www.tayyareci.com                  ANA SAYFA Tayyareci Türkçe Site Türkiye'nin en kapsamlı havacılık sitesi
Tayyareci English Site
Tayyareci Deutsch Site
Sitede Arama :
 

TARİHTEN KOPAN SAYFA… CURTIS PITTS

Şu sıralar dünya hava şenlikleriyle coşarken airshow’ların efsanevi babası Curtis Pitts’i kaybetmenin üzüntüsüyle sarsıldı. Pitts Special olarak bilinen çift kanatlı akrobasi uçakların yaratıcısı Curtis Pitts, kalbindeki soruna yenik düşerek 10 Haziran 2005’de aramızdan ayrıldı. 89 yaşındaki Pitts bu son uçuşuna arkasında sevenlerini bırakarak çıktı.

Curtis Pitts kimdir?

Havacılığın, sivil ve askeri boyutun ötesine geçmesine önderlik etmiş, hava gösterileri alanında yeni bir kapı açmış önemli bir isimdir Curtis Pitts. Her şey 1943’de yani 27 yaşındayken kendisi için gösteri amaçlı bir uçak yapmaya karar vermesiyle başlar. Amacı seri bir üretim değildir. Ama bu yaptığı uçak onun dünyaca ünlü hava gösteri uçaklarının ilk adımı oluvermiştir.

İlk modelin adı Pitts Special S-1S’dir. Bu model hayranlık ve sevgi kazanır. Bunun üzerine 1946’da bir tane daha yapar ve S-1C adını verir. Yapıldığı yıl bir hava şovunda Pitts’in bir çalışanı tarafından uçurulur ve büyük beğeni toplar. 1948’de bu uçak bir airshow pilotu tarafından satın alınır. Böylece Pitts’in tasarımlarında ilk satış gerçekleşmiş olur. Pitts Special çok defa şampiyon olur, çeşitli ödüller alır ve Amerikan yeterlilik sertifikası verilir. Tüm dünyada hızla yayılan ve adından çokça bahsedilen şampiyon uçak şu anda National Air and Space Museum’da 1985’den beri sergilenmektedir.  

Curtis Pitts’in dizayn ettiği uçaklar çift kanatlı akrobasi uçaklarının içinde en üstün niteliklere sahip olanlarıdır. Bu uçaklar aynı zamanda havacılık alanında bir devrim kabul edilir. Çünkü, diğer uçakların aksine küçük boyutlu oluşu, normalin altında hafifliği, azami çevikliği, kısa kanat açıklığı bu uçakları diğerlerinden ayırır. Ayrıca önemli bir özelliği de her parçasının sökülüp takılmaya olanak vermesidir.

Bu bir aşk olsa gerek, Curtis Pitts son yolculuğuna uğurlanana dek 80’li yaşlarında olmasına rağmen uçak tasarımlarına devam etmiş. Öyle ki 60 yıl önce yapmış olduğu uçak hala en iyi tasarım ve en başarılı Amerikan yapımı hava gösteri uçağıdır. Üzerinde son çalıştığı dizayn olan Pitts Model 14’ün yapımında da çalışanlarının hep yanında olmuş. İlerlemiş yaşına rağmen işinden hiç uzaklaşmamış. “Ben emekli olmak istiyorum fakat bu öyle gözüküyor ki bu insanlar beni bırakmayacak” diyerek çalışma azmini vurguluyor.  

Kendisine havacılık dehası denilebilir. Çünkü projelerinin formülleri ve matematiksel değerlerini hiç kağıtta tutmaz, aklına yazarmış. Kıvrak zekalı ve hesap yeteneği çok kuvvetli olan Curtis Pitts’in bu konuda yaşadığı üzücü bir anısı var. “70li yıllarda tüm belgelerinin de içinde bulunduğu hangarı bir yangında kül oluyor. O günden sonra formüllerini sadece aklına yazmaya kağıt kullanmamaya karar veriyor.” Her şey bir yana “Bu iş tv. seyretmekten daha iyi” diyen Curtis Pitts’in misyonunda başarıya ulaşmış biri olduğu apaçık ortada.

Dünya çapında tanınmış ve akrobasi yarışmalarında çok kez ödül almış olan Pitts S-2B,  Türkiye’de de uzun zamandır kullanılmakta. Hem de Türkiye’nin tek akrobasi pilotu Ali İsmet Öztürk tarafından. Ali İ. Öztürk akrobasiye başladığı tarihten itibaren uzun süre Pitts S-2B  ile üstün performanslı şovlarını gerçekleştirdi. Şu anda da yine Pitts tasarımı olan S-2S modeliyle harikalar yaratmaya devam ediyor.   

Editör : Sema BALABAN  sematululer@hotmail.com 

Ana Sayfa    Home Page