www.tayyareci.com                  ANA SAYFA Tayyareci Türkçe Site Gökyüzünün yeni adresi
Tayyareci English Site
Tayyareci Deutsch Site
Sitede Arama :
 

ÇANAKKALE HAVA SAVAŞLARI

Sevgili dostlarım,

 

Bu sene Çanakkale Savaşının 90ncı yılını kutluyoruz. 18 Mart 1915 tarihinde Çanakkale’yi sadece donanma gücüyle aşmayı deneyen düşman, Türk savunmasının büyük bir azimle direnmesi ve son derece akıllıca yerleştirilmiş deniz mayınlarından kaynaklanan kayıpları karşısında geri çekilmek zorunda kalmıştır. 25 Nisan 1915 tarihinde bu kez karaya çıkartma yaparak boğazı geçmeye kalkan düşman bugün bir kahramanlık destanı olarak andığımız Türk savunmasının şiddetli ve fedakar direnişi karşısında başarılı olamamıştır. Çanakkale yarımadasını ele geçirmek için yaptığı her yeni saldırıda yenilgiye uğrayan düşman “Çanakkale geçilmez” gerçeğini anlamış ve Ocak 1916’da tüm askerlerini geri çekerek bölgeden ayrılmak zorunda kalmıştır.

 

Çanakkale savaşının deniz cephesindeki ve kara cephesindeki savaşlar bir çok yayınla işlenmiştir. Ancak bu savaşın hava cephesindeki savaşlar genellikle ihmal edilmiştir. İngiliz resmi harp tarihinde boğazın sadece donanma ile geçilmesinde yeni hava silahına, yani uçaklara ümit bağlandığı ifade edilmektedir. Düşmanın Çanakkale Savaşını kaybetmesinde kendisi tarafından hava gücünün yetersiz hazırlanması ve son derece kötü idare edilmesi ve Türk hava gücünün tüm imkansızlıklara rağmen görevini son derece başarı ile gerçekleştirmesinin katkıları çok büyüktür.

 

ODTÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümünün ev sahipliğinde düzenlediğimiz bir seminerle Çanakkale Savaşının 90ncı yılında bu savaşın unutulan cephesini işleyeceğiz.

 

Çanakkale Savaşı 90ncı Yıl, Savaşın Unutulan Cephesi – Hava Savaşları

Sunan: Mak. Müh. Bülent Yılmazer

Yer: ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi, D-Salonu

Tarih ve saat: 15 Nisan 2005, 10:00

 

Seminerimizle birlikte Çanakkale hava savaşları üzerine küçük bir sergimiz olacak. Çanakkale’de 6 düşman uçağı düşürerek Türk semalarında ilk ve tek hava ası olan Alman pilot Üsteğmen Emil Meinecke’nin savaş yıllarında Çanakkale’de çekilmiş fotoğraflarını içeren albümlerinin yanı sıra Birinci Dünya Harbi yıllarında Türk havacılığına ait çeşitli objeler de sergimizi süsleyecek.

 

Seminerimizde sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

 

Saygı ve sevgilerimle,

 

Bülent Yılmazer

Havacılık Tarihi Öğretim Görevlisi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü

Tel:    (312) 440 8315 (ev)

         (312) 395 4236 (iş)

         0532-559 3191 (gsm)

e-posta: yilmazer@tr.net

Ana Sayfa    Home Page