www.tayyareci.com                  ANA SAYFA Tayyareci Türkçe Site Türkiye'nin gerçek havacılık sitesi
Tayyareci English Site
Tayyareci Deutsch Site
Sitede Arama :
 

BATAN HAVAYOLU ŞİRKETLERİNDEKİ ALACAKLARIMIZ

Sevgili meslektaşlarım. Yapmış olduğum çalışmaları sizlere duyurmaya, bilgi ve becerim nispetinde sizleri aydınlatmaya karar verdim. www.tayyareci.com da her hafta önemli bir konuyu ele alıp sizlerle paylaşacağım. Bu haftanın konusu :

BATAN ŞİRKETLERDEKİ ALACAKLARIMIZ

 SHY – 6A Yönetmeliği nin 13, 14, 15, 16 ve 17 inci maddeleri gereği havayolu işletmelerinden TEMİNAT alınmaktadır. 1 HAZİRAN 2007 Tarihine kadar bu yönetmeliğin 18. maddesi gereği bu paranın dağıtımı aşağıdaki sıra ile yapılmaktaydı:

         1.   Taşınamayan yolcuların mağduriyeti önlenir.

         2.   DHMİ alacakları ödenir.

         3.   Bu yönetmeliğin 14. maddesinde( eskisi ) sayılan yönetici personel dışında kalan personelin ücretleri ödenir.

         4.   EUROCONTROL borçları ödenir. Eğer artarsa artan miktar iflas masasına devredilir.

Hükmünü içermekteydi. Dolayısıyla uygulamada, bugüne kadar batmış 30 şirkete ait teminatların tamamı DHMİ tarafından alınmış, personele hiç sıra gelmemiştir. Batan şirketlerde alacağı olanlardan birisi de bendim. Alın terimin karşılığını alabilmek için inanılmaz bir mücadele verdim. İCRA İFLAS Kanunu'nun 206. maddesine göre işçi alacakları Devlet alacağından önce olduğu halde, SHY–6 A Yönetmeliği'nin 18.maddesinde DHMİ alacağı, kanuna aykırı bir şekilde öne çıkarılmıştı. 

Yapmış olduğum yoğun girişimler ve yasal mücadele sonunda, yönetmelik değişikliği sırasında (1 HAZİRAN 2007) ilgili maddedeki yasaya aykırılık giderilerek personel alacağı yolcudan sonraki ilk sıraya alınmıştır. Bu konudaki çalışmalarımıza ikaz ve talebimize rağmen eski TALPA Yönetimi müdahil olmamış ve katkıda bulunmamıştır.

         Yeni yönetmelik 1 HAZİRAN 2007 Tarihinde yürürlüğe girmiştir. Bu değişiklik havayolu şirketlerinde çalışanları nasıl etkileyecektir?

           1.  1 HAZİRAN 2007 Tarihinden sonra AOC si iptal edilen ya da kapanan şirketlerde ücret alacağı olan tüm personel (Pilot, Teknisyen, Kabin Ekibi ve diğer) alacaklarını, TEMİNAT miktarı ile sınırlı olmak kaydıyla DHMİ Gnl. Müdürlüğü'nden isteyebilirler.

  2.  1 HAZİRAN 2007 Tarihinden önce tahakkuk etmiş olan ücret alacakları için çalışmalarımız devam etmektedir. Kısa zamanda olumlu sonuç almamız kuvvetle muhtemeldir. Personel alacaklarında zaman aşımı süresi 10 Yıl olup, bu süre alacağa esas mahkeme karar tarihi ile başlamaktadır. Konu ile ilgili sorularınızı sitemiz aracılığı ile sorabilirsiniz. Tüm havacılık çalışanlarına ÖNEMLE duyurulur. Saygılarımla.

  

                                                                                                  Feyzi ALTUNBULAK

                                                                                                        Kaptan

iletişim : celaluzar@yahoo.com

Copyright © 2000-2008 Tayyareci

Ana Sayfa    Home Page