www.tayyareci.com                  ANA SAYFA Tayyareci Türkçe Site Türkiye'nin en kapsamlı havacılık sitesi
Tayyareci English Site
Tayyareci Deutsch Site
Sitede Arama :
 

KAMOV Ka-52

Assault  Saldırı

Çok maksatlı her türlü hava koşullarında görev yapabilen Ka-52 “alligator=timsah”  Ka-50’nin iki kişilik türevidir. İlk olarak 1995 yılında MAKS’da (Moskova Havacılık ve Uzay Sergisi) teşhir edilmiştir. Amacı her türlü hava koşullarında gece ve gündüz geniş bir kombat yelpazesinde görevleri yerine getirmektir. Ka-52 ,önceki Ka-50’den daha geniş burun, iki fırlatmalı koltuğu içeren veyanyana oturulan kokpittir. Her iki pilot ta her hangi bir sınırlama olmaksızın helikopterin tüm kontrollarına sahiptirler. Kokpit zırhlıdır. Ka-50’de olduğu gibi çok geniş bir silah yelpazesine sahiptir. Avionikler Ka-50’nin aynıdır.

Multi-role all-weather combat Ka-52 "Alligator" helicopter is a twin-seat derivative of the Ka-50. It was first shown to the public on 1995 at the MAKS(Moscow Aviation &Cosmic Show). It is intended for a wide range of combat duties in daytime and night conditions, in all weather conditions. Ka-52 helicopter differs from its predecessor by a wider nose and a twin-seat crew cockpit where the pilot ejection seats are arranged side-by-side. Both pilots have full controls of the helicopter without any limitations. The pilot cockpit is armored. Numerous weapons options can be arranged as in the Ka-50 version. The avionics are the same as on Ka-50.

Ka-52 spec’s/doneleri: Crew/mürettebat: 2, rotor dia./rotor çapı: 14.50m, fuselage length/kabin boyu: 13.53m, height/yükseklik: 4.95m, start mass/kalkış ağırlığı: 10800kg, max speed/azami hızı: 300km/h, static ceiling/sytatik tavan: 3600m, range (w/max.fuel)/menzil(azami yakıtla): 1200km, range( w/max.payload)/menzil(azami yükle): 520km, armament/silah donanımı: 1 x 30mm cannon/top, missiles,rockets &bombs on 6 underwing pylons/kanat altındaki 6 pilonda  güdümlü füzeler, roketler ve bombalar (see/bak. Ka-50)

 
Editör :   M. Haluk SEVEL