www.tayyareci.com                  ANA SAYFA Tayyareci Türkçe Site YDK ENERJI
Tayyareci English Site
Tayyareci Deutsch Site
Sitede Arama :
 

ONLAR

 

     Uçmanın bir meydan okuma olduğunu Onlar’dan öğrendim. "Uçmak yerçekimine karşi çikmaktir. Uçmak  dogaya isyan etmektir" dediler.

      Pilotların, doğaya ve doğala meydan okuduklarını gördüm. Ağır hareketlerine, telaşsızlıklarına imrendim.  Onların, hızı havadayken sevdiklerini anlayamadım. Sakinliklerini kıskandım. Altlarındaki metal yığınının  hantallığının Onlar’ın tüm aşırılıklarını törpülediğini kavradım.     

     Dağları, dereleri, tepeleri aşağılarcasına uçarken gözlemeye çalıştım Onlar’ı. Yüreklerinden geçen bin bir  duygu selini öğrenebilmek için çırpındım. Ama olmadı. Sepette uçmakla, uçurmak arasındaki kilometrelerce  yolu aşamadım. Kendimi, bir kartalın pençesindeki fare gibi hissettim. Yerde de uçar gibi yürümelerine,  konuşmalarına boyun eğdim.

      On dakika sonra terden sırılsıklam hale gelecek uçuş tulumunu pırıl pırıl halde giyerlerken kaderleriyle dalga  geçtiklerini gördüm. Rugan ayakkabılarını, uçuş aletlerine göstermek için ayna gibi parlatmadı Onlar.  Ellerindeki levyeye, önlerindeki onlarca göstergeye güzel gözüksün diye sinekkaydı tıraş olmadı Onlar. Onlar  ölüme giderken, çirkin suratlı Azrail’e meydan okumak için böyleydiler.

      Çok pilot tanıdım. Çatışmanın tam ortasından yaralı alan, ayakları kadar genişlikte bir yere inip cephane  taşıyan helikopterler gördüm. Bir roketle vurulduktan sonra, önündeki cama, başındaki kaskına sıçrayan kan  lekeleriyle uçmaya devam edenleri duydum. Pilot arkadaşının cenazesini taşıyan pilotları dinledim.

      Uçmanın özgürlük olduğunu, bağımsızlık olduğunu dinledim Onlar’dan. Üç galon benzin, iki galon yağ ve  birkaç metal parçasının insan ruhunda yarattığı fırtınaları anlayabilmek için gereken tek şeyin, uçma yeteneği  olduğunu öğrendim.

      Her çocuk gibi pilot olmak istedim. Rüyalarımda mavi göklerde uçtum, uçak maketleri yaptım, kuşların  kanatlarını, gagalarını inceledim. Ama olamadım. Pilot olmak için, gerçek bir pilot olabilmek için, bu yeteneğin  doğuştan insan benliğine yerleşmiş olması gerektiğini öğrendim.

      Uğraştım, didindim ama pilotları anlatan bir öykü yazamadım. Bülent’i, Sedat’ı, Önder’i, Ferruh’u, Oğuz’u  yazayım dedim, beceremedim. Gökyüzüne yazdıkları öykülerini kaleme alıp, kağıda dökemedim. Sonunda,  onların öykülerinin, yazılabilecek kadar sıradan olmadığını anladım.

HAKAN EVRENSEL'İN GÜNEYDOĞUDAN ÖYKÜLER ADLI KİTABINDAN ALINMIŞTIR.

To:

tayyareci@yahoogroups.com

From:

"Aykut ÜNAL" <aykutu83@yahoo.com>  

Date:

Fri, 18 Jun 2004 03:57:41 -0700 (PDT)

Subject:

[tayyareci] ONLAR

Ana Sayfa    Home Page