www.tayyareci.com                  ANA SAYFA Tayyareci Türkçe Site JET ANALIZ HAVACILIK
Tayyareci English Site
Tayyareci Deutsch Site
Sitede Arama :
 

MAKALELER MAKALELER

İLK HAVA SEHİTLERİMİZ 

Sevgili Tayyareciler,

 

Bugün, 27 Şubat 1914’te ülkelerinin şanı için üç kıtayı aşarak gerçekleştirmeye çalıştıkları uzun mesafeli uçuş sırasında şehit düşen ilk havacılarımızın ölümlerinin 89ncu yıl dönümü.

 

Bu seyahatin Osmanlı İmparatorluğu için askeri ve siyasi önemini ve dünya havacılık tarihindeki önemli yerini, seyahatin başlangıcının  yıldönümü olan 8 Şubat tarihindeki mesajımla sizlere aktarmıştım. Aynı mesajımda, bu tarihi yolculukta görev alan pilotlarımızın eksik eğitimlerine ve tüm güçlüklere rağmen Balkan Harbinde gerçekleştirdikleri başarılı keşif uçuşlarını da özetle anlatmıştım. Yeterli haritaları dahi çıkarılmamış topraklar üzerinde, bilinmeyen engellerle dolu bu uzun mesafe uçuşu için kendilerine verilen tayyarelerin ise henüz sorunları giderilememiş ve yıpranmış araçlar olduğundan bahsetmiştim.

 

“Muavenet-i Milliye” isimli Bleriot XI tayyaresiyle uçan pilot Fethi Bey ve rasıtı Sadık Bey çeşitli güçlükleri ve bir kazayı atlattıktan sonra, 27 Şubat 1914 tarihinde büyük bir kalabalığın katıldığı uğurlama töreniyle Şam’dan Kudüs’e hareket ettiler. Aradan dört saat geçtikten sonra tayyare halen Kudüs’e varmayınca arama çalışmaları başlatılmıştı. Yapılan araştırmalar sonucunda, maalesef tayyarenin enkazı ve şehitlerimizin cansız bedenleri Taberiye Gölü kıyısındaki Samra kasabasına yaklaşık iki kilometre mesafede, Golan tepelerinin eteklerinde bulundu.

 

İlk hava şehitlerimizin naaşları özel bir trenle o zamanki Suriye Vilayet merkezi olan Şam’a getirilerek, büyük bir törenden sonra Emeviye Camii Şerifi’ndeki Selahaddin Eyyubi Türbesinin bahçesine defnedildi.

 

Bu acı olayın üzerinden iki hafta geçmeden, Yafa’dan havalanan pilot Nuri Bey ve rasıt İsmail Hakkı Beyin tayyaresi “Prens Celaleddin” denize düşerek kaza geçirdi. Bu kazada hayatını kaybeden Nuri Bey havacılığımızın üçüncü şehidi olarak Şam’daki diğer şehitlerimizin yanına defnedildi.

 

Bu anlamlı günün yıldönümünde, imkansızlıklar içinde ve en zor şartlar altında dahi vatanının yücelmesi ve korunması için göreve atılmaktan çekinmeyen hava kuvvetlerimiz mensuplarını saygı, aziz hava şehitlerimizi rahmetle anıyorum.

 

Hepinize saygı ve sevgilerimle,

 

Bülent Yılmazer
yilmazer@tr.net                                                           

  İlk Hava Şehitleri'ne Saygısızlık

  Aynı Konu Üzerine... Tayyareci Forum

  Konu ile ilgili daha fazla ve doğru bilgi için tıklayınız.

Sizde gönderin