www.tayyareci.com                  ANA SAYFA Tayyareci Türkçe Site Türkiye'nin gerçek havacılık sitesi
Tayyareci English Site
Tayyareci Deutsch Site
Sitede Arama :
 

YENİ BİR TALPA BAŞKANI MODELİ

TALPA’nın tüm üyelerinin bildiği gibi derneğimizin başkan ve yine başkan adayının kendi inisiyatifiyle oluşturduğu yönetim kurulunun seçimleri iki yılda bir yapılmaktadır. Şu ana kadar tüm başkanların ülkemizdeki havayolu şirketlerinden birisi ile organik bağını devam ettirirken TALPA başkanlığını da icra ettiğini biliyoruz..

Hepimizin kabul etmek zorunda olduğumuz gibi tüm başkanların öncelikli zaman ayırması gereken işi; ekonomik sebeple çalıştığı şirket olmaktadır.. Bu sebep de derneğimiz için yeterince enerji sarfedip zaman ayırmasına engel teşkil etmektedir.

Haftaiçi mesai saatlerini sadece derneğimizin ihtiyacı olan sorunların çözümü için kullanan bir başkanı düşünün... Derneğe giden her üyemiz ihtiyacı olan bilgileri almak veya sorunlarını anlatmak için TALPA BAŞKANI ile iletişim kurabilecektir. Derneğimizin tüzüğüne uygun olarak seçimle gelmiş; uygun bir aylık ücreti TALPA genel kurulu veya yönetim kurulu tarafından belirlenmiş bir başkanın pilotların yasal haklarını korumada etkinliğinin daha yüksek olacağını değerlendirmekteyim.. Uzun yıllar havayolu şirketlerinde görev yapmış emekliye ayrılmış olan veya sağlık sebebiyle uçuştan ayrılmak zorunda kalan bir kaptan arkadaşımızın tecrübesinden ve enerjisinden TALPA başkanı olarak niçin istifade etmeyelim?

Bu model ülkemizdeki herhangi bir havayolu şirketinde çalışmaya devam edenler için TALPA başkanlığında bir engel olamaz.. Halen uygulamada olduğu gibi yine TALPA başkanlığına aday olmak isteyen dernek üyemiz yönetim kurulu ekibini oluşturup seçime girebilecektir. Ancak ücretli çalışmaya devam ettiği sürece TALPA BAŞKANI için belirlenen ücreti alamayacaktır..

Tüm Talpa Dernek üyelerini yeni TALPA başkanı modeli için gerekli yönetmelik değişikliğini yapmaya davet ediyorum.

Ünsal Seçkin

Kaptan Pilot

unsalseckin@tayyareci.com 

Copyright © 2000-2011 Tayyareci

Ana Sayfa    Home Page