www.tayyareci.com                  ANA SAYFA Tayyareci Türkçe Site Türkiye'nin en kapsamlı havacılık sitesi
Tayyareci English Site
Tayyareci Deutsch Site
Sitede Arama :
 

BREGUET  XIV A 2

Breguet.14’ler, SPAD ve Nieuport’larla birlikte 1.Dünya Savaşı’nda rol almış Fransız tayyarelerinin en tanınmış olanlarındandır. Fransız’lar tarafından üretilmiş, zamanının en başarılı bombardıman uçağıdır. ABD, İngiltere gibi birçok ülke tarafından lisans altında üretilmiş, 1920’lerin sonlarına kadar kullanılmıştır.

Breguet firması savaşın ilk yıllarında  BM.4 ve Breguet.5’leri ürettikten sonra bir süre siparişsiz kaldı. Bu arada da kendi dizaynı olan “AV” modelini geliştirdi. Bu model alt kanat altındaki kızaklarda bomba taşıyabiliyordu ve o zaman için önemli bir yenilikti. Gövde yapımında da oldukça büyük oranlarda duralumin kullanılmıştı. Ocak 1917’de deneyler tamamlanıp AV.2’ler hizmete girince çağdaşı olan Alman ve İngiliz uçaklarından çok daha üstün olduğu görüldü.

1916 yılının Kasım ayında Fransız hükümeti iki kişilik kara birlikleri koordinasyon uçağı “A”, üç kişilik uzun menzilli keşif uçağı “A1”, iki kişilik av uçağı “C” ve üç kişilik bombardıman uçağı “D”nin geliştirilmesi için emir verdi. Breguet firması bu talebe “AV” modelinin varyasyonları ile cevap verdi. “A” gereksinimi Breguet 14.A2 ile karşılanmıştı. Av modeli ise daha ileride Breguet 17 olarak çıkacaktı. Diğer modellerin prototipleri yapıldıysa da bir müddet sonra bunlardan vazgeçildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde toplam 18 adet Breguet 14.A2  görev yapmıştır. Bu uçaklardan ilki 21 Eylül 1921’de Yunan Kuvvetleri’nden ele geçirilmiş mecburi iniş yapmış bir uçaktır. İkincisi ise yine Yunan’lılardan 26 Ağustos 1922’de vurulmak suretiyle ele geçirilmiştir. İlk ele geçirilen uçağa “Sakarya”, ikincisi ise “Garipçe” isimleri verilmiştir.

Cumhuriyet’in kuruluşunu müteakip 1924 yılında Fransa’dan 16 adet Breguet 14.A2 satın alınmıştır. Uçaklar demonte olarak getirilmiş ve montajları 1924 Aralık ayında Gaziemir’de yapılmıştır. Bu uçaklar 1926 yılına kadar görevde kalmıştır.

Breguet.14s are among the best known Frech aircraft that participated the WW1. It is was of the most successful bombers built by the French. They were produced under licence by countries such as USA, United Kingdom and they were used until late 1920s.

During the first years of the War Breguet was involved with the production of Breguet.5 and BM.4. After a short time they were left without any orders and they started working on a design of their own called “AV”. This model was equipped with racks under the lower wing for carrying bombs. Duralumınum was also extensively used in the construction of the cockpit. When the tests were concluded and they started becoming operational it was found out that they were superior to the contemporary British and German designs.

In November 1916 the French goverment demanded the developments of an army coordination plane “A”, long-range reconnaissance plane with three crew “A1”, A hunter plane with a crew of two “C” and and a bomber plane with a crew of three “D”. The Breguet firm answered these proposals with the variations of “AV”. The demand for model “A” was met by the Breguet 14.A2. The hunter model was to appear as Breguet.17 in the near future. The other models weredropped from program eventhough prototypes were made.

18 examples of Breguet 14.A2s have served the Turkish Armed Forces. The first one was a Greek plane captured on Sept. 21 1921. This plane was named “Sakarya”. The second one was also a Greek plane which was forced to land by fire on Aug.22 1922 . This plane was named “Garipçe”.

After the foundation of the Republic 16 more Breguet 14.A2s were purchased to France. They were brought in SKD (semi knocked down) form and they were assembled at Gaziemir in December 1914. These planes remained in service until 1926.

Özellikleri/specifications:

Mürettebat/crew:2, motor/engine: 1 x Renault 12Fex in-line/sıra motor, gücü/power: 300HP, kanat açıklığı/wingspan: 14.37m, uzunluk/length: 8.87m, yükskelik/height: 3.33m, boş ağırlık/empty weight: 1030kg, azami ağırlık/max weight: 1565kg, azami hız/max speed: 185 km/h, tavan/ceiling: 6100m, havada kalış süresi/airborne endurance: 2 ¾ hr, silah donanımı/armament: 3 x 7.7mm MG (1 ad. öne bakan sabit ve senkronize, 2 ad. Arka kokpitte döner/ 1 x front firing fixed & senchronized, 2 x on rear cockpit rotary), 4 x 120mm bomba/bombs

THKv seri numaraları/TuAF serial numbers

TuAF serials

Factory Nr.

Photo

 

TuAF serials

Factory Nr.

Photo

?

?

 

 

?

?

 

?

?

 

 

?

?

 

?

?

 

 

?

?

 

?

?

 

 

?

?

 

?

?

 

 

?

?

 

?

?

 

 

?

?

 

?

?

 

 

?

?

 

?

?

 

 

?

?

 

?

?

 

 

?

?

 

EDİTÖR : M. Haluk SEVEL

  m_h_sevel@yahoo.com