www.tayyareci.com                  ANA SAYFA Tayyareci Türkçe Site Gökyüzünün yeni adresi
Tayyareci English Site
Tayyareci Deutsch Site
Sitede Arama :
 

GÖZLER GÖKYÜZÜNDE, AKILLAR HAVADA

Aklım Havada… Bu bir slogan… 10 Temmuz’da Hezarfen’de yapılan hava şenliğinin sloganı… 2004 yılı sonlarında kurulan Ulusal Havacılık Platformu UHAP tarafından ilk kez düzenlenen şenlik havacılık tutkunlarına renkli bir gün yaşattı.

Görevi ne olursa olsun, gökyüzünü özgürce yaşayan hava araçlarıyla bir arada olmak bana büyük mutluluk veriyor. Hepsi olmaları gereken yerde… Gökyüzünde… Hava şenliklerini bu yüzden çok seviyorum.

Uçak, paraşüt, helikopter, ultralight Ulusal Havacılık Şenliği 2005’de gösteri yapan hava araçlarıydı. Ayrıca rüzgardan dolayı uçurulamayan balon ve motorlu paraşüt de vardı. Onların uçuşunu sanırım bir sonraki şenlikte göreceğiz.

Biraz organizasyon eksikliklerinin yanında genel olarak nefis bir hava şovuydu. İlgiyi toplamak, havacılık tutkunlarını eğlenceye hazırlamak için dans gösterisiyle başlayan şenliğin gerçek açılışı İstiklal Marşı ile yapıldı. Ardından günün önemini bildirir konuşmalar ve paylaşımlar devam ederken gökyüzünün biranda renklendiğini fark ettik. İşte havacılık şenliği bu dakikada gözleri gökyüzüne çekti, artık herkesin “aklı havada”ydı…

Konuşmaların bitimine yakın, Türk Hava Kurumu paraşütçüleri, büyük bir coşkuyla gösteri alanına doğru süzülerek inerlerken taşıdıkları Türk Bayrağı, Atatürk Resmi ve THK Bayrağı dikkat çekti. Bir taraftan büyük bir güzellikle atlayışlar tamamlanıyor, diğer taraftan paraşütlerini katlama telaşı içindeki paraşütçüler, kendilerini merakla seyreden kalabalığa karışıyordu.   

Geniş bir alana yayılmış kalabalığın içinden geçerken havacılık standları dikkatimi çekti. Dergiler, broşürler, çeşitli aksesuarlarla süslenmiş standların hepsi de çok renkliydi. Havacılığı her alanıyla yaşamak isteyenler ve yeni bilgi edinmekten çekinmeyenler için son derece çarpıcı bir ortamdı.

Etraftan gelen uçak sesleri ortamın neşesini iyice arttırıyordu. Tam o anda piste son model bir Mercedes fırladı ve ardından 1953 model Piper marka uçak … Kalabalık ne olacak diye beklerken çok geçmeden bir kapışma olacağını anlıyor. Çünkü hızla gelmekte olan Mercedes’e bir de bakıyoruz yanında hızla giden sarı Piper meydan okuyor. Bence pek adil bir kapışma değil bu, çünkü Piper bir anda tekerleklerini yerden kesip yükselirken Mercedes yerde devam ediyor. Gerçi arabada da bir kanat eksik, o da olsa kapışmanın geri kalanını gökyüzünde izlerdik herhalde…

Gösteri alanında park etmiş halde iki sarı uçak takılıyor gözüme, birisi biraz küçük olmakla beraber ikisi birbirinin aynı. İkisi de Piper marka. O da ne, biraz daha dikkatli bakınca küçük olanın model uçak olduğunu anlıyorum. Radyo kontrollü model uçakları biraz bilirim. Ama bu bildiklerimden çok farklı, çok büyük, biraz uğraşsam içine ben bile sığarım… Anlıyorum ki beraber şov yapacaklarmış. Pistte Piper Model’in pilotu, gökyüzünde Piper’ın pilotu… Birlikte yaptıkları uyumlu ve güzel bir hava şovunun ardından halkı selamlayarak gösterilerini tamamlıyorlar.

Özel Harekat Polislerinin helikopterli gösterileri belki de günün en heyecan verici dakikalarıydı. Helikopter pilotu, önce heybetli helikopterinin marifetlerini sergiledi. Sonra eğitimli Özel Harekat Polisleri bir tatbikat yaptı. Gösterinin sonuna doğru helikoptere iki yandan asılı ipten merdivenlerin üzerinde, polislerin selam durarak yaptıkları geçiş, izleyenleri hem heyecanlandırdı hem de keyifli anlar yaşattı.

Helikopter gösterisi bu kadarla kalmadı. Özel bir hastanenin yaptığı gösteride de, varsayılan bir kazaya yerden ve havadan müdahale yapıldı. Kısa sürede başarıyla sonuçlandırılan tatbikat da insan hayatının ne kadar önemli olduğu gösterilmiş oldu.

Akrobasi uçuşları ve gokart gösterisindeydi sıra. Gözlerimiz Ali İsmet Öztürk’ü ve Mor Menekşesini arıyordu. Ama Avrupa Turnesinde olduğu için bu kez iki ayrı Pitts Special akrobasi uçağı ile Can Polat Hakgüder ve Haşmet Topçuoğlu gösteri yapacaktı. İlk uçağın kısa bir süre solo uçuşundan sonra diğer uçak da  gökyüzüne çıktı ve duman bulutları arasında gösterilerini yaptılar. Pistte son hız giden gokart da heyecanı arttırıyordu. Bu hava ve yer şovu da büyük bir ilgiyle izlendi.

Benim için en güzel dakikalara gelmişti sıra. 10 Temmuz Pazar gününü olduğundan daha mutlu tamamlamama neden olan şey bir uçuştu. THK paraşütçüleri tekrar atlayış yapacakları için uçuşa hazırlanıyorken  ben de misafir olarak uçakta yerimi almıştım. Ne büyük bir keyiftir bu, yaşamayan bilemez. Hem gökyüzünde olmak hem de paraşütçülerin atlayışlarını yakından izlemek ve o heyecanını yaşamak. Bu mutluluğa sebep olan THK Genel Sekreteri Pilot General Mustafa Fırat’a ve Cessna Caravan pilotlarına sonsuz teşekkürler.

Ulusal Hava Şenliği 2005’de günün sonu gelmişti artık. Bu organizasyonda diğerlerinden farklı olarak bir de konser vardı. Sanatçı Nev’in verdiği konserden sonra havacılık faaliyetleriyle geçirdiğimiz bir Pazar gününü daha noktaladık. Gün bitti belki ama akıllar hala havadaydı…

2006 DA SİZLERİDE BEKLERİZ

Sema BALABAN

sematululer@hotmail.com

İLK DUYURU

Havacılık Tutkunlarına

Ulusal Havacılık Platformu tarafından 9 Temmuz 2005 Cumartesi günü düzenlenecek olan Ulusal Havacılık Sempozyum ve Çalıştayı Programı ile 10 Temmuz 2005 Pazar günü İstanbul Hezarfen Havaalanında gerçekleşecek Ulusal Havacılık Şenliğine ait e-posta duyurusu  www.tayyareci.com üzerinden genel duyurum yapılabilmesi amacıyla ekte bilgilerinize sunulmuştur. 

Saygılarımızla,    UHAP Etkinlik Komitesi  

Saat

ULUSAL HAVA TAŞIMACILIĞI - UHAS2005,      9 TEMMUZ 2005 CUMARTESİ

09:00

KAYIT

 

SDKM    BÜYÜK SALON

 

SEMPOZYUM AÇILIŞI VE PROTOKOL

10:00

Rektör: Prof. Dr. Faruk KARADOĞAN

10:10

Hezarfen Havaalanı Yön. Kur. Bşk.: Faruk BERKSAN

10:20

TÖSHİD Yön. Krl. Bşk.: Şahabettin BOLUKÇU

10:30

THY Genel Müdürü: Temel KOTİL

10:40

Ulaştırma Bakanı: Binali YILDIRIM

10:50

ARA İKRAM

 

HAVA ULAŞIM SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞME, AB VE ULUSLARARASI UYUM

Salon Başkanı                                                                                                                                                                                                                                         Topa B. TOKER

11:10

HAVAK Bşk.: Yavuz ÇİZMECİ

11:30

Uğur CEBECİ

11:50

SHGM Genel Müdür Yrd. V.: Haydar YALÇIN

12:10

ÖĞLE YEMEĞİ ARASI

 

BÜYÜK SALON

SALON A

SALON B

SALON C

SİVİL HAVACILIKTA SORUNLAR VE ÇÖZÜMLER I

HAVAALANLARI

DÜNYADA VE TÜRKİYE’DE UÇUŞ GÜVENLİĞİ

HAVACILIKTA PİLOT VE PERSONEL PLANLAMASI VE EĞİTİMİ

Panel Başkanı                                                              Binali YILDIRIM

Salon Başkanı                                                                        Hayri ACAR                           

Salon Başkanı                                                               Haydar YALÇIN

Salon Başkanı                                                                   İsmail DEMİR

13:30

Konuşmacılar:                       Temel KOTİL,                                               Şahabettin BOLUKÇU,                    Yavuz ÇİZMECİ,                         Faruk BERKSAN,                      Başaran ULUSOY,                      Güntay ŞİMŞEK,                                 Tuna GÜREL,                             Mahmut TEKİN

OKAN, M. 

ÖZGÜL, T., DENGİZEK, H.            

ANLI, E., YURT, S.N., ÖZKOL, İ.                                             

13:50

KORUL, V.

GÜNTEPE, E.                                                                              

ELİÇİN, A.

14:10

SALDIRANER Y.

GEREDE, E.                                      

GEREDE, E.                                      

14:30

KAYA, E., BAŞAR, M., GEREDE, E., KUYUCAK, F., SÜRMELİ, A. 

USANMAZ, Ö., TURHAN, U.                           

ÇINAR, E., USLU, S. ve MALKOÇ, M.                        

14:50

AKDAĞ, M.S., ÖZKOL, İ..      

USANMAZ, Ö.                                                

DOĞANER, T.

15:10

ARA İKRAM

 

SİVİL HAVACILIKTA SORUNLAR VE ÇÖZÜMLER II

HAVA TAŞIMACILIĞI POLİTİKASI

HAVACILIKTA AB

AMATÖR HAVACILIK

Panel Başkanı                                                              Binali YILDIRIM

Salon Başkanı                                 Mehmet Ş. KAVSAOĞLU                 

Salon Başkanı                                                            Süleyman TOLUN

Salon Başkanı                                                    Cezmi ENSON                                               

15:30

Konuşmacılar:                       Temel KOTİL,                                               Şahabettin BOLUKÇU,                    Yavuz ÇİZMECİ,                         Faruk BERKSAN,                      Başaran ULUSOY,                      Güntay ŞİMŞEK,                                 Tuna GÜREL,                             Mahmut TEKİN

BARUT, K., TOPÇU, Y.İ.,  AKINCI, E.               

USLU, C..                                                           

ÇETİNGÜÇ, M.                                   

15:50

USANMAZ, Ö.   MALKOÇ, M.                                         

ÖZALP, T. KORU, A .                                                           

TÖRE, H., AKIN, A.

16:10

CENGİZ, A.

ALTAY, T.                     

KURT, G.                       

 

HAVACILIK TEKNOLOJİSİ

HAVACILIK METEOROLOJİSİ

HAVAYOLLARI

Salon Başkanı                                                              M.Fevzi ÜNAL

Salon Başkanı                                                              Yunus BORHAN

Salon Başkanı                                                             Yücel KANDEMİR                       

16:30

ERDEM, M.S.     AYDIN, K.                                    

Aslan, Z.

KOYUNCU, G., TOLUN, S.                           

16:50

SOLAKOĞLU, E.    HASSOY, B.                                       

BORHAN, Y., KADIOĞLU, M.                                      

ACAR, H., Arslan, U.                                 

17:10

İNAN, S.

PULLA, H.M.                                               

ÖZASLAN, A.O., ÖZKOL, İ.                                       

 

SEMPOZYUM KAPANIŞI

17:40

ÇALIŞTAY VE SONUÇ BİLDİRGESİ

Ana Sayfa    Home Page