www.tayyareci.com         ANA SAYFA Tayyareci Türkçe Site 444 1 JET  Kiralik ucaklar helikopterler
Tayyareci English Site
Tayyareci Deutsch Site
Sitede Arama :
 

TÜRK HAVA KURUMU ÜNİVERSİTESİ

GELECEĞİNİZ İÇİN

TÜRK HAVA KURUMU ÜNİVERSİTESİ’Nİ

 SEÇİN !

 1925 yılında kurulan Türk Hava Kurumu, üniversite kurma çalışmalarını 2010 yılında başlatmıştır. Bu hedef doğrultusunda yapılan bir dizi çalışma ile Üniversitenin kuruluşu için yasal altyapı hazırlanmış ve bu konudaki yasa 03 Mart 2011 tarih 6114 sayılı kanunun ek 139 uncu maddesi ile 27863 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Bu tarihten itibaren üniversitenin kurulma çalışmaları başlatılmış olup, öncelikle akademik ve idari kadroların oluşturulması, akademik müfredatların hazırlanması ve diğer eğitim-öğretim olanaklarının yapılandırılması konusunda yoğun bir çalışmaya girilmiştir. Tarihsel süreçte Türk Hava Kurumu(THK) ile başlayan havacılık çalışmaları ülkemiz gençlerine üniversitede okuma olanağı sağlanmasıyla bir adım daha ileri götürelerek Milletin kurumu olma noktasında ülkemiz yükseköğretimin önemli bir parçası haline getirilmiştir.

Havacılık ve Uzay Bilimleri Alanında İlk İhtisas Üniversitesi

Havacılık ve uzay bilimleri alanında ilk ihtisas üniversitesi olarak kurulan Üniversitemiz bu özelliği ile diğer üniversitelerden oldukça farklı bir konuma sahiptir.

THK ve 86 Yıllık Entellektüel Birikim

Yeni kurulan Üniversitemizi, ülkemiz Yükseköğretim sisteminin ayrıcalıklı bir üniversitesi haline getiren bir diğer etmen de THK’nın, 86 yıllık entellektüel birikime, uçuş, bakım ve onarım alanlarında eğitimli ve üstün nitelikli personele bunun yanısıra uçak, hangar, simulatör, havalanı ve pistler gibi güçlü fiziki altyapıya sahip olmasıdır.

Tümleşik Eğitim

Bu iki önemli özelliğimize ek olarak, bizi ayrıcalıklı kılan bir diğer etmen üniversitemiz tarafından geliştirilip, öğrencilerimize sunulan Tümleşik Eğitim modelidir.  Üniversitemize özgü adıyla Tümleşik Eğitim modelinin temel işlevi, öğrencilerimize lisans eğitimleri boyunca belirli zamanlarda devam ettiği programla ilgili olmak üzere bir sanayi ya da ticari kuruluşta iş deneyimi kazandırabilmektir. THK Üniversitesi olarak öğrencilerimize kuramsal eğitimin yanısıra uygulama olarak da kendilerini geliştirmeleri için olanaklar sunmak başlıca amaçlarımızdandır. Öğrencilerimiz Tümleşik Eğitim modeli ile 4 yıllık lisans eğitimleri boyunca aldıkları kuramsal bilgileri pekiştirebilmek için 1., 2. ve 3. sınıfın sonunda  deneyim kazanacakları bir kuruluşta mesleki alanlarına yönelik uygulama yaparlar. Tümleşik Eğitim modeli uygulama süresi her akademik yıl için 40 iş günü olmak üzere toplam 120 iş günüdür.  Bu sayede öğrencilerimiz, mezun olduktan sonra içinde bulunacakları iş ortamlarının farklı dallarında henüz lisans eğitiminin içindeyken bilgi ve deneyim sahibi olurlar. Böylece öğrencilerimiz, işveren ile tanışma fırsatı ve sahip oldukları bilgi ve becerilerini onlara gösterme şansı elde ederler.

Tümleşik Eğitim modeli ile THK üniversitesi mezunları THY, TAI, TEI, ASELSEN, HAVELSAN, ROKETSAN, TÜBİTAK-SAGE ve UZAY, Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Daire Bşk., Savunma Sanayi Müsteşarlığı, Türk Hava Kuvvetleri’ne ait ikmal, bakım ve onarım merkezleri, Pegasus, İzair, Onur,Sky line, TAV,  LİMAK, ÇELEBİ gibi özel havayolu işletmelerinde  ya da kendilerinin önereceği firmalarda Tümleşik Eğitimlerini tamamlayarak kuramsal eğitimlerini iş deneyimi ile birleştirip rakiplerinden daha donanımlı olarak iş hayatına başlayacaklardır.

Çift Diploma

Üniversitemizin yukarıda bahsedilen özellikleri yurtdışında havacılık ve uzay bilimleri alanında eğitim veren diğer üniversitelerin de dikkatini çekmiştir. Bu vesileyle, THK Üniversitesi dünyanın havacılık ve uzay alanında en saygın ve önde gelen üniversitelerinden biri olan Vaughn College ile işbirliği anlaşması yapmıştır. Üniversitelerin akademik işbirliği, ortak proje ve araştırmalar ile öğretim üyesi ve öğrenci değişimini kapsamaktadır. Öğrencilerimiz Ankara Etimesgut Kampüsümüzde ve belirli bir süre de Amerika'da okuma şansına sahip olup bunun sonucunda çift diploma alabileceklerdir.

İş Olanağı

Türk Hava Kurumu ve 86 yıllık entellektüel birikim temelinde yapılandırılan Türkiye’nin havacılık ve uzay bilimleri alanındaki ilk ihtisas üniversitesinde okuyan öğrencilerimiz Tümleşik Eğitim ve çift diploma olanaklarıyla iş hayatına hazır hale geleceklerdir. Sivil havacılık sektörünün son 7 yılda yaklaşık 5 kat büyüdüğü göz önüne alındığında, üniversitemiz mezunlarının sahip olacağı iş olanakları artmakta ve sektörün iş koşulları da her geçen gün daha iyiye gitmektedir.

Enstitü, Fakülte ve Bölümler

Üniversitemiz bünyesinde Hava Ulaştırma Fakültesi, İşletme Fakültesi, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi olmak üzere 4 adet fakülte bulunmaktadır. Hava Ulaştırma Fakültesi’nde Hava Trafik Yönetimi ve Pilotaj, İşletme Fakültesi’nde Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği ve Lojistik Yönetimi, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nde Uzay Mühendisliği, Uçak Mühendisliği ve Astronomi, Mühendislik Fakültesi’nde ise Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Makine Mühendisliği ve Mekatronik Mühendisliği bölümleri bulunmaktadır.

Üniversitemizde Havacılık ve Uzay Bilimleri Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü olmak üzere 3 adet enstitü de yer almaktadır. Havacılık ve Uzay Bilimleri Enstitüsü’nde Uzay Mühendisliği, Uçak Mühendisliği ve Astronomi, Fen Bilimleri Enstitüsü’nde Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Makine Mühendisliği ve Mekatronik Mühendisliği, Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde İşletme alanlarında lisansüstü eğitim verilecektir.

Pilotaj Bölümü

2011-2012 akademik yılı için Hava Ulaştırma Fakültesi Pilotaj Bölümü’ne MF-4 puan türüyle 12 burslu, 48 ücretli olmak üzere toplam 60 öğrenci alınacaktır. Pilotaj programı Ankara Hava Ulaştırma Fakültesi Pilotaj Bölümünde uygulanmaktadır ve bu programa kayıt olan öğrenciler Ankara Etimesgut Türkkuşu Kampüsünde öğrenim göreceklerdir. Pilotaj programı Ankara Hava Ulaştırma Fakültesi Pilotaj Bölümünde uygulanmaktadır ve bu programa kayıt olan öğrenciler Ankara Etimesgut Türkkuşu Kampüsü ve Ankara Akköprü Kampüsünde öğrenim görürler.

Aday öğrencilerin, 06.06.2006 tarihli ve 26190 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Uçak Pilotu Lisans Yönetmeliği (SHY–1)” nin 24. Maddesinde belirtilen öğrenci pilot lisansı için müracaatlarda aşağıda listelenen şartları karşılıyor olması gerekmektedir:

a) Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) veya SHGM tarafından yetkilendirilen havacılık tıp merkezleri tarafından düzenlenmiş geçerli 1 inci sınıf sağlık sertifikası sahibi olmak ve sağlık sertifikasında, tek pilota sertifikalı uçaklarda sorumlu pilot olarak uçmasına engel kısıtlama bulunmamak.

YETKİLİ HASTANELER:

  1. Alman Hastanesi - Taksim - İSTANBUL
  2. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi - ANTALYA
  3. Başkent Üniversitesi Hastanesi - ANKARA
  4. Doğan Hastanesi - Küçükçekmece - İSTANBUL
  5. Eskişehir Asker Hastanesi - ESKİŞEHİR
  6. Etimesgut Asker Hastanesi Asker Hastanesi Baştabipliği - ANKARA
  7. Güzelyalı Asker Hastanesi Asker Hastanesi Baştabipliği - İZMİR
  8. Memorial Hastanesi - İSTANBUL
  9. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi - SAMSUN
  10. V.K.V Amerikan Hastanesi - İSTANBUL
  11. Özel Gaziosmanpaşa Hastanesi - İSTANBUL
  12. TAPDİ Buca Tıp Merkezi - İZMİR
  13. Özel Hisar Intercontinental Hastanesi - İSTANBUL

b) Cumhuriyet Başsavcılıklarından alınacak arşiv kayıtlı Adli Sicil Belgesi.

Pilotaj bölümünde Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı ICAO (International Civil Aviation Organization), Avrupa Havacılık Standardı JAR-FCL (Joint Aviation Requirements for Flight Crew Licensing) ve ulusal gereklilikler doğrultusunda sürdürülen eğitimin sonunda öğrenciler ATP(A) (Airline Transport Pilot)-Havayolu Nakliye Pilotu kredisinde CPL(A) (Commercial Pilot License)-Ticari Pilot lisansına ve IR(A) (Instrument Rating)-Aletli Uçuş Yetkisi lisansına sahip pilotlar olarak mezun olmaktadırlar. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün belirlemiş olduğu kıstaslara göre ticari bir uçakta pilot yardımcısı olabilmek için fiilen en az 207 saat uçmuş olmak gerekmektedir. Bu kapsamda THK Üniversitesi pilotaj öğrencilerine 260 saat uçuş imkânı vermektedir.

“Uçak Pilotu Lisans Yönetmeliği (SHY–1)” çerçevesinde, öğrenim süresi içerisinde, öğrencinin pilotluğa elverişsiz duruma gelmesinden ötürü ortaya çıkacak tüm hususlardan öğrenci sorumludur. Bu durumda öğrencinin başka bir bölüme intibakı yapılır.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü

2011-2012 akademik yılı için İşletme Fakültesi Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü’ne TM-1 puan türüyle 12 burslu, 48 ücretli olmak üzere toplam 60 öğrenci alınacaktır. Program Ankara İşletme Fakültesi Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümünde uygulanmaktadır ve bu programa kayıt olan öğrenciler Ankara Etimesgut Türkkuşu Kampüsünde öğrenim görürler.

 Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü’nde Türkiye’de en hızlı büyüyen sektörlerden birisi olan havacılık sektörünün ihtiyaç duyduğu uzman ve yönetici adayları yetiştirilecektir. Programın (ve devamı olan MBA programının) tasarımı, mezunlarının diğer alanlarda da başarılı bir kariyere sahip olmasını sağlayacak özellikleri de içermektedir. Sivil Hava Ulaştırma işletmeciliği programı, dünyanın en önemli eğitim kurumlarındaki standart işletme eğitim programlarının öğrencilere kazandırmayı hedeflediği temel bilgilerin hepsini kapsamakta, bununla birlikte havacılık sektöründe uzman ve yönetici olarak görev yapabilmek için gerekli olan sektöre özel bilgi ve becerileri de içermektedir.

Öğrencilerimize kazandırmayı hedeflediğimiz bilgi ve becerilerin teorik düzeyde kalmasını engellemek amacıyla, ders içerikleri ve uygulamaları, Tümleşik Eğitim uygulamalarına ilaveten yurt dışı partnerlerimizle ortak eğitim programları ile de zenginleştirilmiştir.

Öğretim Dili ve Yabancı Dil Öğretimi

Üniversitemizde dersler Türkçe ve İngilizce olmak üzere karma olarak verildiğinden İngilizce Hazırlık Sınıfı zorunludur. İngilizce Hazırlık sınıfındaki İngilizce eğitim–öğretiminin amacı; lisans programlarına yeni kabul edilen öğrencilerimizin İngilizcenin temel kurallarını öğretmelerini, İngilizce kelime haznelerini geliştirmelerini, İngilizce olarak okuduğunu ve duyduğunu anlayabilmelerini ve kendilerini İngilizce olarak sözlü veya yazılı olarak ifade edebilmelerini sağlamaktır.

Öğretim Ücretleri

Üniversitemizin 2011-2012 akademik yılı öğretim ücretleri Pilotaj Bölümü için yıllık 27.500 TL + KDV  (%8)’ dir. Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü için yıllık 17.500 TL + KDV (%8), İngilizce Hazırlık Sınıfı için yıllık 15.625 TL + KDV(%8) olarak belirlenmiştir. Öğretim ücretindeki olası yıllık artışlar, bir önceki yıla göre tüketici fiyatlarındaki artış (TÜFE) ile sınırlı tutulacaktır.

Burs olanakları

2011-2012 akademik yılı için Hava Ulaştırma Fakültesi Pilotaj Bölümü’ne MF-4 puan türüyle 12 burslu ve İşletme Fakültesi Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü’ne TM-1 puan türüyle 12 burslu olmak üzere toplamda 24 burslu öğrenci alınacaktır.

Burs, sadece öğrenim ücretinin tümünü kapsamaktadır. Burslar, İngilizce Hazırlık Programında geçirilebilecek süreyi de kapsamakta olup, öğrenci yerleştirildiği programdaki öğrenimine başarılı olarak devam ettiği sürece sağlanacaktır. Burada sözü edilen “öğrenim ücreti” bursu, sadece kılavuzda “Burslu” öğrenci alınacağı belirtilen programlara yerleştirilen öğrencileri kapsamaktadır.

Lisans programı sürecince genel akademik ortalaması 4 üzerinden 3,5 olan öğrencilere de kontenjanlar dâhilinde öğrenim bursu sağlanmaktadır. Diğer burslar ve indirimler için ayrıntılı bilgiye http://www.thk.edu.tr/pdf/duyuru.pdf adresinden ulaşabilirsiniz.

Çift Ana Dal ve Yan Dal Programları

Öğrencilerimize belirli başarı şartlarını sağlamaları durumunda çift ana dal ve yan dal olanağı bulunmaktadır.

 

Kampüs Olanakları

Türk Hava Kurumu Üniversitesi Ankara, İzmir ve Eskişehir olmak üzere 3 farklı şehirde 4 kampüs üzerine kurulmuştur. Ankara’da Akköprü ve Etimesgut, İzmir’de Selçuk ve Eskişehir’de İnönü kampüsleri yer almaktadır. Üniversitemiz 2 havaalanı (Etimesgut-Ankara ve Selçuk-İzmir), ILS (instrument landing system) cihazlı iki operatör kulesi (Etimesgut-Ankara ve Selçuk-İzmir), 67 uçak ve 6 hangar (uygulama laboratuvarı olarak kullanılmak üzere) kapasitesi ile Havacılık ve Uzay konusunda Türkiye’nin havacılık eğitim olanakları açısından en gelişmiş alt yapısına sahip dinamik bir üniversitedir.

Buna ek olarak, öğrencilerimizin iş dünyasını tanımaları ve kendilerini de iş dünyasına tanıtma fırsatı yakalamaları için kurulmuş olan Tümleşik Eğitim merkezimiz ve kendini geliştirmek amacıyla üniversitemiz dışından çeşitli programlara katılmak isteyen kişilere eğitim düzenleyen YAGEM (Yaşam Boyu Gelişim Merkezi) Ankara Türkkuşu kampüsümüzde bulunmaktadır.

Ayrıca kampüslerimizde konferans salonu, spor salonu, kütüphane, sağlık hizmetleri merkezi ve gezinti alanları yer almaktadır.

Copyright © 2000-2011 Tayyareci

Ana Sayfa    Home Page