www.tayyareci.com                  ANA SAYFA Tayyareci Türkçe Site Türkiye'nin en kapsamlı havacılık sitesi
Tayyareci English Site
Tayyareci Deutsch Site
Sitede Arama :
 

YABANCI KARGALAR - 2

Degerli Airporthaber.com,Airhaber.com  Tayyareci.com bireyleri .. Sn. Ugur Cebeci ve Sn. Güntay Şimşek

08-02-2006 tarihinde airporthaber'de yayımlanan ''HAVADA ACEMİ PİLOT KAVGASI'' başlıklı Habere istinaden ''YABANCI KARGALAR''  Başlıklı yazım airporthaber ve tayyareci.com sitelerinde yayımlanmıştı.

Aradan 1 yıl gecti ve duruma baktıgımızda ulkemizde hala Yabancı pilotlar istihdam ettirilmekte.SHGM'nin web sitesinde 12-02-2007 tarihinde yapılan acıklamaya bakılırsa 2006 yılı sonu itibariyle 2005 yılına kıyasla ülkemizdeki yabancı pilot sayısı 220'den 155'e düşmüş !!!  Acaba bu sayı gercektenmi düştü yoksa 2006 sonunda yabancı pilotların sözlesmelerinin bitmesinden ve sezon sonu itibarıyla sözlesmelerinin yenilenmemesinden kaynaklanan bir düşüşmüdür?? hatta havayollarının yıllık ucus sayısı acısından 2006'dan umduklarını bulamayıp yabancı pilotları işten cıkarmalarındanmı kaynaklanmatadır ??

Bu düşüşün kış sezonuyla alakalı olduguna inanmak bana göre en dogrusu fakat 2007 yılının Mart ile Aralık ayı aralarında ülkemizdeki Yabancı Pilotların sayısını beklemek gerek ve umarım 2007 sonunda ben yanılmış olurum.12-02-2007 tarihi itibariyle ve SHGM'nin resmi sayılarına göre 2006 yılı sonu itibariyle havayolu işletmelerinde görev yapan Pilot sayısı 2530 ve bunların 2375'i T.C. vatansı 155'i ise Yabancı uyruklu pilotlar.Buda % 6.1 Yabancı pilot demektir.Bakalım 2007 yılında bu oran nasıl degişecek.Ayrıca saglıklı bir rakam verilebilmesi icin yılsonu sonu rakamları degil yüksek sezonda calıstırılmıs olan Yabancı Pilot sayısını baz almak gerekmektedir cünkü sadece yılsonu Yabancı Pilot sayısı baz alınırsa veriler gercekleri yansıtmamış olacaktır.

Asıl konuma gelince....

Konu başlıgındanda görebildiginiz gibi...Ülkemizin köklü havacılık kuruluşlarından Gözenair'in temmuz ayından itibaren hizmete acmayı planladıgı Simülatör merkezi (TRTO).Bugüne kadar muhtelif havayollarımız Kokpit ekiplerinin tip intibak ve 6 aylık peiyodik simulatör egitimlerini kısmen THY bünyesinde bulunan Simülatörleri kiralayarak fakat büyük bir kısmını yurdışı menşeli simulatör şirketlerinde yada havayollarından temin etmekteydi.Bundan dolayı Gözenairin bu girişimi Türk sivil havacılıgı adına oldukca önemli ve sevindirici bir gelişmedir.

Bilindigi gibi yurdışında simülatör egitimi sunan (TRTO'lar) Type rating training organisation'ler ücret karsılıgı arzu edilen tipte Simulatör egitimi vermekteler.Yani yeni mezun bir pilot cebine yaklasık 22.000 Avro koyarak Airbus-319-320-321 yada Boeing 737-800/737-800 NG egitimini alabiliyor (6xTouch&go dahil).

Ardındanda muhtelif havayollarımızdan birine iş müracatında bulunarak Tip egitimi olmayan diger işsiz pilotlara kıyasla bir avantaj elde etmiş oluyor cünkü...Kendisini işe alacak havayolu her ne kadar tip egitim masraflarını zamanla maasından düşsede bu durumda Havayolunun cebinden sıcak para cıkmamıs oluyor.

Yaklasık 3 ay önce SKY havayollarının bir iş ilanı takıldı gözüme....First Officer aranıyordu ve şartları aynen bilginize sunuyorum....ATPL FROZEN lisansı....500 SAAT UCUS TECRÜBESİ...vs.vs fakat tip egitimi aranmıyordu...line tecrübesi aranmıyordu.

Bu ilana istinaden bir arkadaşımız SKY havayollarına başvuruyor...ilgili arkadaşımıza söylenenler aynen şunlar...Sizi işe alabiliriz ama Type rating ücretinizi kendiniz karşılamanız gerekiyor..arkadaşımız bu şartı kabul ediyor ve pamuk eller cebe.Simülatör ücretinin yarısı peşin....geri kalan yarısı ise işe başladıktan sonra her ay maaşından kesilecek.Fakat simülatör egitiminde başarılı olamadıgı takdirdede bütün parası yanacak.Arkadasımız daha önce baska bir havayolunun simülatör egitimde başarısız olup sözleşmesi bitirilmesine ragmen böyle bir riski göze almış.Kendisine buradan en icten dileklerimle başarılar diliyorum.

Bilindigi gibi ülkemizde ucan yabancı pilotların önemli bir kısmı yurtdışında bulunan belli başlı TRTO'larda Tip intibak egitimlerini tamamladıktan sonra...yine TRTO'nun aracılıgıyla anlaşması olan Türk şirketlerine First Officer olarak iş imkanı yaratılmıştır.Tabiiki ücret karşıgı (20-25000 USD) karsılıgında 100 saat line training alabiliyorlar ve Yabancı pilotları Havayollarımıza cazip kılan ASIL sebebte budur...cünkü Havayolu bu pilota hem  herhangi bir yatırım yapmıyor akabindede 100 saatlik line egitimi boyuncada Maaşta ödemiyor.


Bu sistem bugüne kadar sadece Yabancı pilotlara uygulanmaktaydı....fakat görüldügü gibi artık yerli pilotlarada nadiren uygulanmakta.Peki 2007 temmuzundan itibaren neler olacak...Gözen air simülatör merkezinin acılması neleri tetikleyecek ??

Bence olacaklar şunlar !!!! (ve UMARIM YANILIRIM)

Havayolları mümkün oldugunca iş başvurusunda bulunan ve tip egitimi olmayan pilotlara Para karşılıgı tip egitimi sunacak...cünkü artık Yurtdışına gitmelerinede gerek yok halihazırda Göznair varken.Yani yabancılara uygulanan sistem biz türk pilotlarınada uygulanacak bence.Hatta  Simülatör egitimini peşin isteyebilirler...artık insafa kalmış bir durum :))

Evini..arabasını satarak..Bankadan kredi cekerek Ucus okulu masraflarını ancak karsılayabilen cok sayıda pilot adayı zar zor okulu bitirdikten sonra birden şok yaşayacak bence...cünkü işe girebilmek icin en az 20-25000 USD paraları olması gerecek.Belki yarısı peşin belki tamamı peşin.

Havacılıga yeni adım atmıs yada son 2 yıl icerisinde bir ucuŞ okuluna baslamış olan genclermize bu OLASI KABUS HİÇ ANLATILMADI....HEP PİLOT EKSİKLİGİNDEN VE 4000-5000 USD Pilot maaşlarından ve müthiş pilot eksikliginden bahsedilerek adeta agızları sulandırıldı ve borç tuzagına düşürüldü.
Birde yetmiyormuş gibi SHGM'nin yeni hizmet tarifesi tokat gibi suratımızda patladı.Sade sınav harçlarını gözönüne alırsak yaklaşık 2000 YTL uctu gitti cebimizden! Ders başı 20 YTL'lik sınav harcı 100 YTL'cıkarılda...bu nasıl bir zamdır...tamtamına 5 katı...bu nasıl bir insaf ve infazdır??? SHGM adeta PİLOT OLMA KARDEŞİM DİYOR SANKİ ?

SHGM artık devletten bütçe almayacak ve kendi yagıyla kavrulma durumunda ama kendi yagından ziyade...Zaten ucusokullarına onbinlerce dolar ödeyen ögrencileride yagsız bırakacak..Zincirin en zayıf Halkasına bu darbeyi vurmak bence kelimlelerle tarif edilemez...Gercekten Yazık!!!!!!!!!!!!

Ya şimdi ne olacak???

Parası olmayanlar ne yapacak ???

ABD'de oldugu gibi  kuvvetli bir Genel havacılık sektörümüz olsa...en azından bir müddet Hava Taxi şirketlerinde ucup hem tecrübe kazanıp hemde biraz para kazanma şansımız olurdu ama ülkemizde imkanlar son derece kısıtlı.Degerli Airporthaber..tayyareci.com...airhaber.com..Sn.Ugur Cebeci ve Sn. Güntay Şimşek

Yukarıda yazdıklarım umarım gerçege dönüşmez...cünkü o zaman cok insanın hayalleri yılkıcak ve canı yanacak.

İşin en kötü kısmı...şu an muhtelif ucus okullarında egitimlerine devam eden bircok pilot adayının böyle bir yakın felaketten haberleri yok sanıyorum.

18-25 yaş grubu bircok pilot adayı var Ucusokularında !!! sadece 5000-6000 USD maaşa aldanarak cocukları icin varını yogunu satarak cocuguna Pilot olabilme imkanı saglayan ailelerin cocuklarıyla dolu Ucusokulları!!!!

fakat egitimin sonunda işe girmebilmek adına karşılarına takriben 20-25000 USD CIKABİLECEGİ İHTİMALİNİN farkında bile degil bircogu.


Bence bu konuya iş işten gecmeden deginilmesi gerekiyor...ve asagıdaki sorulara şimdiden cevap aranması  kacınılmaz.

Havayolu Şirketlerimiz Type Rating masrafları konusunda netür uygulamalar yapacaklar??


Gözenair Simülatör merkezinin acılması Type rating masraflarının Havayolları tarafından pilotlara yüklenmesini beraberindemi getirecek??


Eger Type Rating Ücretleri Pilotara yüklenecekse Adaylara Banka Kredisi imkanı sunulacakmı??

Gözenair'in Type Rating egitimi ne kadara mal olacak ??Degerli Airporthaber..Tayyareci.com...Airhaber.com bireyleri...Sn. Ugur Cebeci ve Sn.Güntay Şimşek

Konuya ilgi..alaka ve duyarlılıgınızdan dolayı şimdiden peşin teşekkürlerimi sunarım... ve bu konuya gereken hassasiyeti göstererek Habersiteleriniz ve Köşe yazılarınız kanalıyla bu karanlık Konuya ışık tutacagınızı ümid ediyorum.Bugüne kadar elinizden geldigince Havacılara destek oldunuz...Araştırmacı ve sorgulamacı Gazetecilik ve Habercilik ruhunuza güvenerek bizleri bu konudada yalnız bırakmayacagınızdan eminim.


NOT : Uygun gördügünüz takdirde bu mektubumu aynen yayınlayabilirsiniz.

Ek: 1 sayfa : A-319-320  B-737-NG Type rating/Line training ücretleri ve şartları konusunda Randhem Aviaton ile yapmış oldugum yazışmalarım. 


Saygılarımla.....

Barış Kemal TABAK

airflow74@hotmail.com

Ana Sayfa    Home Page