www.tayyareci.com                  ANA SAYFA Tayyareci Türkçe Site Gökyüzünün yeni adresi
Tayyareci English Site
Tayyareci Deutsch Site
Sitede Arama :
 

UŞAK TAYYARESİ

UŞAK  TAYYARESİ JUNKERS A-20

PROFİL ÇİZİMİ 

1.Dünya Savaşı sonunda imzalanan andlaşma gereği Almanya’da savaş uçağı yapımı yasaklanmıştı. Bu nedenle Alman Junkers firması yurtdışında arayışlara başladı. Bunun neticesi olarak Ruslarla birlikte Moskova yakınındaki Fili kasabasında bir uçak üretim tesisi kuruldu. Buna ilaveten Türkiye’de de havayollarının kurulması için çalışmalar başlamıştı. İlk havayolu çalışmalarını başlatmak üzere 1925 yılında Türk Hükümeti Junkers ile bir anlaşmaya vardı. Aynı yıl içinde de tecrübe seferleri başladı. Buna paralel olarakta Junkers firması ile Türkiye’de uçak üretimi üzerine görüşmeler başladı. Alman hükümetinin de desteğiyle 1925 Ağustos’unda bir kontrat imzalandı. %50’si Hugo Junkers’e %50’si Türk Hükümeti’ne ait olmak üzere Kayseri’de kurulan bu şirkete TOMTAŞ adı verildi. Sözleşme gereği Junkers Kayseri’de bir motor imalat tesisi kuracak, Türk Hükümeti de savaş uçaklarını Tomtaş’tan satın alacaktı. 40 yıllık bir süre için geçerli olacak bu anlaşma gereği Kayseri’deki  fabrikanın kapasitesi yılda 250 uçak olacaktı. Junkers Kayseri’de dört adet hangar yapacaktı. Ancak  bu hangarlardan 1927 yılına kadar ikisi gerçekleşebildi. Ancak Junkers’in iddiaları göre Türk Hükümeti gerekli sermaye ödemelerinde gecikince 1928’in Mart ayında sözleşme feshedildi ve Junkers Türk havacılık sahnesinden çekildi. Ancak bu arada Junkers 20 adet silahsız A20 uçağını ilk parti 1925 Mart’ında, ikinci parti 1926’da olmak üzere teslim etmişti. Bu uçaklardan kaç adedinin A20W tipi kızaklı deniz uçağı olduğu bilinmemektedir. Eldeki fotoğraflara göre asgari 3 adet A20W geldiği bilinmektedir ancak bunların da seri numaraları bilinmemektedir. Bu uçaklara Kayseri’de Madsen makinelı tüfekleri ve bomba kızakları takıldı. Bu uçaklara ilaveten 45 adet A20 de Junkers’ten gönderilen parçalarla Kayseri’de üretildi.

Junkers A20’ler alttan tek kanatlı, tamamen metalik gövdeli uçaklardı. Teknoloji ve konstrüksiyon olarak çağının diğer uçaklarından oldukça ilerideydi. Ancak Türk Ordusu’nun şart koştuğu 200 km/saat hıza erişemediğinden problemler yaşanmıştı. Berlin-Ankara arası ilk hava postasını da 5 Temmuz 1924’de  J.0458 fabrika seri no.lu bir Junkers A20W taşımıştır.

A20’ler Gaziemir’deki 4. Tayyare Bölüğü ile Eskişehir’deki 6. Tayyare Bölüğü’ne atanmışlardır. 1928’den itibaren 21.,24.,27.,28. ve 29. Tayyare Bölükleri’ne kaydırılmış, 1930’daki Kürt ayaklanmasında aktif görev almışlardır. 1929’dan itibaren Breguet XIX’ların gelişi ile görev dışı bırakılmalarına başlanmış, son 6 adet A20 de 1933 yılında 29. Tayyare Bölüğü’nden emekli olmuştur.

 

In accordance with the Treaty signed at the end of WWI, Germany was forbidden to produce war planes. The German firm started seeking possibilities of warplane production out of Germany. In Fili located near Moscow a production facility was founded jointly with the Russians. Additionally they started negotiating the initiation of airline services in Turkey with the Turkish Goverment in 1925. A production facility in Turkey was also discussed which ended with the foundation of a new company called TOMTAŞ in Kayseri in August 1925 where Hugo Junkers had a share of 50% and the Turkish Goverment 50%.In accordance with the agreement Junkers would also establish an engine production plant and construct four hangars for the assembly of airplanes only two of which came into existence . The aggrement had a validity period of 40 years The plant had an annual capacity of 250 planes and the Turkish Goverment should buy the warplanes from TOMTAŞ. According to Junkers the Turkish Goverment delayed the pending capitals and therefore the aggrement was cancelled in 1928 and Junkers withdrew from the Turkish Aviation scene. In the meantime Junkers shipped unarmed twenty A20s in two batches the first received in March 1925 and the second in 1926. Madsen machineguns were mounted on to the planes in Kayseri. Unfortunately it is not clearly known how many of these planes where A20W seaplanes. According to the photos available at least three of them were A20Ws but their serials are not known. Additionally 45 more A20s were assembled in Kayseri from the parts shipped by Junkers.

Özellikleri/specifications:

Mürettebat/crew: 2,  motor/engine: 1 x Junkers L2, gücü/power: 230HP, kanat açıklığı/wingspan: 15.34m, uzunluk/length: 8.35m, yükseklik/height: 3.57m, azami kalkış ağırlığı/max take-off weight:1500kg, boş ağırlık/empty weight: 940kg, faydalı yük/payload: 210kg, azami hız/max speed:190km/h, tavan/ceiling:5000m, menzil/range:970km, silah donanımı/armament: 1 x Madsen MG

Ad konma merasimi ve tarihi: Tören ayrıntıları sadece kitapta yayınlanacak Nameing and date celebration : Details will be published only in the book.

Uçak hakkında daha fazla bilgi için TIKLAYINIZ

www.tayyareci.com

Gönderdiğiniz fotoğraf ve belgeler kopyası alındıktan sonra adresinize iade edilecektir. Lütfen fotoğraf katkısında bulununuz.

Celal UZAR  Talatpaşa cad. Güreren Apt. no: 55 daire 13 Bahçelievler İstanbul

celaluzar@yahoo.com

0 532 3321912

CELAL UZAR