www.tayyareci.com                  ANA SAYFA Tayyareci Türkçe Site Gökyüzünün yeni adresi
Tayyareci English Site
Tayyareci Deutsch Site
Sitede Arama :
 

BAĞIŞ UÇAKLAR KİTABI

Yıllardır Havacılık tarihi ile ilgili olarak araştırma yapıyor ve mümkün olduğunca bu konuda fotoğraf ve belge derlemeye çalışıyorum. Bu konudaki fotoğraf arşivim 55000 fotoğraftan oluşuyor. 

Turk ulusu hava kuvvetlerine 1925-1935 yillari arasinda yaklasik 300 adet ucak bagisladi. Bunlar bugunun F-16 si degerinde ucaklardi. Bagislayan kisi yada ilin, ilçenin, köyün ismi tayyarenin uzerine yazildi.

2002 yılında Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na başvurarak bu konuda çalışma, arşivlerini kullanma izni istedim. Bağış uçak fotoğraflarınıda eklediğim bu dilekçeme olumlu yanıt geldi. 2005 yılında Hava kuvvetleri Komutanlığı bağış uçaklar konulu GÖNÜLLERDEN GÖKLERE isimli kitabı yayınladı. Bu kitapta yaklaşık 75 uçağın (bulunabilen) fotoğrafı vardı. 
2006 eylül itibarı ile 171 bağış uçağın fotoğrafını (müzayedelerden, kişilerden) elde ettim. 225 uçağın fotoğrafını elde etmeden kitabı yayınlamak istemiyordum ama birçok değişik neden ile  yayınlamaya karar verdim.  (basım aşamasında dışarıdan gelecek katkılarla 171 fotoğrafın artacağını umut ediyorum)

Adı tam kesinleşmemekle birlikte BAĞIŞ UÇAKLAR KİTABI yakında sizlerle olacak.

Kitapta Bağış uçakların tarihinden başka, her uçak için minimum bir sayfa ayrılacak. Her sayfada aşağıdaki başlıklar bulunacak.

UÇAĞIN FOTOĞRAFLARI 

UÇAĞIN PROFİL ÇİZİMİ 

UÇAĞIN TARİHÇESİ 

AD KONMA TARİHİ VE MERASİM AYRINTILARI 

UÇAĞIN ÖZELLİKLERİ 

Ön çalışmayı görmek için tıklayınız.

www.tayyareci.com

Lütfen fotoğraf katkısında bulununuz. 

celaluzar@yahoo.com

CELAL UZAR       İLETİŞİM