M.HALUK SEVEL
  UÇAKLAR BÖLÜMÜ EDİTÖRÜ  
ÇETİN TUNAYA BURADAN MAİL GÖNDEREBİLİRSİNİZ

Makina mühendisi. 1944 yılında İstanbul’da doğdu. Orta tahsilini Kadıköy Maarif Koleji’nde (şimdiki adıyla Kadıköy Anadolu Lisesi), yüksek tahsilini Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde tamamladı. Şu anda İzmir’de TEBA şirketler grubunda genel müdür yardımcısı olarak görev yapmaktadır. İzmir, Karşıyaka’da oturan Haluk Sevel evli ve iki çoçuk sahibidir.

Haluk Sevel’in havacılık merakı ilkokul yıllarında başlamaktadır. O yıllarda, şimdi askeri alan olan eski Yeşilköy Havaalanına babası ile birlikte gider ve uçakları seyrederdi. Bu merak ileriki yıllarda maketçiliğe dönüştü. Ancak 50’li yıllarda ve 60’lı yıllarda plastik maketler ülkemizde bulunmadığı için bunları ahşap ve kartondan yapardı.

Rus uçaklarına olan merakı, Sovyetler Birliği döneminde bu ülke ilgili herşeyin bir “demirperde”  ile  kapatılmış ve gizli olmasından, aynı zamanda büyük imkansızlıklara rağmen bu ülke teknisyenlerinin ulaştıkları yüksek seviyeye olan hayranlığından kaynaklanmaktadır. Sovyet/Rus yapımı savaş uçakları ile ilgili geniş bir fotoğraf ve bilgi kolleksiyonu bulunmaktadır.  

Haluk Sevel iyi derecede İngilizce ve orta derecede Rusca bilmektedir. 

WELCOME TO www.tayyareci.com GERİBACK NEXTİLERİ BİZ KİMİZ?