www.tayyareci.com                  ANA SAYFA Tayyareci Türkçe Site KAYA SIGORTA
Tayyareci English Site
Tayyareci Deutsch Site
Sitede Arama :
 

SİVRİHİSAR TAYYARESİ

FOTOĞRAFI HALEN BULUNAMADI

SİVRİHİSAR TAYYARESİ ALBATRS C XV

PROFİL ÇİZİMİ 

Alman yapımı Albatros C-15, Albatros C-12’nin geliştirilmiş bir modelidir. İlk uçuşunu 1917’de yapmış, 1918’de Alman Silahlı Kuvvetleri’nde görev almaya başlamıştır. Türkiye’de 1922 yılında hizmete giren Albatros C-15’in enteresan bir hikayesi vardır. Ankara Hükümeti’nin iki elemanı, Saffet Arıkan ve Nuri Conker Beyler halkın bağışlarıyla savaş uçağı alabilmek için Almanya’ya giderler. Almanya’daki Türkler de önemli miktarda bağışta bulunur. Burada 21 adet kullanılmış Albatros C-15 bulurlar. Ancak bu uçakların düşmanın ve işgal kuvvetlerinin eline geçmemesi için çok uzun ve zor bir yol seçilir. Uçaklar karayoluyla Rusya’ya getirilirler; oradan da deniz yoluyla Samsun’a. 29.07.1922’de Yüzbaşı Sadettin Bey’in komutasında pilot, makinist ve teknisyenden meydana gelen dört kişilik bir grup mümkün olan en çok sayıda uçağı onarıp Ankara’ya getirmek üzere Samsun’a gönderilirler. Ancak hurda halindeki uçaklardan iki faal uçak meydana getirebilirler.Bu uçaklar Batı cephesi komutanlığı emrine verilirler ve Büyük Taarruz’da görev alırlar. Bu iki uçak 1923’e yılında görev dışı kalmıştır. Albatros C-15 is an advanced derivative of the C-12 model. Its first flight took place in 1917 and they became fully operational at Luftwaffe in 1918. The Albatros C-15s which were deployed in Turkey in 1922 have an interesting story. Mr Saffet Arikan and Mr Nuri Conker of the Ankara Goverment were sent to Germany to find planes for the Nationalist Forces. They indeed found 21 ex-service C-15s but it was very difficult to ship them to Turkey undetected by the enemies and by the occupational forces. Therefore they were sent to Russia on surface and from there they were shipped to Samsun, to the Turkish harbour on the Black Sea. On July 29, 1922 a group of four officials composed of a pilot, a mechanic and a technician under the  command of Captain Sadettin were sent to Samsun to repair as many planes as possible and to bring them to Ankara. But only two operational planes were gathered from those what was left during transportation. These planes took part in the Turkish Great Offensive which started on August 26, 1922. They were dropped from service in 1923.

Özellikleri/Specifications:

Mürettebat/crew:2, motor/engine: 1 x Mercedes D.IVa , gücü/power: 160 HP, kanat açıklığı/wingspan: 14.34m, uzunluk/length: 8.84m, yükseklik/height: 3.24m, azami hız/max.speed: 175 km/h, tavan/ceiling: 5250m, silah donanımı/armament: 1 x Vickers MG & 1 x Madsen MG

Not/note: Alman modellerinde önde 1 ad. 7.92mm Spandau, arkada 1 ad. 7.92mm Parabellum bulunmaktaydı/ The German versions were equipped with a 7.92mm Spandau in the front and a 7.92mm Parabellum on the back seat.  

Ad konma merasimi ve tarihi: Tören ayrıntıları sadece kitapta yayınlanacak Nameing and date celebration : Details will be published only in the book.

Uçak hakkında daha fazla bilgi için TIKLAYINIZ

www.tayyareci.com

Gönderdiğiniz fotoğraf ve belgeler kopyası alındıktan sonra adresinize iade edilecektir. Lütfen fotoğraf katkısında bulununuz.

Celal UZAR  Talatpaşa cad. Güreren Apt. no: 55 daire 13 Bahçelievler İstanbul

celaluzar@yahoo.com

0 532 3321912

CELAL UZAR