www.tayyareci.com                  ANA SAYFA Tayyareci Türkçe Site KAYA SIGORTA
Tayyareci English Site
Tayyareci Deutsch Site
Sitede Arama :
 

AYVALIK TAYYARESİ

Fotoğraf alt yazısı : "Geçen hafta Ayvalık Tayyaresinin tevsimi merasimi büyük tezahüratla icra edildi. Fedakar Ayvalıklılar kendi şehirlerinin ismini taşıyan levhayı bir an evvel görmek için aralarında ayrıca bir hamiyet müsabakası açmışlardır. Ayvalık tüccarlarından Şevket Osman Bey, Tayyare Cemiyetine 200 lira teberru etmek suretiyle bu levhayı açmıştır. Resmimiz Ayvalık tayyaresi ve Şevket Osman Bey ile Tayyare Cemiyeti azaları ve mahalli memurlar ve tayyarecileri göstermektedir."

AYVALIK TAYYARESİ Savoia-Marchetti SM-16bis/m, SM-59

PROFİL ÇİZİMİ SAYIN M. HALUK SEVEL TARAFINDAN YAPILACAKTIR

Cumhuriyetin ilk yıllarında çok uzun sahil şeridini kontrol etmek üzere 1.Dünya Savaşı’ndan kalmış yalnız üç adet Gotha WD-13 vardı. Bu uçaklar 1921 yılında “MM Grubu” elemanları tarafından İstanbul-Haliç’deki Donanma depoları basılmak suretiyle ele geçirilmiş ve deniz yoluyla Amasra’ya kaçırılmıştır. İstiklal Savaşı sonuna kadar burada  kurulmuş olan Dz.Tay.Bl.’nde görev yapmışlardır. Daha sonra İzmir-Güzelyalı’ya intikal eden bu bölüğün elindeki yaşlı uçakları değiştirmek gerekince 1924 yılında 8 adet , 300HP Fiat motorlu MS-16bis/m sipariş edildi. Bu siparişi 1926 yılında 400HP Lorraine-Dietrich motorlu 12 adet MS-16bis/m takip etti. Son olarak ta 1928’de 8 adet 450 HP Lorraine-Dietrich motorlu S.59 sipariş edildi. 1938’e kadar görevde kalan bu uçaklar Supermarine Walrus’ların gelişi ile hizmet dışı kaldılar.     During the first years of the newly founded Turkish Republic only three ex-WWI Gotha WD-13s were available as float planes to control the long Turkish coastline. These planes were smuggled from the Maritime depot in Haliç-İstanbul by the Turkish underground named the “MM” group and they were successfully transferred by boat to Amasra on the Black Sea shore. Until the end of the War of Independence they served the Dz.Tay.Bl (Maritime Airplane Co.) stationed at Amasra. The company was then transferred to İzmir-Güzelyalı. In 1924 eight  MS-16bis/m equipped with 300HP Fiat engines were purchased. The planes who came within the same year were assigned to the company located in İzmir-Güzelyalı. This purchase was followed by an order of 12 MS-16bis/m equipped with 400HP Lorraine-Dietrich engines.  Last order was placed in 1928 covering 8 S.59s equipped with 450HP Lorraine-Dietrich engines. They remained in service until the arrival of Supermarine Walrus’s in 1938. 

Özellikleri/Specifications

Mürettebat/crew:2, motor/engine: (Lütfen yukarıdaki metine bakınız/Please refer to text above), kanat açıklığı/wingspan: 16.66m, uzunluk/length:12.60m, yükseklik/height:4.19m, boş ağırlık/empty weight: 2600kg, azami kalkış ağırlığı/max take-off weight: 5030kg, azami hızı/max velocity:220km/h, seyir hızı/cruise velocity: 160km/h, tavan/ceiling:4900m, havada kalış süresi/airborne endurance:3 ½ saat/hours, silah donanımı/armament: 2 x MG & 6 x bomba/bombs

Ad konma merasimi ve tarihi: 1928 Tören ayrıntıları  kitapta da  yayınlanacak Nameing and date celebration : 1928 Details will be published in the book.
Güzel AYVALIK tayyaresinin tevsimi (ad konma ) merasimi hasıl oldu.

13 Kanunsani (Ocak) 1928 Cuma günü Ayvalık kendi mevcudiyetinden doğan tayyaresinin tevsim merasimi münasebetiyle müstesna ve heyecanlı bir gün yaşamıştır.  Sabah saat 10 dan itibaren halk deniz kenarına dökülmüş, ufuktan doğacak hava bekçisini sabırsızlıkla istikbale (karşılamaya) koşmuştu. Saat 11 i 20 geçe Ayvalık Tayyaresi çamlıklar üzerinden halkı selamlayan kartları saçarak denize inmiş ve rakipleri (pilotları) halkın gönülden alkışları arasında karaya çıkarılmışlardır. Tayyarecilerimiz ihzar edilen (hazırlanan) salonda izaz (şereflendirme) ve ikram edilmişlerdir. Bundan sonra tayyaremizin tevsimi merasimi başlamış ve kordelesi Ayvalık tüccarlarından Şevket Osman Bey tarafından kesilerek kaldırılmıştır. Tayyarenin üzerinde Güzel AYVALIK levhası belirdiği zaman halkın sevincine payan yoktu. Bu münasebetle Tayyare Cemiyeti (Türk Hava Kurumu) Ayvalık şubesi namına Halil Faruk ve müteakiben Sadık Halit, İsmail Hakkı, Dr. Fazıl Doğan Bey'ler tarafından tayyareciliğin kıymet ve ehemniyeti hakkında nutuklar söylenmiştir. Gece misafirler şerefine bir müsamere verilmiştir. Başta Şevket Osman Bey olmak üzere Ayvalık halkının kendi mevcudiyetlerinden doğan cemiyetlere karşı gösterdikleri yüksek alaka takdire şayandır. Tayyare Cemiyeti (THK) Ayvalık Şubesi tarafından AYVALIK TAYYARESİ'nin rakipleri (pilotları) Tayyareci Tevfik ve Abdullah Bey'lere bugünün bir hatırası olmak üzere bir altun kol saati hediye edilmiştir.  Kaynak : Türk Hava Mecmuası 1928 sayfa 484 (çeviri)

Uçak hakkında daha fazla bilgi için TIKLAYINIZ

www.tayyareci.com

Gönderdiğiniz fotoğraf ve belgeler kopyası alındıktan sonra adresinize iade edilecektir. Lütfen fotoğraf katkısında bulununuz.

Celal UZAR  Talatpaşa cad. Güreren Apt. no: 55 daire 13 Bahçelievler İstanbul

celaluzar@yahoo.com

0 532 3321912

CELAL UZAR