www.tayyareci.com                  ANA SAYFA Tayyareci Türkçe Site 444 1 JET   Kiralik ucaklar helikopterler
Tayyareci English Site
Tayyareci Deutsch Site
Sitede Arama :
 

BİLECİK  TAYYARESİ

BİLECİK TAYYARESİ Caudron C-59

PROFİL ÇİZİMİ SAYIN M. HALUK SEVEL TARAFINDAN YAPILACAK

Caudron C.59’lar Türk Havacılığı’ndaki bir ananenin devamı niteliğindedir. İstiklal Savaşı sonrası Yunan kuvvetlerinden ele geçirilen parçalardan meydana getirilen 3 adet Caudron G.3 ile başlayan serüven pilot eğitiminin Fransa’ya taşınmasına neden olmuş, pilotların dönüşüyle birlikte 1924 yılında ilk Caudron C.27’ler gelmiş, aynı yıl bu uçakları daha güçlü motora sahip Caudron C.59’lar takip etmiştir. Uzun menzilli uçuş eğitimi için kullanılan ilk parti Seydiköy (Gaziemir) Tayyare Mektebi’nde konuşlandırılmıştır. Daha sonra verilen siparişlerle bu yekün 32’ye çıkmış ve bu uçaklar Gaziemir’e ilaveten Eskişehir Hava Okulu’nda konuşlandırılmışlardır. 1936’da Gotha Go.145’lerle değiştirilmeye başlanmış ve tamamı 1937 yılının sonuna kadar servis dışı bırakılmıştır. 5 adedi planör çekici ve paraşüt eğitimi için THK’ya verilmiştir. Bu uçaklar da 1941’de servis dışı kalmıştır.   The Caudron C.59s present the continuation of a tradition within the TuAF . The tradition started with the 3 Caudron G.3s that were assembled by the parts that were confiscated from the retreating Greek forces towards the end of the War of Independence. This was followed by the journey of the Turkish pilots to France for further training. After the return of the pilots the very first Caudron C.27s were received which were followed by the C.59s equipped with more powerful engines. These planes were deployed at the Gaziemir Hava Okulu for long range training. The total procurement arose to 32 with follow-up purchases. The newcomers were stationed at Eskişehir Hava Okulu in addition the the school at Gaziemir. In 1936 they were started to be replaced by the new Gotha Go.145s. Before the end of 1937 they were completely written off. 5 of them were transferred to THK to be used as glider tugs and for parachutist training. They remained in service until 1941.

Özellikleri/Specifications:

mürettebat/crew: 2, motor/engine: Hispano-Suiza pistonlu V-motor/Hispano-Suiza V-type reciprocating engine: gücü/power: 180 HP, uzunluk/length: 7.80m,  kanat açıklığı/wingspan: 10.24m, yükseklik/Height: 2.70m, Boş ağırlık/empty weight: 590kg, azami uçuş ağırlığı/max take-off weight: 890kg, azami hızı/max speed: 180 km/hr, tavanı/ceiling: 4000m, havada kalış süresi/airborne endurance: 3 ½ hrs

Ad konma merasimi ve tarihi: 1931 Tören ayrıntıları sadece kitapta yayınlanacak Nameing and date celebration : 1931 Details will be published only in the book.

Uçak hakkında daha fazla bilgi için TIKLAYINIZ

www.tayyareci.com

Gönderdiğiniz fotoğraf ve belgeler kopyası alındıktan sonra adresinize iade edilecektir. Lütfen fotoğraf katkısında bulununuz.

Celal UZAR  Talatpaşa cad. Güreren Apt. no: 55 daire 13 Bahçelievler İstanbul

celaluzar@yahoo.com

0 532 3321912

CELAL UZAR