tanınmış muharrir ve muhabirleri de gezdirilmiştir. Tayyarelerin servise konulmasıyla havadan seyahat edenlerin sayısında büyük artış olacağına muhakkak nazarıyla bakılmaktadır.”

Temmuz 1979 Yıllar Boyu Tarih Dergisi , “Geçmiş Zaman Olur ki”… sayfası.

Maalesef bu uçuş ile ilişkin kesin bir kanıt henüz çıkmamıştır. Kim bilir Yeşilköy – Adalar arasında yapılan uçuşunun pilotu “Deli” Tahir idi.

Efsane Harley Davidson motorsiklet varmış. Hangarlara uğradığında makinistlere likörlü çikolatalar ikram edermiş, Fularla uçarmış. “Deli” lakabı en az 1943 yılından beri kesin olarak biliniyordu. Vefalıydı. Vecihi Hürkuş’un cenazesine katıldı. 1970’li yıllarda Elmadağ’da THY’nın bürosunda çalışmış. DHY’nın C-47 Dakota tipi uçağının tam olarak uçamamış. Alet uçuş sistemlerine alışamadı ondan.

Deli Tahir hakkında başka ne deyim? Keşke anılarını yazsaydı. Çok iyi olurdu.

      Bu arada hazırladığım ve yakında basılacak olan “Türkiye’deki Ticari Havacılık Tarihi” adlı ikinci kitabımın Tahir’le çekilmiş fotoğraf sayısı en az sekiz tane yer alacaktır. 

Allah, Rahmet Eylesin.

Saygılarımla,

 

Yazar/Araştırmacı Stuart Kline

stukline63@yahoo.com

 
  Tayyareci Arşiv, tüm havacılarının, yakınlarının ve havacılık tutkunlarının elinde bulunan  20 yıldan daha eski fotoğraf, bilgi ve belgelerin bir araya getirilerek  www.tayyareci.com  da " 1911 den bugüne TÜRK HAVACILIK TARİHİ ARŞİVİ " nin oluşturulması amacıyla hazırlanmıştır. Katkılarınız için teşekkürler. Elinizdeki size veya yakınlarınıza ait Türk Havacılık Tarihi konulu fotoğraf, bilgi ve belgeleri LÜTFEN SİZDE GÖNDERİNİZ. celaluzar@gmail.com 
51-   
52-   
53-   
54-   
55-   
56-   
57-   
58-   
59-   
60-   
61-   
62-   
63-   
64-   
65-   
66-   
67-   
68-   
69-   
70-   
71-   
72-   
73-   
74-   
75-   
  Tayyareci Arşiv, tüm havacılarının, yakınlarının ve havacılık tutkunlarının elinde bulunan  20 yıldan daha eski fotoğraf, bilgi ve belgelerin bir araya getirilerek  www.tayyareci.com  da " 1911 den bugüne TÜRK HAVACILIK TARİHİ ARŞİVİ " nin oluşturulması amacıyla hazırlanmıştır. Katkılarınız için teşekkürler. Elinizdeki size veya yakınlarınıza ait Türk Havacılık Tarihi konulu fotoğraf, bilgi ve belgeleri LÜTFEN SİZDE GÖNDERİNİZ. celaluzar@gmail.com 
76-   
77-   
78-   
79-   
80-   
81-   
82-   
83-   
84-   
85-   
86-   
87-   
88-   
89-   
90-   
91-   
92-   
93-   
94-   
95-   
96-   
97-   
98-   
99-   
100   
Tayyareci Arşiv, tüm havacılarının, yakınlarının ve havacılık tutkunlarının elinde bulunan  20 yıldan daha eski fotoğraf, bilgi ve belgelerin bir araya getirilerek  www.tayyareci.com  da " 1911 den bugüne TÜRK HAVACILIK TARİHİ ARŞİVİ " nin oluşturulması amacıyla hazırlanmıştır. Katkılarınız için teşekkürler. Elinizdeki size veya yakınlarınıza ait Türk Havacılık Tarihi konulu fotoğraf, bilgi ve belgeleri LÜTFEN SİZDE GÖNDERİNİZ. celaluzar@gmail.com 
101-   
102-   
103-   
104-   
105-   
106-   
107-   
108-   
109-   
110-   
111-   
112-   
113-   
114-   
115-   
116-   
117-   
118-   
119-   
120-   
121-   
122-   
123-   
124-   
125-   
  Tayyareci Arşiv, tüm havacılarının, yakınlarının ve havacılık tutkunlarının elinde bulunan  20 yıldan daha eski fotoğraf, bilgi ve belgelerin bir araya getirilerek  www.tayyareci.com  da " 1911 den bugüne TÜRK HAVACILIK TARİHİ ARŞİVİ " nin oluşturulması amacıyla hazırlanmıştır. Katkılarınız için teşekkürler. Elinizdeki size veya yakınlarınıza ait Türk Havacılık Tarihi konulu fotoğraf, bilgi ve belgeleri LÜTFEN SİZDE GÖNDERİNİZ. celaluzar@gmail.com 
126-   
127-   
128-   
129-   
130-   
131-   
132-   
133-   
134-   
135-   
136-   
137-   
138-   
139-   
140-   
141-   
142-   
143-   
144-   
145-   
146-   
147-   
148-   
149-   
150-   
  Tayyareci Arşiv, tüm havacılarının, yakınlarının ve havacılık tutkunlarının elinde bulunan  20 yıldan daha eski fotoğraf, bilgi ve belgelerin bir araya getirilerek  www.tayyareci.com  da " 1911 den bugüne TÜRK HAVACILIK TARİHİ ARŞİVİ " nin oluşturulması amacıyla hazırlanmıştır. Katkılarınız için teşekkürler. Elinizdeki size veya yakınlarınıza ait Türk Havacılık Tarihi konulu fotoğraf, bilgi ve belgeleri LÜTFEN SİZDE GÖNDERİNİZ. celaluzar@gmail.com 
151-   
152-   
153-   
154-   
155-   
156-   
157-   
158-   
159-   
160-   
161-   
162-   
163-   
164-   
165-   
166-   
167-   
168-   
169-   
170-   
171-   
172-   
173-   
174-   
175-   
  Tayyareci Arşiv, tüm havacılarının, yakınlarının ve havacılık tutkunlarının elinde bulunan  20 yıldan daha eski fotoğraf, bilgi ve belgelerin bir araya getirilerek  www.tayyareci.com  da " 1911 den bugüne TÜRK HAVACILIK TARİHİ ARŞİVİ " nin oluşturulması amacıyla hazırlanmıştır. Katkılarınız için teşekkürler. Elinizdeki size veya yakınlarınıza ait Türk Havacılık Tarihi konulu fotoğraf, bilgi ve belgeleri LÜTFEN SİZDE GÖNDERİNİZ. celaluzar@gmail.com 
176-   
177-   
178-   
179-   
180-   
181-   
182-   
183-   
184-   
185-   
186-   
187-   
188-   
189-   
190-   
191-   
192-   
193-   
194-   
195-   
196-   
197-   
198-   
199-   
200-   
  Tayyareci Arşiv, tüm havacılarının, yakınlarının ve havacılık tutkunlarının elinde bulunan  20 yıldan daha eski fotoğraf, bilgi ve belgelerin bir araya getirilerek  www.tayyareci.com  da " 1911 den bugüne TÜRK HAVACILIK TARİHİ ARŞİVİ " nin oluşturulması amacıyla hazırlanmıştır. Katkılarınız için teşekkürler. Elinizdeki size veya yakınlarınıza ait Türk Havacılık Tarihi konulu fotoğraf, bilgi ve belgeleri LÜTFEN SİZDE GÖNDERİNİZ. celaluzar@gmail.com 
201- 
202- 
203- 
204- 
205- 
206- 
207- 
208- 
209- 
210- 
211- 
212- 
213- 
214- 
215- 
216- 
217- 
218- 
219- 
220- 
221- 
222- 
223- 
224- 
225- 
Tayyareci Arşiv, tüm havacılarının, yakınlarının ve havacılık tutkunlarının elinde bulunan  20 yıldan daha eski fotoğraf, bilgi ve belgelerin bir araya getirilerek  www.tayyareci.com  da " 1911 den bugüne TÜRK HAVACILIK TARİHİ ARŞİVİ " nin oluşturulması amacıyla hazırlanmıştır. Katkılarınız için teşekkürler. Elinizdeki size veya yakınlarınıza ait Türk Havacılık Tarihi konulu fotoğraf, bilgi ve belgeleri LÜTFEN SİZDE GÖNDERİNİZ. celaluzar@gmail.com 
226- 
227- 
228- 
229- 
230- 
231- 
232- 
233- 
234- 
235- 
236- 
237- 
238- 
239- 
240- 
241- 
242- 
243- 
244- 
245- 
246- 
247- 
248- 
249- 
250- 
  Tayyareci Arşiv, tüm havacılarının, yakınlarının ve havacılık tutkunlarının elinde bulunan  20 yıldan daha eski fotoğraf, bilgi ve belgelerin bir araya getirilerek  www.tayyareci.com  da " 1911 den bugüne TÜRK HAVACILIK TARİHİ ARŞİVİ " nin oluşturulması amacıyla hazırlanmıştır. Katkılarınız için teşekkürler. Elinizdeki size veya yakınlarınıza ait Türk Havacılık Tarihi konulu fotoğraf, bilgi ve belgeleri LÜTFEN SİZDE GÖNDERİNİZ. celaluzar@gmail.com 
251- 
252- 
253- 
254- 
255- 
256- 
257- 
258- 
259- 
260- 
261- 
262- 
263- 
264- 
265- 
266- 
267- 
268- 
269- 
270- 
271- 
272- 
273- 
274- 
275- 
  Tayyareci Arşiv, tüm havacılarının, yakınlarının ve havacılık tutkunlarının elinde bulunan  20 yıldan daha eski fotoğraf, bilgi ve belgelerin bir araya getirilerek  www.tayyareci.com  da " 1911 den bugüne TÜRK HAVACILIK TARİHİ ARŞİVİ " nin oluşturulması amacıyla hazırlanmıştır. Katkılarınız için teşekkürler. Elinizdeki size veya yakınlarınıza ait Türk Havacılık Tarihi konulu fotoğraf, bilgi ve belgeleri LÜTFEN SİZDE GÖNDERİNİZ. celaluzar@gmail.com 
276- 
277- 
278- 
279- 
280- 
281- 
282- 
283- 
284- 
285- 
286- 
287-   
288-   
289-   
290-   
291-   
292-   
293-   
294-   
295-   
296-   
297-   
298-   
299-   
300-   
  Tayyareci Arşiv, tüm havacılarının, yakınlarının ve havacılık tutkunlarının elinde bulunan  20 yıldan daha eski fotoğraf, bilgi ve belgelerin bir araya getirilerek  www.tayyareci.com  da " 1911 den bugüne TÜRK HAVACILIK TARİHİ ARŞİVİ " nin oluşturulması amacıyla hazırlanmıştır. Katkılarınız için teşekkürler. Elinizdeki size veya yakınlarınıza ait Türk Havacılık Tarihi konulu fotoğraf, bilgi ve belgeleri LÜTFEN SİZDE GÖNDERİNİZ. celaluzar@gmail.com 
 
 

... BİYOGRAFİ ...

Fotoğraf açıklamalarını ve biyografileri tamamlamak için desteğinizi bekliyoruz.

Copyright © 2000 + 2015 Tayyareci

celaluzar@gmail.com          celaluzar@yahoo.com  

  İLETİŞİM 

Tayyareci Arşiv de neler var ? 

www.tayyareci.com

Celal UZAR webmaster    celaluzar@gmail.com   celaluzar@yahoo.com