www.tayyareci.com                  ANA SAYFA Tayyareci Türkçe Site YDK ENERJI
Tayyareci English Site
Tayyareci Deutsch Site
Sitede Arama :
 

EDREMİT TAYYARESİ

EDREMİT TAYYARESİ BLERIOT XI B

      

Tahir Harimi Balcıoğlu

            1914 yılında Kahire’ de El- Eşher Üniversitesinde İslamiyet öğrenimi (İlahiyat Fakültesi) görmektedir.

            İstanbul( dan Kahire’ ye seyahatler üç kez yapılmış, başarısızlık ve hüsranla sonuçlanınca Kahire ve diğer arap aleminde büyük moral çöküntüsü görülmeye başlar. Çünkü Fransızlar bu seyahati PARİS-İSTANBUL-KAHİRE olarak denemişler  ve gerçekleştirmişlerdir. Buralarda büyük moral destek görmüşlerdir.

            İstanbul-Kahire seyahatini başarı ile gerçekleştiren Edremit uçağı 9 Mayıs 1914’ te Kahire’ de büyük bir sevgi gösterileri arasında karşılanır.

            Edremit Tayyaresi ve pilotları 5 gün burada kalırlar. Tüm Kahire halkı uçağı görmeye gelirler. Aynı günlerde Kahire’ de öğrenim gören Edremitli genç Tahir Harimi Balcıoğlu ve okul arkadaşları gururla Osmanlı Tayyaresini seyretmek ve moral bulmak gayesiyle  Kahire Hava  Alana doğru giderler.

            Genç Tahir’ in içinde vatanından,  yurdundan, çevresinden uzak kalmanın hasreti ile kalbi heyecan doludur. Bir an önce memleket hemşehri özlemini yaşamak Türkiye’ den gelen uçağı ve görebilirse pilotları görmek hatta kucaklamak için sabırsızdır. Fakat yollar bir türlü bitmemektedir. İçinde büyük bir heyecan özlem ve buruklukla havaalanına varırlar. Öylesine etraf kalabalıktır ki uçağı bir türlü göremezler.

            Artık uçağın yanına yaklaşmışlar ve uçağı seçebilmek için daha yakından görebilmek arzusundadırlar. Birkaç arkadaşıyla birlikte biraz daha yaklaşırlar, artık uçağı ve yazısını okuyabilecek mesafeye geldiklerinde genç öğrencinin heyecanı da hat safha da dır.

           Uçağın üzerindeki yazıyı okur, inanamaz tekrar okumak ister fakat ne o? “ EDREMİT” yazısını okur ama inanamaz, telaffuz edemez ve kalbi de bu heyecana dayanamaz oracıkta arkadaşlarının arasında bayılır düşer.

            Okul arkadaşları genç Tahir’ i süratle oradan kaldırırlar ve ayılması için tüm uğraşlarını verirler. Bir müddet sonra ayılır kendine gelir. Arkadaşları meraklıdırlar. Neden bayıldın Tahir? Uçak Türkiye’ den geldi anladık ama neye bayıldın?

           Tahir arkadaşlarına cevap veremez.

-         Edremit neresidir? Diye tekrar sorarlar .

Güçlükle cevap verir, boğazına bir şeyler tıkanır, yutkunur ve kendini zorlar.

-         Edremit benim memleketim, benim şehrim... der

           Böylesi heyecanlı onuru ve gururu bir arada yaşayan tek kişi elbet teki Tahir Harimi Balcıoğlu değildir.

            Bu onuru tüm Türk toplumu yaşamıştır.

           Edremit tarihi yazarı Tahir Harimi Balcıoğlu’ nun yıllar sonra Diyanet İşleri Bakanlığı Ege Bölgesi vaizi ve son Son Havadis gazetesi köşe yazarı olarak daha yakinen tanımaktayız.

Enver DOLGUN  Anadolu Ajansı Edremit Muhabiri enverdolgun@gmail.com

PROFİL ÇİZİMİ SAYIN M. HALUK SEVEL TARAFINDAN YAPILACAK

25 Temmuz 1909’da Louis Bleriot, kendi uçağı olan Bleriot-XI ile Fransa’dan İngiltere’ye tarihi Manş uçuşunu gerçekleştirdi.

Son derece dikkati çeken bu gösteri sonrasında uçağı Fransa ve İtalya silahlı kuvvetleri’nde hizmete girdi. 1912 yılında Britanya ve Osmanlı İmparatorlukları da aynı uçağı kullanmaya başladılar.

  İki kişilik Bleriot XI-b uçağından Osmanlı Ordusu’nda iki adet kullanılmış, birincisini Serasker Rıza Paşa hediye etmiş ve 1912’de hizmete girmiştir.  Aynı uçağın değişik modeli olan, yine iki kişilik XI-2 modelinden de üç adet ve tek kişilik modeli olan “Penqouin” modelinden de üç adet  hizmete girmiştir.

  Osmanlı Ordusu’nda kullanılmamış olan üç kişilik “CI-3” tipi de mevcuttur.

On July 25,1909, Louis Bleriot accomplished the historic flight over the British Channel. 

The plane which attracted great attention started being deployed at the French and the Italian armed forces.In 1912 The British and the Ottoman Empire started using the same plane.

Two of the two-seater version of Bleriot XI-b were used in the Ottoman Armed Forces first of which was presented by Supreme Commander Rıza Pacha. Three of a different two-seat model named XI-2 and three of the single-seat model called “Penqouin” were also deployed at the Ottoman Armed Forces.

 

There is also the “CI-2” model which has not entered the Ottoman Armed Forces.

Özellikleri/specifications:

Mürettebat/Crew: 1-2, Motor/engine: 1 x Gnome 80 HP, kanat açıklığı/wingspan: 10.36m, uzunluğu/length: 8.20m, yüksekliği/height: 2.57m, boş ağırlığı/empty weight: 335 kg, azami kalkış ağırlığı/max.take-off weight: 600 kg, azami hızı/max.speed: 106 km/saat, menzili/range: 370 km, silah donanımı/armament: none/yok

Ad konma merasimi ve tarihi: 1914 Tören ayrıntıları sadece kitapta yayınlanacak Nameing and date celebration : 1914 Details will be published only in the book.

Uçak hakkında daha fazla bilgi için TIKLAYINIZ

www.tayyareci.com

Gönderdiğiniz fotoğraf ve belgeler kopyası alındıktan sonra adresinize iade edilecektir. Lütfen fotoğraf katkısında bulununuz.

Celal UZAR  Talatpaşa cad. Güreren Apt. no: 55 daire 13 Bahçelievler İstanbul

celaluzar@yahoo.com

0 532 3321912

CELAL UZAR