www.tayyareci.com                  ANA SAYFA Tayyareci Türkçe Site Türkiye'nin en kapsamlı havacılık sitesi
Tayyareci English Site
Tayyareci Deutsch Site
Sitede Arama :
 

TURNA TAYYARESİ

TURNA TAYYARESİ AVIATIK  B1 

PROFİL ÇİZİMİ 

Aviatik B.1  1914 yılında Alman Automobil und Aviatikwerke AG tarafından yapılan ve aynı yıl hizmete giren bir keşif uçağıdır. Bir adet Aviatik B.1 Antalya’daki İtalyan tüccarlardan satın alınmış ve Plt. Vecihi Hürkuş tarafından 7.2.1922’de Akşehir’e getirilmiştir. Bu uçak Türk havacıları tarafından “Karga” olarak adlandırılmıştır. 1923 yılında da İtalya’dan Fiat motorlu 5 adet Aviatik daha satın alınmıştır ancak bu motorlarda sık sık yangın çıkması nedeniyle Mercedes motorlarla değiştirilmiştir. Bu uçaklar 2. Tayyare Bölüğü’ne verilmiş, bilahare okul uçağı olarak kullanılmışlardır. Bunlardan bir tanesinin adı Serçe'dir. 1924’de hizmet dışı kalmışlardır. Aviatik was designed and produced by the German firm Automobil und Aviatikwerke AG in 1914 and they entered service within the same year.An Aviatik B-I was bought from the Italian merchants in Antalya and the plane was flown to Akshehir by Plt. Vecihi Hürkuş, a hero of the War of Independence. The plane was nicknamed as “Crow” by the Turkish aviators. In 1923 five more Aviatiks equipped with Fiat engines were procured but the engines were replaced by Mercedes engines since the former very frequently created the risk of fire. They were assigned to the 2nd Airplane Co.. Later they were used as school planes. They were dropped from active service in 1924.

Aviatik  specs/doneleri:

Crew/mürettebat: 2, engine/motor: 1 x 100 HP Fiat (THKv’nin kullandıklarında/on the TuAF operated ones), wingspan/kanat açıklığı: 13.97m, length/uzunluk: 7.97m, height/yükseklik: 3.30m,  brutto weight/brüt ağırlık: 1.088 kg, max.speed/azami hız: 100 km/saat, armament/silah donanımı: not listed/belli değil.

THKv seri numaraları/TuAF serial numbers

TuAF serials

Factory Nr.

Photo

 

TuAF serials

Factory Nr.

Photo

Karga

?

YES 

 

?

?

 

Serçe

?

YES

 

?

?

 

Turna

?

 

 

?

?

 

?

?

 

 

 

Ad konma merasimi ve tarihi: Tören ayrıntıları sadece kitapta yayınlanacak Nameing and date celebration : Details will be published only in the book.

Uçak hakkında daha fazla bilgi için TIKLAYINIZ

www.tayyareci.com

Gönderdiğiniz fotoğraf ve belgeler kopyası alındıktan sonra adresinize iade edilecektir. Lütfen fotoğraf katkısında bulununuz.

Celal UZAR  Talatpaşa cad. Güreren Apt. no: 55 daire 13 Bahçelievler İstanbul

celaluzar@yahoo.com

0 532 3321912

CELAL UZAR