www.tayyareci.com                  ANA SAYFA Tayyareci Türkçe Site 444 1 JET   Kiralik ucaklar helikopterler
Tayyareci English Site
Tayyareci Deutsch Site
Sitede Arama :
 

 
KAMOV
Kamov Ossoboye Konstrüksiyon büro
"Kamov special Conception Office"
"Kamov Özel Tasarım Bürosu"

Kamov firması 1940 yılında Moskova’da organize edilen deneysel otojiro üretim tesislerinden  meydana gelmiştir. Ancak 1943 yılında Stalin’in hışmına uğrayan kuruluş uzun bir süre için kapatılmıştır. 1948’de affa uğrayan kuruluş N.I.Kamov önderliğinde tekrar kurulmuştur. İlk kuruluş amacı donanma için deneysel ve prototip helikopter üretmek olan OKB Kamov dünyanın en önde gelen helicopter tasarım ve üretim kuruluşlarından biri olmuştur.

OKB Kamov’un ilk tasarımı deniz kuvvetleri için tasarlanan Ka-10 hafif helikopteriydi. Bu aynı zamanda ko-aksiyal rotor teorisinin temellerini oluşturduğu gibi Rusya’da “Donanma Havacılığı”nın doğum günü olarak kabul edilmektedir.

OKB Kamov uzun süre deniz kuvvetleri için helicopter tasarlayan bir büro olarak  çalışmıştır. Bu çalışmaların neticesinde bugün hala kullanılmakta olan Ka-15, bilahare Ka-25 ve Ka-27’leri üretmiştir. Ka-15 de kuyruk rotoru olmayan koaksiyal rotorlu bir helikopterdir. Benzerleri ABD’de de denenmiştir.

Kamov’un en büyük popularite kazanması, Mi-24 felsefesinin devamı olan Ka-50 ve Ka-52 ile olmuştur. Ka-50’nin değişik bir modeli  olan Ka-50-2 “Erdoğan” İsrail havacılık ve elektronik kuruluşları ile birlikte geliştirilmiş ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ne sunulmuştur. IAI ile Kamov’un ortak ürünü olan bu helikopter bence günümüzün en iyilerinden biridir.

Kamov, Rus havacılık sektöründeki krize rağmen ekonomik bakımdan güçlü olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Sivil havacılık sektörü için yeni modeler geliştirmekle birlikte askeri havacılık için de Ka-52/Ka-52 serisinin en yeni modeli olan Ka-60’I piyasaya sunmaktadır.

The Kamov organization was formed from the experimental autogyro production facilities in Moscow in the year 1940. But the organization became the object of Stalin’s anger in 1943 and it was shut-down for a certain period. In 1948 they were pardoned and they were reorganized under N.I.Kamov’s leadership. OKB Kamov, whose first aim of establishment was to develop experimental and prototype helicopters for the Navy became of the leading helicopter designers and producers of the world.

Kamov’s first project was the Ka-10 light helicopter designed for the Navy. As this inicdent established the basis of the co-axial rotor theory it is also celebrated as the birthday of the Naval Aviation in Russia.

OKB Kamov worked as a design team concentrated on the naval applications for a long time. As a result of these works Ka-15, later on Ka-25 and Ka-27 which are nowadays still in use were created. Ka-15 was also a helicopter with co-axial main rotors and without a tail rotor. Similar designs were also made in the USA.

The great popularity gain of Kamov became with the appearance of Ka-50 and Ka-52 which were the followers of the Mi-24 philosophy. A modified model of Ka-50 generated together with the Israeli avistion and electronics firms was offered to the Turkish Armed Forces as Ka-50-2 “Erdogan”. A co-production of IAI and Kamov is one of the best today.

Regardless of the crises in the Russian Aviation Sector, Kamov is continuing its works in an economical powerfull situation. In addition to designing new models for the civil aviation, they are also working on an advanced model of  Ka-50/Ka-52 called Ka-60.
General Designer/Genel Tasarımcı: Dr.Sergey V.Mikheev;
Ulitsa 8. Marta
140007 Lubertsy,
Moskovsky Oblast Russia 

 
Editör :   M. Haluk SEVEL