www.tayyareci.com                  ANA SAYFA Tayyareci Türkçe Site Türkiye'nin gerçek havacılık sitesi
Tayyareci English Site
Tayyareci Deutsch Site
Sitede Arama :
 

KEŞŞAF TAYYARESİ

KEŞŞAF TAYYARESİ ???

PROFİL ÇİZİMİ 

LD tipi uçaklardan sonra Alman Gothaer Waggonfabrik AG 1.Dünya Savaşı’nın ilk yıllarında “WD” olarak adlandırılacak yeni bir seriye başladı. Bu serinin ilk modeli iki kişilik, çift kanatlı, ahşap gövdeli bir uçaktı. Bu uçak 100HP’lik Gnome döner motoru ile tahrik edilmekteydi. Bu uçak Alman silahlı kuvvetleri tarafından beğenildi ve kullanılmaya başlandı. Bunu takip eden model ise WD-2 modeliydi. Bir önceki modele benzemekle beraber ölçülerde bazı değişiklikler içermekteydi. Daha güçlü bir motor olan 150HP’lik Mercedes Bz.III sıra motor ile donatılmıştı. Bu model Alman ve Türk silahlı kuvvetleri için üretildi. Silahsız bir keşif ve eğitim uçağı olan ilk modelden bir diğer farklılığı da ihraç modelinde arka kokpite monte edilmiş bir makinalı tüfekti. Bu modelleri sırasıyla WD.3, WD.5 ve WD.9 takip etti. WD-9’un geliştirilmiş bir modeli olan WD.12 Alman ve Türk silahlı kuvvetleri için üretildi. Bu modeli WD.13 takip etti. WD-13’lerden Türkiye'ye yalnız 1917 Mart ayında 2 adet gelmiştir. During the first years of the WWI the German firm Guthaer Waggonfabrik AG started working on a new series of seaplanes named “WD” after the completion of the “LD” models. The first example of the new series was a double seated biplane with wooden fuselage. It was powered by a 100HP rotary Gnome engine. The German armed forces liked and started using this new plane. Soon afterwards a new model called WD.2 came into existance. Eventhough it looked similar it had some minor dimensional differences and it was powered by a 150HP Mercedes Bz.III in-line engine. This model was especially produced for the German and Ottoman armed forces. The model was unarmed but the export versions were  equipped with a machine gun mounted on the rear cockpit. This model was followed by WD.3, WD.5 and WD.9. WD-12 was an advanced version of WD.12 and it was produced for the German and Ottoman armed forces. This model was followed by WD.13. Only two examples arrived at Turkey on March 1917.

Özellikleri/specifications: 

Ad konma merasimi ve tarihi: Tören ayrıntıları sadece kitapta yayınlanacak Nameing and date celebration : Details will be published only in the book.

Uçak hakkında daha fazla bilgi için TIKLAYINIZ

www.tayyareci.com

Gönderdiğiniz fotoğraf ve belgeler kopyası alındıktan sonra adresinize iade edilecektir. Lütfen fotoğraf katkısında bulununuz.

Celal UZAR  Talatpaşa cad. Güreren Apt. no: 55 daire 13 Bahçelievler İstanbul

celaluzar@yahoo.com

0 532 3321912

CELAL UZAR