www.tayyareci.com                  ANA SAYFA Tayyareci Türkçe Site YDK ENERJI
Tayyareci English Site
Tayyareci Deutsch Site
Sitede Arama :
 

           “ Afganistan Savaşında Uçaklar”              

www.tayyareci.com

GENEL:

Afganistan Savaşı’nda veya şu anda daha sık kullanılan ismiyle Afganistan Bombardımanı’nda kullanılan uçakları aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.

USAF (ABD Hava Kuvvetleri)

Bombardıman uçakları       B-52H      B-1B     B-2
Taktik savaş uçakları       F-15        F-16
Kara taarruz uçakları      AC-130     A-10

USN (ABD Donanması)

Taktik savaş uçakları       F-14       F/A-18       AV-8B 
Erken uyarı ve anti-radar uçakları       EA-6B       E-2

RN (Britanya Kraliyet Donanması)

Taktik savaş uçakları       Sea Harrier
Bu uçaklarla ilgili tüm tarihi gelişim bilgisini, üç görünüşlü çizimlerini, ölçü ve performanslarını, özet silah donanımını sitemiz www.tayyareci.com’un “uçaklar” bölümünde bulmak mümkündür. Biz sizlere bu bilgileri tekrar aktarmaktan ziyade bu uçakların en son donanımlarını, değişik görevler için menzillerini vermeye çalışacağız.

B-52H

1950’li yılların ortalarında servise giren ve 744 adet üretilen bu uçağın şu anda yalnız B-52H versiyonu görevdedir. 45 adedi “kombat” kodlu olmak üzere 85 aktif ve 9 yedek B-52H USAF envanterinde bulunmaktadır. Sonuncusu 1962 Ekim’inde hizmete giren bu model üzerinde büyük iyileştirmeler yapılmıştır ve faydalı ömrünün 2006’ya kadar uzatılması planlanmaktadır. Körfez Savaşı’na katılan B-52H’lar Irak’a atılan toplam bomba miktarının yüzde kırkını taşımışlardır.

Bir B-52H’ın maliyeti, iyileştirme işlemleri dahil olmak üzere 40 milyon ABD Doları civarındadır. Bu maliyetle B-52H USAF SAC’ın en ucuz uçağı olma özelliğini korumaktadır. Hatta bunca yıl görevden sonra kendini fazlasıyla amorti ettiği söylenebilir.

Afganistan’ın havadan bombardımanına katılan B-52H’ların ABD’deki üslerinden havalandıktan sonra havada bir sefer yakıt ikmali yaparak hedeflerine vardıkları, bombardıman görevinin tamamlanmasından sonra Hind Okyanusu’ndaki Diego Garcia hava üssüne döndükleri bilinmektedir. Bundan sonra bu üsten yapacakları görevlerde herhangi bir havada yakıt ikmaline gerek duymayacaklardır.

B-52H’lar çok geniş bir silah envanterine sahiptir. Silah yüküne bağlı olmakla birlikte 15.000 kilometre menzile sahip bu uçakların bir seferde taşıyabileceği alternatif silahların bir kısmı aşağıda gösterilmiştir.

Mk-82 , Mk-62

Gövde içinde ve kanat altı pilonlarda

 51 adet

CBU 87/89

Gövde içinde ve kanat altı pilonlarda

 30 adet

CBU 52/58/71

27 ad. Gövde içinde, 18 adet kanat altında

  45 adet

ALCM(AGM-84C)

Gövde içinde ve kanat altı pilonlarda

  20 adet

AGM-8 Harpoon

Kanat altında, gövde içi yükle birlikte

    8 adet

B-83 , B-61

Gövde içinde (nükleer bomba)

    8 adet

JDAM

Gövde içinde

   12 adet

              Aşağıdaki şekilde de bu bombaların yerleştiriliş şekilleri görülmektedir

B-1B

B-52’leri değiştirmek için yapılması planlanan bu uçağın programı 1977’de bir ABD cumhurbaşkanı tarafından iptal edilmiş, bir sonraki cumhurbaşkanı tarafından 1982’de tekrar başlatılmıştır. Değişken kanat geometrisine sahip ve süpersonik hızlara (Mach 1.2) erişebilen, 12000 kilometreden fazla bir menzile sahip bu uçaklar “Cruise” füzeleri taşımamaktadır. Gelecek için de böyle bir iyileştirme “upgrade” düşünülmemektedir. Ancak konvensiyonel silahlarda B-52’den daha fazla silah taşıma kapasitesine sahiptir.

Normal seyir tavanı 9000 metre olan B-1B’ler ağaç tepesi yüksekliğinde de uçma özelliğine sahiptirler. Beherinin maliyeti 200 milyon ABD Doları’dır.  USAF’ın elinde , 51’i “kombat” görevli 69 B-1B bulunmaktadır. Buna ilaveten ANG’de de 22 B-1B vardır.

Afganistan’daki görevleri için ABD’deki üslerinden havalanan B-1B’ler, aynen B-52H’larda olduğu gibi havalandıktan sonra havada bir sefer yakıt ikmali yaparak hedeflerine varmakta, bombardıman görevinin tamamlanmasından sonra da Hind Okyanusu’ndaki Diego Garcia hava üssüne dönmekte oldukları bilinmektedir. Bundan sonra bu üsten yapacakları görevlerde bu uçaklar da herhangi bir havada yakıt ikmaline gerek duymayacaklardır.

B-1B’lerin alternatif yük kapabiliteleri aşağıda gösterilmiştir.

Mk-82, Mk-62

  Gövde içinde ve kanat altı pilonlarda

 84 adet

CBU 87/89/71

  Gövde içinde ve kanat altı pilonlarda

 30 adet

JDAM

  Gövde içinde

 24 adet

Aşağıdaki şekilde de bombaların yerletirilişleri görülmektedir

 

B-2

Radara görünmez “Stealth” yetenekli B-2’lerin şu ana kadar Afganistan Savaşı’nda görev aldıklarına dair bir haber yoktur. Afganistan’ın elinde doğru dürüst bir radar ve hava savunma sisteminin olmaması, mevcut radar ve askeri havaalanlarının da “Cruise” füzesi saldırılarıyla tahrip edilmiş olması USAF’ın en pahalı bombardıman uçağı olan B-2’lerin kullanılmasına gerek bırakmamıştır.

15000 metre seyir tavanına, 11,700 kilometre menzile sahip olan bu uçak USAF SAC’ın hatta belki de dünyanın en pahalı savaş uçağıdır. Beherinin maliyeti 2.1 milyar ABD Doları’dır. USAF’ın envanterinde toplam 21  B-2 bulunmaktadır. Tamamı “kombat” görevinde olup yedek uçak yoktur.

B-2’lerin alternatif yük kapabiliteleri aşağıdadır.

Mk-82, Mk-62

Gövde içinde

 80 adet

CBU 87/89/97

Gövde içinde

 36 adet

Mk-84

Gövde içinde

 16 adet 

GBU-27

Gövde içinde

   8 adet

B-83, B-61

Gövde içinde  (nükleer bomba)

  16 adet

ACM (AGM-129)

Gövde içinde

  16 adet

JDAM

Gövde içinde

  12 adet  

AGM-154

Gövde içinde

    8 adet

Aşağıda da bomba yükünün kompartımanlara göre dağılımı görülmektedir

DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Editör :   M. Haluk SEVEL

copyright © 2000-2001 Tayyareci 

      BİZ KİMİZ?